Sáskajárás halálos áldozatokkal
További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
Sáska feromon
A megbetegedés-hullám példátlan méreteket öltött az ország második legnagyobb városában is: Wad Medaniban a múlt héten több mint félezer beteget ápoltak a kórházakban. Az egészségügyi hatóságok által felállított bizottság szerint egyértelműen a sötétvörös sáskák tömeges megjelenése miatt tört ki az asztmajárvány. A bizottság gyógyszert, oxigént és más gyógyászati felszereléseket juttat a betegeknek, mindemellett figyelemfelhívó kampányba kezdett, kérve a lakosságot, hogy azonnal forduljanak orvoshoz, ha légzési gondjaik támadnak. Egy agrárszakértő szerint a megbetegedéseket a sáskák párzási időszakban kibocsátott feromonja okozza.
|
Sáskahad
Sáskajárásról érkeztek hírek több afrikai országból is. Észak-Afrika termőterületeit sáskajárás sújtja - áll az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) jelentésében. Fertőzött területekről érkeztek hírek Szudánon kívül Mauritániából és Nigériaból is, megfigyelők attól tartanak, hogy a sáskahad letarolja a kontinens egész északi részét. A FAO riasztotta az érintett kormányokat, és a nemzetközi segélyszervezeteket. "Hetek kérdése, és a helyzet kritikussá válhat. Fokoznunk kell a megfigyelői aktivitást, és fel kell készülni a széleskörű beavatkozásra" - írja a jelentés.
Csoportokba gyűlnek
Öt megfigyelői csoport tevékenykedik a Északnyugat-Mauritániában, ebből csupán kettő van felszerelve rovartirtó eszközökkel, valamint öt repülőgép áll készenlétben Északkelet-Szudánban, ahol rovarirtó szer permetezésével próbálják megfékezni a sáskajárást. Nigéria északi területein négyzetméterenként húsz egyednyi "sáskasűrűségről" számoltak be a megfigyelők. "Sebesen növekszik a sáskák száma. Kezdenek csoportokba gyűlni, ami egy nagy sáskajárás közelgő kitörésének jele. Ha nem javul a helyzet, a fertőzés átterjedhet Mauritániából Marokkóra, Szudánból a Vörös tenger és Mali felé, Nigériából Dél-Algériára" - nyilatkoztak az ENSZ szakértői.