Mélyítették a központi iráni atomalagutat
A Washington Post beszámolója szerint az eddig 8 méter mélyen a föld alatt lévő natanzi urándúsító üzemet igyekeznek még mélyebbre helyezni az irániak. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) a lap hétfői száma szerint aggodalmát fejezte ki emiatt, és Iránnak fel is tették a kérdést, hogy mi a célja ezzel a lépéssel. A brit média korábbi beszámolói szerint a cél egyértelműen a létesítmény megvédése egy, a levegőben lógó izraeli (vagy esetleg amerikai) támadástól.
A NAÜ ellenőrei a hét második felében meg akarják látogatni Natanzot, hogy tájékozódjanak az iráni fejlesztésekről. Az Egyesült Államok is jelezte, hogy megfigyelői rajta tartják a szemüket Irán nukleáris programján. Mahmud Ahmadinezsád iráni elnök több durva kirohanása ellenére továbbra is tartja, hogy országa békés célra akarja hasznosítani atomerőműveit (bár szakértők szerint ennek ellentmond az a fokú urándúsítás, ami nem feltétlen velejárója az energiatermelésnek).
A műholdfelvételek egy, a hegyoldalba futó utat mutatnak, ami egy alig látható alagút bejárata. A föld alatti munkálatok egyik jele az is, hogy a felszínen mintegy hat hónapja nem észlelhető semmilyen munka nyoma. Szakértők szerint a földmélyi termek kiszolgálhatnak egy Iszfahán városától 120 km-re délre lévő nukleáris kutatóközpontot is. Valószínűleg az urándúsításhoz használt centrifugákat telepítették ide.
A natanzi atomerőmű fontosabb részeit már korábban igyekeztek eltemeteni a föld alá az irániak. 2006 januárjában kerültek nyolcméteres mélységbe a reaktorok, ami szintén nagy nemzetközi visszhangot váltott ki. Irán a mostani lépésével megszegheti a NAÜ-nek tett ígéretét, melyben kötelezettséget vállalt arra, hogy nem bővíti tovább meglévő létesítményeit.