Uniós diplomata: Az EU-nak 7. cikk szerinti eljárást kellene indítania Magyarország és Ausztria ellen

GettyImages-2182067356
2025.01.15. 15:08
A Politico az osztrák Herbert Kickl lehetséges hatalomra kerülésének apropóján elemezte ki a szélsőjobboldal megerősödését Európában. Az egyik megkérdezett uniós tisztségviselő szerint az Európai Uniónak fontolóra kellene vennie, hogy eljárást indítson a 7. cikk alapján Magyarország és Ausztria ellen.

Huszonöt évvel ezelőtt az Európai Unió hisztérikusan reagált arra, hogy a szélsőjobboldali Jörg Haider bekerült az osztrák kormányba, az országot pedig gyakorlatilag páriává tette. Most azonban semmilyen reakciót nem vált ki a szélsőjobboldali veszély – írja a Politico.

A brüsszeli lap megjegyzi: most, hogy a második és harmadik generációs bevándorlók „visszavándorlását” szorgalmazó keményvonalas jobboldali Herbert Kickl lehet Ausztria következő kancellárja, az EU vezetőinek eddigi reakciója csak annyi volt, hogy vigyorogtak, tűrték a helyzetet, és remélték, hogy „Kickl nem bizonyul majd olyan bomlasztónak az uniós vezetők asztalánál, mint amilyennek korábbi álláspontja alapján látszik”.

A lap szerint elmúltak már azok az idők, amikor az uniós vezetők még biztosak voltak abban, hogy a szélsőséges álláspontokkal szemben a blokk centrista értékeit kell fenntartaniuk. Felidézték, hogy 2000-ben szankciókkal sújtották Ausztriát, 2017-ben pedig 7. cikk szerinti eljárást indítottak Lengyelország ellen, bevetve Európa jogi „atombombáját” egy olyan tagországgal szemben, amelyet a szabályok semmibevételével vádoltak.

Csak kínos testbeszédre futja? 

A Politico arról is ír, hogy a legkeményebb tiltakozás, amellyel most Kicklnek szembe kell néznie – ha elnyeri a kancellárságot és Brüsszelbe utazik –, „az a barátságtalan fogadtatás, és némi kínos testbeszéd lesz”.

Vajon mosolyogni fognak, amikor lefotózzák őket vele? Valószínűleg nem. De ez lesz a [tiltakozás] mérték[e] 

– mondta egy uniós diplomata, akinek – akárcsak a cikk többi szereplőjének – névtelenséget biztosított a Politico, hogy olyan ügyekről beszélhessen, amelyekről egyébként nem nyilatkozhatna nyilvánosan.

Felidézték, hogy már zajlanak Bécsben a koalíciós tárgyalások Kickl és a jobbközép Osztrák Néppárt között. A szélsőjobboldali Szabadságpárt valószínűsíthető felvétele az európai „nyájba” a híres európai „cordon sanitaire”, a jobboldali populistákat a hatalomtól távol tartó tűzfal megszűnését jelzi szerte a kontinensen.

Hétfőn Alexander Schallenberg, Ausztria ideiglenes kancellárja az utolsó pillanatban Brüsszelbe utazott, hogy megnyugtassa partnereit Ausztria jövőjével kapcsolatban. „Ausztria megbízható, konstruktív és erős partner az Európai Unióban és világszerte, és az is marad” – nyilatkozta a Brussels Playbooknak.

A Kickl-féle osztrák politika irányával kapcsolatos aggodalmak ellenére két uniós diplomata azt mondta, nem valószínű, hogy a vezetők bármiféle hivatalos tiltakozást nyújtanának be Ausztria ellen, ha ő lesz a kancellár. Ekkor Magyarországra terelődött a szó.

Ez összhangban van a Magyarországgal szembeni hozzáállásukkal, amelyet szintén nem szankcionáltak, annak ellenére, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tavaly, Budapest soros EU-elnökségének kezdetén Moszkvába repült, hogy találkozzon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – írják. A lap megjegyzi, hogy a magyar miniszterelnök a moszkvai tárgyalásai ellenére megrendezhette az uniós védelmi találkozót.

Egy uniós diplomata szerint az EU-nak fontolóra kellene vennie, hogy a 7. cikk szerinti eljárást indítson Magyarország és Ausztria ellen, hogy ezzel jelzést küldjön Franciaországnak, ahol Marine Le Pen 2027-ben negyedszer is megpályázza az elnöki tisztséget.

A Politico szerint azonban nem valószínű, hogy Brüsszel további fegyelmi intézkedéseket foganatosít Magyarországgal vagy Ausztriával szemben: Michael McGrath, a jogállamiságért felelős európai biztos decemberben azt mondta a lapnak, hogy Magyarország bármikor „bejöhet a hidegről”, azaz visszatérhet a civilizált európai országok közé.

Soha nem késő senkinek sem visszalépni a szakadék széléről, vagy pozitív változást elérni

– mondta az ír politikus decemberben, amivel Lengyelország igazságügyi minisztere nyilvánosan nem értett egyet.

EU-a la carte

A cikk szerzői szerint való igaz, hogy miután a tavalyi európai parlamenti választásokkor megugrott a Politico által szélsőjobboldali pártoknak nevezett formációk támogatottsága, gyorsan leomlott az a tűzfal, amely hagyományosan megakadályozta, hogy a mainstream pártok akár csak látszólag is együttműködjenek populista jobb- vagy baloldali csoportokkal.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sok uniós tisztviselőt meglepett, amikor tavaly a Politico és a Maastrichti Egyetem által szervezett élő vita során azt mondta, hogy kész együttműködni Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel.

Manfred Weber, a jobbközép Európai Néppárt elnöke, amihez Urusla von der Leyen is tartozik, korábban azt mondta, hogy a párt ellenzi az együttműködést minden olyan csoporttal, amely nem Európa-párti, Ukrajna-párti és jogállamiság-párti.

Meloni esetében az Olasz Testvérek politikusa hatalomra kerülése óta mérsékelte EU-ellenes álláspontjait, ezzel fedezetet adva az Európai Néppárt vezetőinek. De ugyanez nem mondható el Orbánról vagy Robert Fico szlovák miniszterelnökről, akik Putyint ölelik magukhoz, és rendszeresen támadják az EU szövetségesét, Ukrajnát

– hívta fel a figyelmet a lap.

Visszatérve Kicklre, a Politico arról ír, hogy a diplomaták szerint ő egy „szigorú ideológus”, akit nehezebb lehet irányítani, mint Orbánt, még akkor is, ha az osztrák vezetőt elméletileg korlátozná egy koalíciós megállapodás.

„Ami Jörg Haiderrel történt, az többé nem történhet meg, vagyis hogy karantént húzunk ezek köré az emberek köré” – mondta Frank Furedi, az MCC Brussels ügyvezető igazgatója.

Milan Nic, a Német Külkapcsolatok Tanácsának vezető kutatója szerint a jobboldali populisták számának növekedése az Európai Tanácsban szélesebb körű hatással lesz a blokk politikájára. „Még ha kettő vagy három populista ül is az asztalnál, az is teljesen más játék, mintha mindenki egy ellen szövetkezne” – mondta Nic. „Ami egyesíti őket, az a cinikus, pragmatikus nacionalista álláspont, hogy inkább egy EU-a la carte-ot akarnak, semmint bármiféle koordinációt” – tette hozzá.

Itt, ott, mindenhol

A Politico szerint a tűzfal erodálódása az Európai Bizottságban is megmutatkozik, ahol a jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) egyik tagját, Meloni szövetségesét, Raffaele Fittót nevezték ki alelnöknek, a Baloldal és a Zöldek tiltakozása ellenére.

Ez az Európai Parlamentben is evidens, ahol az ECR jövőbeli vezetője, Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök decemberben azt mondta a Playbooknak, hogy gazdasági kérdésekben „együtt fog működni” az Európai Néppárttal és a Patrióták Európáért képviselőcsoporttal. Felidézték, hogy az EPP, az ECR és a Patrióták már több kérdésben is kéz a kézben szavaztak.

A nemzeti kormányok között a jobboldali populisták és a konzervatív vezetők közötti határvonal nagyrészt eltűnt, populista pártok támogatják Svédország, Finnország, Horvátország, Olaszország, Hollandia és a Csehország vezetőit is. 

Franciaországban a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés ugyan nincs kormányon, de jelentős befolyással rendelkezik Francois Bayrou miniszterelnök kormánya felett.

Még Németországban is, ahol a nácizmus jelentette történelmi előzmények miatt sok politikus nem akar nyilvánvalóan együttműködni a szélsőjobboldallal, megjelentek a helyi koordináció csírái a mainstream pártok és a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) között. Amikor a keletnémet Türingia tartományban a jobbközép törvényhozók egy kis összeggel csökkenteni akartak egy helyi ingatlanadót, ezt az AfD támogatásával tették. A szélsőjobboldali populista párt jelenleg a második helyen áll a február 23-i országos választások előtt.

„Jelenleg melyik országnak nincs olyan jobboldali populista a kormányában, akivel ne kellene számolni?”– tette fel a kérdést az első uniós diplomata. „Ez tényleg a pragmatizmusról és a gyakorlatiasságról, nem pedig az erkölcsről szól” – tette hozzá.

(Borítókép: Orbán Viktor találkozik Herbert Kickllel 2024. október 31-én Bécsben. Fotó: Christian Bruna / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Filmbe illő jelenetek: kúszva osont jegy és iratok nélkül egy nő a Wizz Air gépéhez a belgrádi reptéren

Filmbe illő jelenetek: kúszva osont jegy és iratok nélkül egy nő a Wizz Air gépéhez a belgrádi reptéren

Senki sem figyelt fel rá – pedig biztonsági kamerák örökítették meg a szürreális jelenetet.

január 18., 14:58

  • Külföld
75 órás munkahét áll a magyar piacot is felrobbantó Shein brutális dominanciája mögött

75 órás munkahét áll a magyar piacot is felrobbantó Shein brutális dominanciája mögött

A vasárnap a pihenőnap, akkor csak 8 órát dolgoznak.

január 18., 15:11

  • Külföld
Tömegbaleset Spanyolországban: leszakadt a sífelvonó kábele

Tömegbaleset Spanyolországban: leszakadt a sífelvonó kábele

Tíz sérült állapota válságos.

január 18., 14:19

  • Címlapon
Orbán Viktor beváltotta a fenyegetését, Magyarország blokkolta a szankciókat

Orbán Viktor beváltotta a fenyegetését, Magyarország blokkolta a szankciókat

A helyzet feszült, nagy a zűrzavar Brüsszelben.

tegnap, 18:18

  • Külföld
Ha Orbán Viktor nem is, egy fideszes politikus ott lesz Donald Trump beiktatásán

Ha Orbán Viktor nem is, egy fideszes politikus ott lesz Donald Trump beiktatásán

Nem csak a kormánypártot képviseli majd Washingtonban.

január 18., 16:47

  • Külföld
Rangsorolták a világ hadseregeit, mutatjuk, meddig jutott Magyarország

Rangsorolták a világ hadseregeit, mutatjuk, meddig jutott Magyarország

Több látványos változás is történt az elmúlt évhez képest.

január 18., 15:29

  • Külföld
A „gulyásorbánizmustól” féltik Burgenlandot egy osztrák lapban

A „gulyásorbánizmustól” féltik Burgenlandot egy osztrák lapban

Vasárnap választ a Magyarországgal szomszédos tartomány.

január 18., 11:48

  • Külföld
Súlyos állításokat fogalmazott meg egy német szociológus Németország helyzetéről

Súlyos állításokat fogalmazott meg egy német szociológus Németország helyzetéről

Aladin El-Mafaalani úgy látja: utoljára 1990-ben lett volna értelme a vitának.

január 18., 11:47

  • Külföld
Négy év után először telefonon tárgyalt Donald Trump és Hszi Csin-ping

Négy év után először telefonon tárgyalt Donald Trump és Hszi Csin-ping

Nagy tervei vannak a két vezetőnek.

január 18., 06:34

  • Külföld
Lelőtték Teheránban a legfelsőbb bíróság két tagját

Lelőtték Teheránban a legfelsőbb bíróság két tagját

Az elkövető indítéka tisztázatlan.

január 18., 17:53

  • Címlapon
Újabb településen jelentek meg a fonálférgek az ivóvízben

Újabb településen jelentek meg a fonálférgek az ivóvízben

A Pest vármegyei polgármesterek nyugtatgatják a lakosokat.

tegnap, 13:17

  • Külföld
Példátlan ütemben vásárol orosz gázt az Európai Unió

Példátlan ütemben vásárol orosz gázt az Európai Unió

Hiába az ukrán tranzit leállítása, folyamatosan érkezik a tengeri LNG az orosz kikötőkből.

január 18., 06:34

  • Címlapon
„Puccshangulat Szlovákiában” – több tízezer ember vonult az utcára Robert Fico ellen

„Puccshangulat Szlovákiában” – több tízezer ember vonult az utcára Robert Fico ellen

„Elég volt Ficóból!” – skandálták a tüntetők.

tegnap, 20:47

  • Külföld
Bejelentette lemondását a lövöldöző miniszter, akiről videó is készült

Bejelentette lemondását a lövöldöző miniszter, akiről videó is készült

Elismerte a felvétel hitelességét, de azt mondta, hogy vaktöltényeket használt.

január 18., 10:57

  • Külföld
Csak a negyedik metrószerelvény sofőrje vette észre, hogy egy ember fekszik a síneken

Csak a negyedik metrószerelvény sofőrje vette észre, hogy egy ember fekszik a síneken

Nem vették észre, hogy ember van a vágányon.

január 18., 11:46

  • Címlapon
Ők voltak Szíria urai, most rettegésben élnek

Ők voltak Szíria urai, most rettegésben élnek

Az ország nagy részén hatalmi vákuum keletkezett, senki nem tudja, hogy lesz-e megtorlás.

tegnap, 19:51

  • Külföld
A kábelekbe kapaszkodva utazott egy magyar férfi a 282 kilométer per órás sebességgel közlekedő vonaton

A kábelekbe kapaszkodva utazott egy magyar férfi a 282 kilométer per órás sebességgel közlekedő vonaton

Természetesen nem a MÁV-nál történt az eset.

január 18., 09:41

  • Külföld
Joe Biden beindult, 2500 fegyenc örülhet az újabb döntésnek

Joe Biden beindult, 2500 fegyenc örülhet az újabb döntésnek

Korábban egyetlen elnök sem élt ilyen mértékben a kegyelmi hatalmával.

január 18., 06:35

  • Külföld
Szankciókkal sújtotta az Egyesült Államok Orbán Viktor szövetségesét

Szankciókkal sújtotta az Egyesült Államok Orbán Viktor szövetségesét

A boszniai szerb államfőt és „pártfogóhálózatát” a béke és a jogállamiság aláásásával vádolják.

január 18., 09:39

  • Külföld
Orbán Viktor ismét elutazott, fontos tárgyalás vár rá

Orbán Viktor ismét elutazott, fontos tárgyalás vár rá

Ezúttal Szijjártó Péter is vele tart.

január 18., 08:26

  • Külföld
Golyóként hasít a világ leggyorsabb szerelvényének prototípusa Kínában

Golyóként hasít a világ leggyorsabb szerelvényének prototípusa Kínában

Egy új technológiával a vonatok gyorsabbak lehetnek a repülőnél.

január 18., 08:31

  • Külföld
Liftaknába zuhant egy férfi Rómában, miután kinyílt neki az ajtó, de a felvonó nem érkezett meg

Liftaknába zuhant egy férfi Rómában, miután kinyílt neki az ajtó, de a felvonó nem érkezett meg

Korábban többen meghaltak liftbalesetben az olasz fővárosban.

január 18., 17:44

  • Külföld
Hat tonna kokaint foglaltak le a spanyol hatóságok

Hat tonna kokaint foglaltak le a spanyol hatóságok

Az Europol fülelte le a szervezetet.

tegnap, 21:23

  • Címlapon
Tízezrek életét keseríti meg ez a betegség, és a Covid csak rontott a helyzeten

Tízezrek életét keseríti meg ez a betegség, és a Covid csak rontott a helyzeten

Eluralkodik társadalmunkon a pánik.

tegnap, 21:18