Szaddámhoz hasonlóan al-Dúri is Tikrít közelében született, és szervezője volt a Baasz Pártot hatalomra segítő 1968-as puccsnak. Az 1970-es években belügyminiszterként a rendszer ellenfeleivel való leszámolás is a feladatai közé tartozott. Szaddám korlátlan hatalmának kiépülésével al-Dúri az iraki rezsim titkos katonai-biztonsági rendszerének egyik kulcsembere lett.
Gáztámadás
1988-ban ő adta ki a parancsot az iraki erőknek, hogy mérgező gázokkal támadást hajtsanak végre a kurd lakosságú észak-iraki Halabdzsa településen. Három évvel később az iraki síiták felkelését brutálisan leverte, ezt követően Szaddám Huszein 1991 áprilisában főparancsnok-helyettessé nevezte ki. Az utóbbi években al-Dúri töltötte be a Baasz Párt Forradalmi Parancsnoki Tanácsának alelnöki tisztét is, az amerikai hadsereg tavaly áprilisi támadása előtt pedig az északi hadsereg parancsnoka lett. Alig két héttel az amerikaiak hadművelete előtt azzal váltott ki éles nemzetközi felzúdulást, hogy egy iszlám csúcstalálkozón letorkolta, és majomnak nevezte a részt vevő kuvaiti minisztert.
Súlyosan beteg
Szinte bizonyos, hogy al-Dúri súlyos betegségben szenved - nyirokrákról beszélnek vele kapcsolatban -, és ez megnehezíti, hogy elrejtőzzön üldözői elől. Menekülését ugyanakkor segíti az a hálózat, amelyet a Szaddám-rezsim biztonsági főembereként épített ki.