Mit hozhat Donald Trumpnak kiszámíthatatlan viselkedése?

GettyImages-2177684581
2025.01.15. 21:12
Még be sem iktatták újból a hivatalába, máris fejüket fogják a világ vezetői és államfői Donald Trump hajmeresztő kijelentései miatt. A republikánus elnök visszatérésével kapcsolatban szinte csak egyetlen egy dolog biztos: az, hogy semmi sem biztos! Könnyen meglehet, mindez csak egy politikai tárgyalási stratégia, de nagyon veszélyesen is elsülhet.

Amikor Donald Trump 2016-ban először indult az amerikai elnökválasztáson, nagyon sokszor őrültnek tűnt – a szó mindkét értelmében (az angol mad szó egyszerre jelent őrültet és dühöset – a szerk.). Trumpnak nem okozott gondot dühének kimutatása a kampánykörúton. Egy 2016-os republikánus előválasztási vitában erre az érzelemre támaszkodott, és azt mondta, hogy „szívesen elfogadja a harag köpenyét”, mert szerinte az országban „káosz” uralkodik, és inkompetens emberek irányítják.

Nyilatkozatról nyilatkozatra hangsúlyozta, hogy másfajta elnök lesz, mert hajlandó egy kicsit őrültnek, egy kicsit kiszámíthatatlannak lenni. 2015-ben azt mondta egy interjúalanyának, egy másik üzletembert idézve: „Van egy bizonyos kiszámíthatatlanság Trumpban, ami nagyszerű.” Az akkori kampány első nagy külpolitikai beszédében a Barack Obama-évek alatti amerikai külpolitikát szidta, mondván:

Nemzetként kiszámíthatatlanabbnak kell lennünk.”

Nixon használta először a stratégiát

Trump másképp viselkedett, mint a hidegháború utáni elnökök, de érzelmei Richard Nixont idézték, aki szintén szeretett dühöngeni és kiszámíthatatlannak látszani. Sőt, munkatársa, H. R. Haldeman szerint Nixon alkotta meg a „madman theory” kifejezést, azzal magyarázva, hogy azt akarta elhitetni az észak-vietnámiakkal, hogy bármit képes megtenni a vietnámi háború befejezése érdekében – egészen a nukleáris fegyverek bevetéséig.

Az elmélet szerint egy olyan vezető, aki úgy viselkedik, mintha bármire képes lenne, nagyobb eséllyel tud rávenni más globális szereplőket olyan engedményekre, amelyekre egyébként nem lennének hajlandók – írja a Foreign Policy hasábjain Daniel W. Drezner, a Turf University professzora.

Nixon később tagadta, hogy a beszélgetés valaha is megtörtént volna, de az elméletnek van egy olyan szellemi vonala, amely egészen Niccolò Machiavelliig nyúlik vissza. Ráadásul az elmélet tudományos irodalma az elmúlt években eltolódott – azt sugallva, hogy bizonyos körülmények között egy ilyen megközelítési mód működhet Trump helyzetében.

Trump az első ciklusa alatt néhány esetben szándékosan ráerősített kiszámíthatatlan hírnevére. Ez leginkább az Észak- és Dél-Koreához való közeledésekor mutatkozott meg. 2017 nagy részében Trump fokozta retorikáját Észak-Koreával szemben, augusztusban azt mondta újságíróknak: „Jobb, ha Észak-Korea nem fenyegetőzik többé az Egyesült Államokkal szemben. Tűzzel, dühvel és őszintén szólva olyan erővel fogunk válaszolni, amilyet ez a világ még soha nem látott.” Egy hónappal később, az ENSZ Közgyűlésén tartott beszédében Trump az észak-koreai vezetőt, Kim Dzsongunt „rakétaembernek” becézte, és megígérte, hogy az Egyesült Államok „teljesen elpusztíthatja Észak-Koreát”.

Trump munkatársai és beosztottjai azt mondták az újságíróknak, hogy úgy viselkedik, mint egy őrült. Ez a megállapítás eléggé elterjedt volt ahhoz, hogy Jim Sciutto, a CNN munkatársa könyvet írjon Trump külpolitikájáról The Madman Theory címmel. Bob Woodward Fear című írása szerint pedig a Fehér Ház személyzeti titkára, Rob Porter idejének egyharmadát azzal töltötte, hogy lebeszélje Trumpot impulzív ötleteiről. Maga Woodward arra a következtetésre jutott, hogy az Egyesült Államok „egy érzelmileg túlfűtött, szeszélyes és kiszámíthatatlan vezető szavaihoz és tetteihez volt kötve”.

Kapcsolódó
Donald Trump szerint Kína nem merné őt provokálni, mert tudják róla, hogy „kib***tt őrült”

Donald Trump szerint Kína nem merné őt provokálni, mert tudják róla, hogy „kib***tt őrült”

Azt is elmondta, hogyan fenyegette meg Vlagyimir Putyint Ukrajna miatt.

Már Machiavelli is foglalkozott a kérdéssel

Pedig az az elképzelés, hogy őrültként viselkedve egy vezető profitálhat a világpolitikában, régebbi pedigrével rendelkezik, mint Nixon. Machiavelli a Discorsi sopra la prima deca di Tito Livio című művében azt javasolta, hogy „időnként nagyon bölcs dolog őrültséget szimulálni”. A hidegháború korai éveiben Daniel Ellsberg és Thomas Schelling stratégák azon gondolkodtak, hogy milyen lehetséges erényei lehetnek annak, ha kényszerítő alkudozási helyzetekben az őrület hírnevét ápolják.

Schelling A konfliktus stratégiája című könyvében azt írta, hogy „konfliktushelyzetekben nem jelent egyetemes előnyt, ha valaki elidegeníthetetlenül és nyilvánvalóan racionális”. Ha mások azt hiszik, hogy egy őrült szinte bármit megtehet, ha nem kapja meg az akaratát, az eszkaláció fenyegetése hitelesebbé válik – így logikusabb lesz, hogy a deeszkaláció érdekében többet engedjünk.

Sem Ellsberg, sem Schelling soha nem támogatta, hogy egy amerikai elnök így viselkedjen. Végül is egyikük sem gondolta, hogy ez a stratégia hosszú távon jól működne. És egészen a közelmúltig a madman theory tudományos irodalma is hasonlóan szkeptikus volt a siker valószínűségét illetően. Például több visszaemlékezés és tudományos beszámoló szerint Nixon váratlan, meglepő húzásai semmiféle engedményhez nem vezettek.

Kapcsolódó
Trump emberei titkos szuperhősökként mennek szembe az őrült elnökkel

Trump emberei titkos szuperhősökként mennek szembe az őrült elnökkel

Ezt állítják legalábbis a Fehér Ház magas rangú tisztviselői. Dokumentumot lopnak Trump asztaláról, elszabotálják a kéréseket, vagy az eltávolításán gondolkodnak. A belső kör lopakodó puccsa az eddigi legdurvább támadás Trump munkája ellen, és annak, hogy ez kiderült, súlyos következményei lehetnek.

A kutatások nem egyértelműek

A témával kapcsolatos újabb munkák azonban kevésbé egyértelműek. Roseanne McManus, a Penn State Egyetem professzora sokat írt erről. Az ő kezdeti kutatásai azt sugallták, hogy a stratégia szűk körülmények között működhet. A húzás előnyös azoknak a vezetőknek, akiket inkább szélsőséges preferenciáik, mint szélsőséges taktikáik miatt tartanak őrültnek, valamint azoknak a vezetőknek, akiket inkább egy adott helyzet miatt tartanak őrültnek, mint azért, mert az őrület a jellemükben rejlik.

Egy későbbi tanulmányában McManus arra a következtetésre jutott, hogy az őrült megközelítés „hasznos lehet a válságkommunikációban… amikor az őrültség hírneve csekély”. Úgy tűnik, hogy ez Trumpra is működő leírás. Más közelmúltbeli kutatások amellett érvelnek, hogy a kiszámíthatatlanságnak mint stratégiai doktrínának lehetnek erényei.

Trump trükkje jobban működött az amerikai szövetségeseknél, mint az ellenfeleknél. Az országok előbbi csoportja, akiket megrémítettek Trump fenyegetései, miszerint kilép a régóta fennálló szövetségekből és kereskedelmi szerződésekből, legalább nyilvánosan kinyilvánították hűségüket. Trump azonban túlságosan el volt foglalva azzal, hogy megpróbálja behízelegni magát Kína és Oroszország autokratikus uralkodóinak, hogy előttük játssza az őrültet.

Stratégiájának alkalmazására tett erőfeszítései Iránnal szemben vegyesnek bizonyultak. Jóváhagyta a dróncsapást, amely megölte Kaszem Szulejmánit, az iráni félkatonai Kudsz Erők vezetőjét – de csak miután az utolsó pillanatban visszalépett attól, hogy megtorolja Irán Szaúd-Arábia elleni támadásait. Egy nemrégiben adott interjúban Trump még azt is sugallta, hogy ő volt inkább a higgadt, a racionális John Bolton egykori nemzetbiztonsági tanácsadójával szemben.

Ez rávilágít egy másik problémára: a legtöbb külföldi vezető mostanra már jól ismeri Trump játékszabályait. Nixon játéka azért nem működött, mert a szovjet tisztviselők, akik ismerték Nixont a közhivatalokban töltött évtizedeiből, tudták, mikor van az, hogy csak játssza az őrültet. Ahogy egy szovjet tisztviselő magyarázta: „Nixon úr rendszeresen eltúlozta a szándékait”. Trump múltja kiszámíthatóbbá tette őt egy sor külföldi vezető számára, akiknek már korábban is volt dolguk vele. 

Végül – ahogyan a szakirodalom is hangsúlyozza – a sikeres kényszerítő alkudozáshoz kétféle hiteles elkötelezettségre van szükség. Először is a célpontnak el kell hinnie, hogy a másik szereplő be fogja váltani a fenyegetéseit, függetlenül attól, hogy azok milyen költségesek. Másodszor a célpontnak azt is el kell hinnie, hogy a fenyegető szereplő felhagy a kényszerítéssel, amint megállapodásra jutott. Az őrültként való viselkedés az első típusú elkötelezettséget hihetőbbé teheti, de a második típusút kevésbé. Vagy hogy egyszerűbben fogalmazzunk: mekkora a valószínűsége annak, hogy bármely külpolitikai vezető hinni fog Trumpnak, amikor szavát adja bármire is? Ahogy McManus fogalmazott a lapnak:

A legtöbb őrültnek vélt ember nem profitál ezen hírnevéből.

Trump kísérlete, hogy megismételje megközelítését a nemzetközi kapcsolatokban, második ciklusa alatt valószínűleg nem fog működni, de minden feltételezés szerint mégis megpróbálja majd alkalmazni. Trump politikája kevés lépést használ, közölük ez az egyik. Politikai szövetségesei már az első ciklusa alatt megjegyezték, hogy Trump ritkán játszik háromdimenziós sakkot: „Legtöbbször csak a bábukat veszi le a tábláról.”

Ami aggasztó, az az, hogy ezúttal talán azt hiszi, akkor is be tudja húzni ezt a stratégiát, amikor a világ többi része nem. Trump valószínűtlen útja az elítélt bűnözőtől a második ciklusbeli elnökké válásig meggyőzheti arról, hogy még több kockázatot vállaljon. Ahogy egy Trump-tanácsadó novemberben a Politico című lapnak mondta: „Nézze,

túlélt két merényletet, jó néhányszor megvádolták – ebben a pillanatban tényleg úgy érzi, hogy legyőzhetetlen, és úgy felbátorodott, mint korábban soha. 

A probléma az, hogy ha Trump bárki mást képtelen meggyőzni arról, hogy ő tényleg egy őrült, akkor az egyetlen módja, hogy ezt bebizonyítsa, az az, hogy véghez viszi a legelképesztőbb fenyegetéseit. Lehet, hogy ez működne, de az is lehet, hogy egy irányíthatatlanná váló konfliktushoz vezetne. 

(Borítókép: Donald Trump 2024. október 9-én. Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Ferenc pápa megjelent a TikTokon, az Egyesült Államokban ezt már nem láthatják

Ferenc pápa megjelent a TikTokon, az Egyesült Államokban ezt már nem láthatják

Korábban soha nem volt látható a felületen a katolikus egyházfő.

január 19., 19:06

  • Külföld
Robert Fico épp Ukrajnát fenyegette, amikor bejelentette, vendégül látja Orbán Viktort

Robert Fico épp Ukrajnát fenyegette, amikor bejelentette, vendégül látja Orbán Viktort

Azt is elárulta, hogy miről szeretne beszélni a magyar kormányfővel.

január 19., 17:38

  • Külföld
Van egy kincsektől roskadozó sziget, amelyért ölre mehetnek a nagyhatalmak

Van egy kincsektől roskadozó sziget, amelyért ölre mehetnek a nagyhatalmak

Az EU Katonai Bizottságának elnöke katonákat küldetne oda.

tegnap, 21:32

  • Külföld
A csehek EU-ból való kilépését szorgalmazó párttal állna össze Orbán Viktor szövetségese

A csehek EU-ból való kilépését szorgalmazó párttal állna össze Orbán Viktor szövetségese

Andrej Babis szerint pártja a jelenlegi cseh kormány pártjai nélkül is képes a kormányzásra.

január 19., 17:34

  • Külföld
A magyar kormány állítólagos illegális kémkedéséről vitáznak az Európai Parlamentben kedden

A magyar kormány állítólagos illegális kémkedéséről vitáznak az Európai Parlamentben kedden

A vitát a Renew Europe képviselőcsoport kezdeményezte.

január 19., 18:46

  • Külföld
Három fiatal nőt engedett szabadon a Hamász négyszázhetven nap után

Három fiatal nőt engedett szabadon a Hamász négyszázhetven nap után

Kilencven palesztin foglyot kap cserébe a Hamász értük.

január 19., 16:24

  • Külföld
Putyin újabb országot szemelt ki magának, létfontosságú számára a szoros kapcsolat

Putyin újabb országot szemelt ki magának, létfontosságú számára a szoros kapcsolat

Az oroszok mindenáron csatlakoztatni szeretnék Vietnámot a BRICS-országokhoz.

január 19., 19:05

  • Külföld
Joe Biden utolsó hivatali napján is kegyelmeket osztogatott

Joe Biden utolsó hivatali napján is kegyelmeket osztogatott

Még egy bankrabló büntetését is enyhítette.

január 19., 19:50

  • Címlapon
Átnevezheti-e Trump a Mexikói-öblöt Amerikai-öbölre?

Átnevezheti-e Trump a Mexikói-öblöt Amerikai-öbölre?

Minden további nélkül, kérdés, hogy kit fog érdekelni.

tegnap, 19:42

  • Külföld
Az ország, ahol a bandaháború pusztítóbb egy valódi inváziónál

Az ország, ahol a bandaháború pusztítóbb egy valódi inváziónál

Egymillió ember menekült el az otthonából Haitin.

január 19., 21:04

  • Külföld
Reuters: Közép-Kelet-Európa gazdaságát rosszul érintené egy békekötés

Reuters: Közép-Kelet-Európa gazdaságát rosszul érintené egy békekötés

Az ukrán munkavállalók hazatérése érzékeny veszteséget okozna a régiónak.

január 19., 06:46

  • Külföld
Ilyen kampányt még nem látott Németország, Európa is beleremeghet

Ilyen kampányt még nem látott Németország, Európa is beleremeghet

Az AfD azt ígéri: kormányon kilépnének az EU-ból, és visszahoznák a német márkát is.

január 19., 06:02

  • Külföld
Visszaállítják a TikTokot az Egyesült Államokban

Visszaállítják a TikTokot az Egyesült Államokban

Donald Trump ígérete miatt lépett a vállalat.

január 19., 20:07

  • Külföld
Lemondott Izrael nemzetbiztonsági minisztere a tűzszünet és túszalku miatt

Lemondott Izrael nemzetbiztonsági minisztere a tűzszünet és túszalku miatt

Pártja is otthagyta az izraeli kormányt, csak a háború folytatása esetén térhetnek vissza.

január 19., 14:37

  • Külföld
Kínában visszafordíthatatlan folyamat indult el, és vannak, akik ebben hatalmas üzletet látnak

Kínában visszafordíthatatlan folyamat indult el, és vannak, akik ebben hatalmas üzletet látnak

Szingapúri kórház-üzemeltetők már nagyon készülnek.

január 19., 14:37

  • Külföld
Moszkva szerint nukleáris armageddont okozhat az Egyesült Államok lépése

Moszkva szerint nukleáris armageddont okozhat az Egyesült Államok lépése

Rettegett eszközt telepítenek Európába.

január 19., 20:54

  • Külföld
Távozik az országos rendőrfőkapitány Szlovákiaban az iskolai mészárlás miatt

Távozik az országos rendőrfőkapitány Szlovákiaban az iskolai mészárlás miatt

A belügyminiszter fejét is követeli az ellenzék.

január 19., 10:40

  • Külföld
Több tízezer, Trump beiktatása elleni tüntetőt vártak, csak a tizedük ment utcára

Több tízezer, Trump beiktatása elleni tüntetőt vártak, csak a tizedük ment utcára

A tüntetést komoly rendőrségi biztosítás mellett tartották meg.

január 19., 11:36

  • Külföld
Teljesen leállt a TikTok Amerikában, Donald Trump máris intézkedne

Teljesen leállt a TikTok Amerikában, Donald Trump máris intézkedne

170 millió felhasználó maradhatott hoppon.

január 19., 07:08

  • Külföld
Kukásautóval érkezhet Donald Trump a beiktatására

Kukásautóval érkezhet Donald Trump a beiktatására

A Trump feliratú jármű fontos szerepet töltött be az elnök kampányában.

január 19., 08:46

  • Külföld
Borult a közel-keleti tűzszünet, többen meghaltak a Hamász miatt

Borult a közel-keleti tűzszünet, többen meghaltak a Hamász miatt

Izrael később bejelentette, hogy mégis életbe lép a tűzszünet.

január 19., 09:54

  • Külföld
Elon Musk a magyar kormány szlogenjét osztotta meg az X-en

Elon Musk a magyar kormány szlogenjét osztotta meg az X-en

A világ egyik leggazdagabb embere ismét naggyá tenné Európát.

január 19., 10:49

  • Külföld
WSJ: Kínába vezethet Donald Trump egyik első útja

WSJ: Kínába vezethet Donald Trump egyik első útja

A republikánus politikus nagyon gyorsan találkozna a kínai elnökkel.

január 19., 12:26

  • Külföld
Pokoli napok várnak még az utolsó magyar túszra Gázában

Pokoli napok várnak még az utolsó magyar túszra Gázában

A férfit több mint egy éve rabolták el felesége és két lánya mellől a Hamász terroristái.

január 19., 14:03

  • Címlapon
Már évek óta folyik Európa utolsó diktátorának egyszemélyes háborúja az EU ellen

Már évek óta folyik Európa utolsó diktátorának egyszemélyes háborúja az EU ellen

Az évek alatt pedig még inkább fokozódott a hangulat.

tegnap, 15:46

  • Külföld
Elfajult egy vita Pozsonyban, késsel támadt a feleség férjére

Elfajult egy vita Pozsonyban, késsel támadt a feleség férjére

A férfi nincs életveszélyben.

január 19., 14:40

  • Címlapon
Ultimátumot kaptak az ukránok – Orbán Viktor elmondta, hogy mit követel

Ultimátumot kaptak az ukránok – Orbán Viktor elmondta, hogy mit követel

Donlad Trump is leült az asztalhoz, és rögtön tétet emelt.

tegnap, 11:44