Újra a figyelem középpontjában
A kabinet döntését még Izrael szövetségesei, így az Egyesült Államok sem támogatja. Bár Arafatot Bush kormánya sem tekinti tárgyalópartnernek, az amerikai külügyminisztérium úgy véli, száműzetése túlságosan is reflektorfénybe állítaná a perifériára szorított, ám a valós hatalmat továbbra is birtokló palesztin elnököt - írja a BBC.
Megtörten is erős
Arafat erejét jelzi, hogy ugyan négy hónappal ezelőtt kénytelen volt beleegyezni az övétől eltérő nézeteket valló, a békéért engedményekre is hajlandó Mahmud Abbasz kinevezésébe, végül sikerült lemondásra kényszerítenie. Abbasz megunva az állandó hatalmi harcot és Arafat jogkörein túlnyúló beavatkozásait a hétvégén bejelentette lemondását. Utódja Arafat közeli munkatársa, Ahmed Korei Fatah-vezér parlamenti elnök lehet.
Arafat száműzetése bár hirtelen, de nem váratlan döntés. Az izraeli kormányban mindig is többen követelték a terrorizmus - legalábbis hallgatólagos - támogatásával vádolt vezető eltávolítását. Csütörtöki vezércikkében a Jerusalem Post egyenesen Arafat likvidálását követelte.
Terrorhullámtól tartanak
Sharon miniszterelnök eddig ellenállt a terveknek, a keddi merényletek azonban meggyőzték a lépés szükségességéről. Arafat számüzetését egyedül Avraham Poraz ellenezte.
A belügyminiszter aggályai érthetőek, a döntést a terrorszervezetek várhatóan merényletekkel torolják meg. Erre utal az a tömegtüntetés is, ami a hírre spontán szerveződött Arafat ramallahi főhadiszállásánál. A szituációt láthatóan élvező Arafat le is vonult üdvözölni az őt éltetőket. "Bátor emberek vagytok, szeretteim, Abu Amar veletek marad" - mondta a tömegnek, önmagára az illegalitásban használt álnevén utalva.