The Guardian: az orosz titkosszolgálatok bújtogathatnak a muzulmánok ellen
További Külföld cikkek
-
Újabb botrány rázza meg az Európai Bizottságot
- Svédországban korszerűsítik a bunkereket
- Lopott biciklivel próbált átszökni Magyarországról Ukrajnába egy szenegáli férfi
- Újra kitört egy vulkán Izlandon, minden lakót időben kimenekítettek előle
- Minden elnémul Mianmarban, a katasztrófahelyzet miatt még tűzszünetet is hirdettek
A The Guardian információi szerint a csatornákat már kapcsolatba hozták a valós eseményekkel: a hónap elején iszlámellenes graffitiket fújtak mecsetekre és iskolákra London keleti és déli részén, néha a csoportok neveit is megemlítve. Ezeket az eseteket a rendőrség jelenleg is vizsgálja.
Ugyanezek a csoportok olyan PDF-eket is megosztottak, amelyek bombakészítési recepteket és 3D-nyomtatott fegyverek terveit tartalmazzák. A csoportok QR-kódjait tartalmazó plakátok és a hozzájuk kapcsolódó TikTok-fiókok is megjelentek a brit utcákon.
Az elmúlt hetekben azonban riadalmat keltett, hogy a csoport nyelvezete a graffitizésre való buzdításról átváltott a késes támadások végrehajtására való kifejezett felhívásra.
A Hope Not Hate nevű kampánycsoport a csatornákról és azok nyilvánvaló orosz kapcsolatairól szóló dossziét átadta a terrorizmusellenes rendőrségnek és a belügyminisztériumnak, és azt állítja, hogy a hálózat sokkal nagyobb veszélyt jelent, mint a szélsőjobboldali Telegram-csevegéseken rendszeresen előforduló erőszakra való felbujtás.
Oroszország titkos digitális kampányai
A Community Security Trust (CST) és a Tell Mama, a zsidók és a muszlimok elleni gyűlölet-bűncselekményeket figyelő jótékonysági szervezetek szintén jelezték a hálózatokat és azok orosz kapcsolatait.
Orosz dezinformációt terjeszt a magyar köztévé szakértője a terroristákról
Sógor Dánielnél nehezebben találhatott volna a közmédia elfogultabb szakértőt. Fehérorosz elkövetőket vizionál, ahogy azt a Kreml terjeszti.
Az antiszemita megjegyzéseket is tartalmazó, de különösen a muszlimellenes érzelmek szítására összpontosító hálózattal kapcsolatos aggodalmak az iszlámellenes támadások – amelyek 2024-ben 73 százalékkal emelkedtek – növekedése közepette merültek fel. Múlt héten egy észak-londoni mecset előtt egy hamis bombát is hagytak.
A The Guardian cikke szerint egyre nagyobb a félelem, hogy Oroszország titkos digitális kampányok révén próbálja szítani a társadalmi nyugtalanságot Nagy-Britanniában és más nyugat-európai államokban, amelyek célja
az etnikai és vallási feszültségek kihasználása.
Ken McCallum, a brit hírszerzés, az MI5 vezetője októberben arra figyelmeztetett, hogy az orosz titkosszolgálatok küldetése, hogy „tartós zűrzavart keltsen a brit és európai utcákon”