Az afganisztáni választások leállítását követelik a jelöltek
További Külföld cikkek
- Bemutatták az új francia kormány tagjait
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
Az ország első közvetlen elnökválasztásán eredetileg tizennyolcan indultak, de két jelölt visszalépett Karzai javára.
Baj van a tintával
A szavazás lebonyolítását kifogásolók felemlítik egyebek közt, hogy néhány helyen a hüvelykujjra festendő, ledörzsölhetetlen tinta helyett olyat használtak, amely könnyedén eltávolítható volt, s így a választók ott akár többször is az urnákhoz járulhattak - különös tekintettel arra, hogy sok szavazó több választási igazolványt is beszerzett. Választási tisztviselők szerint egyes helyeken tévedésből használtak közönséges, letörölhető tintát, de hangsúlyozzák, hogy a hibát hamar észrevették, kijavították, s ez csak néhány száz szavazót érinthetett a 25 milliós országban.
Választási tisztviselők mindazonáltal hangsúlyozták, hogy az időközben megoldott probléma korlátozott mértékű volt, és érdemben nem befolyásolja az eredményt.
A rendellenességet Kabul főváros és az északi Mazari-Sarif néhány szavazóhelyiségében tapasztalták, ahol a szavazók megmutatták a jelen lévő újságíróknak, milyen könnyen lejön az állítólag ledörzsölhetetlen tinta. Választási illetékesek szerint annyi történt, hogy egyes helyeken tévedésből közönséges tintát használtak, ám a hibát hamar észrevették, orvosolták, és az állítólag csupán néhány száz "rosszul tintázott" szavazó nem befolyásolhatja a választás kimenetelét a 25 milliós országban.
Törvénytelen, de nem számottevő
Maszúda Dzsalál, az egyetlen nő a jelöltek sorában újságírókkal közölte, hogy tiltakozásul nem dobja be szavazatát az urnába. Egy másik induló, a tádzsik lapszerkesztő Háfiz Manszúr szintén csalást emlegetett.
Igazi esélye az elnökségre csak három indulónak van: Hamid Karzainak, az ideiglenes kormány fejének, a tádzsik nemzetiségű Junisz Kanuni volt oktatási miniszternek és Abdur-Rasíd Dosztum tábornoknak, az afganisztáni üzbégek vezetőjének.
A Karzai fő riválisának tekintett és a petíciót szintén aláíró Junisz Kanuni egy név nélkül nyilatkozó közeli munkatársa szerint a tizenötök tanácskozása folytatódik, és utána, még a nap folyamán hoznak végső döntést a választáson való részvételük ügyében. Elmondása szerint "igen egyértelmű beavatkozások" történtek a szavazásba.
"Képviselőink Kabulban és vidéken is arról számoltak be, hogy egyeseknek több választói igazolványuk volt, láttak olyanokat, akik Karzai melletti voksolásra igyekeztek rábeszélni embereket, és nyomást is gyakoroltak a választókra."
"Sok törvénytelenség volt - folytatta a munkatárs. - Például olyan helyeken, ahol Hamid Karzainak sok támogatója van, nyitva vannak a szavazóhelyiségek, míg ott, ahol más jelöltek hívei vannak többségben, jelölőtinta vagy szavazócédula hiányára hivatkozva zárva tartják a helyiségeket".
Karzai szóvivője a bojkottfelhívásra csak annyit mondott, hogy a voksolást ellenőrző közös ENSZ-afgán testületnek kell eldöntenie, lefújják-e a szavazást. A választási bizottság sebtében összehívott ülésén úgy döntött, hogy a szavazás folytatódjék, ám a bizottság szóvivője arra a kérdésre, hogy van-e mód a szavazás lefújására vagy elhalasztására, úgy felelt, hogy "minden forgatókönyv lehetséges".
Tízmillió választási igazolvány
A kiadott tíz és fél millió választási igazolvány ENSZ- és afgán tisztviselők szerint nem jelent ugyanennyi választót is. Emberjogi csoportok szerint egyesek négy-öt igazolványt is szereztek, azt remélve, hogy esetleg további élelmiszeradaghoz jutnak azok révén. A hatóságok azért rendelték el a tintával való megjelölést, hogy egy személy a több igazolvánnyal se tudjon többször szavazni.
Karzai erősen felfegyverzett testőrök kíséretében érkezett az egykori miniszterelnöki hivatal egyik szobájába, hogy leadja voksát. Hüvelykujját megdörzsölve mutatta a riportereknek, hogy a tinta nem jön le róla.
Helyszíni beszámolók szerint az afgánok - az országot korábban kormányzó, majd elűzött tálibok fenyegetéseivel dacolva - nagy számban jelennek meg a szavazóurnáknál mind az országon belül, mind azon kívül, például a szomszédos Pakisztánban az ottani afgán menekültek számára létesített szavazóhelyeken. Iránban szintén megkezdődött az ott élő vagy tartózkodó afgánok szavazása - közölte a Nemzetközi Migrációs Szervezet, amely ott is nagyarányú részvételre számít.
Nem állítják le A panaszok ellenére nem függeszti fel a választási bizottság az afganisztáni elnökválasztást.
A szombaton Kabulban nyilvánosságra hozott közlemény szerint a bizottság indokolatlannak tartja a voksolási folyamat megszakítását, amelyet Hamid Karzainak, az ideiglenes kormány vezetőjének 14 riválisa sürgetett.
A bizottság hozzátette, hogy a választás törvényességéről utólag fog ítélkezni.