Bush aggodalmai a konyhaasztal felett

2008.01.29. 06:53
Élete utolsó State of the Union, azaz évértékelő és programadó beszédében Bush keveset értékelt és annál is kevesebb programot adott. Elnöksége elmúlt hét évét aligha feledteti 150 milliárd dolláros gazdaságélénkítő terve, mást meg nem nagyon mondott. Irakban minden oké.

Mind tartalmában, mind céljaiban visszafogott beszédet mondott Bush a kongresszus előtt utolsó évértékelő üzenetében. Az unió állapotáról tartott, hagyományos év eleji programadó beszédében konkrét cselekvési programot csak a gazdaságélénkítésre adott, bár a 150 milliárd dolláros adóvisszatérítés a szakértők szerint legfeljebb mérsékelt hatással lehet az amerikaiak visszaeső fogyasztására.

"Országszerte a konyhaasztalok fölé borult polgárok aggódnak a gazdaság jövője miatt. Hosszú távon magabiztosak lehetünk, de rövid távon jogos az aggodalom" - jelentette ki, amikor bejelentette adóvisszatérítési programját, melyhez a kongresszus támogatását kérte. És azt, hogy lehetőség szerint az ellenzéki törvényhozás ne terjesszen be egyéb javaslatokat az ügyben.

A törvényhozást egyébként fenyegette is. Vétóval, ha megemelik az adókat, valamint minden olyan költési javaslat figyelmen kívül hagyásával, amit a kongresszusi képviselők a törvényhozás felhatalmazása nélkül csempésznek be a törvényjavaslatokba. Az Egyesült Államokban ugyanis hagyomány, hogy bizonyos törvények végrehajtási utasításaiban rendelkeznek a törvényhozók szívének, választóinak kedves projektek finanszírozásáról. Ez az, amit Bush most nem engedne.

Ezzel nagyjából végére is ért mondanivalójának, 53 perces beszéde hátralevő részében beszélt még Irakról - sikeres az erősítés, a harmincezer plusz katona megtörte a terroristákat, "ezt néhányan tagadhatják után, de a terroristák között nincs kétség, az al-Kaida menekülőben van" -, beszélt szívügyéről, a Gyermek Nem Maradhat Hátrahagyva programról, amire elnöksége végén már kétpárti javaslatként emlékezett. Újra megpróbálta rávenni a demokrata többségű kongresszust évi 1,6 milliárdos adócsökkentési programja állandósítására - erre a tavalyi és a tavalyelőtti kudarc után aligha van reménye idén.

Utolsó nagy hazai politikai fellépésén még arra is megkísérelte rávenni a törvényhozókat, hogy örökérvényűen visszavonja a Watergate-botrány idején hozott Külföldi Megfigyelési Törvényt, mely hatályát 2001. szeptember 11. után ideiglenesen felfüggesztették, lehetővé téve amerikai állampolgárok külön bírói engedély nélküli lehallgatását is. A jogvédők az ügyben a hatóságokkal együttműködő telefontársaságokat fenyegetik, Bush őket kívánná megvédeni - és egyben titkosszolgálatait is mentené - a jogi következményektől. Az ideiglenes felfüggesztés ideje pénteken jár majd le.

Külpolitikai szempontból sem mondott újat, ismételten felszólította Iránt urándúsítási programja leállítására, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok készen áll megvédeni érdekeit a Perzsa-(Arab-)öböl térségében. Hugo Chávez venezuelai elnököt hamis populistának nevezte, eszméi terjesztésében és hatalma kiterjesztésében azzal akadályozná, hogy Kolumbiát is felvenné az észak-amerikai közös kereskedelmi egyezménybe, a NAFTA-ba.

Összességében, Bush egy vitathatatlanul gyenge hét évet egy nem túl erős beszéddel zárva búcsúzott, hiszen az év hátralevő része már a kampánytól és az azt kísérő pártcsatározásoktól lesz hangos, aligha születhet már fontos döntés az idő alatt, amíg ő az elnök.