Forró nyomon a bali robbantás ügyében
További Külföld cikkek
- Lojális harcostársat választott Donald Trump, tisztogatás jöhet az amerikai bűnüldözésben
- Ki állítja meg a szélsőjobboldalt Romániában?
- Katasztrófahelyzetet hirdettek az Egyesült Államokban a rendkívüli havazás miatt
- A georgiai államfő bejelentette, hogy nem távozik a hivatalából a mandátuma lejártakor
- Az AfD kiléptetné Németországot az Európai Unióból, és visszatérne a nemzeti valutához
Két fontos tanú
A nyomozók fontos információkat várnak két életben maradt szemtanútól is. Egyikük annak a klubnak a biztonsági őre, ami ellen a majd kétszáz halálos áldozatot követelő merényletet elkövették. A jelenleg kórházban lévő férfi valószínűleg be tudja azonosítani azt, vagy azokat az elkövetőket, akik a robbanóanyagokkal megpakolt gépkocsival a klub előtt leparkoltak. Rendőrségi jelentések szerint a robbantáshoz C-4-et, és TNT-t használtak. A Bild német napilap titkosszolgálati forrásokra hivatkozva úgy tájékoztat, hogy ezeket a robbanóanyagokat Afganisztánból szerezték be az elkövetők.
Ismét al-Kaida
Egye erősebb a gyanú, hogy az al-Kaida áll a merényletek mögött. Matori Abdul Djalil indonéz védelmi miniszter hétfőn elmondta, véleményük szerint bin Laden szervezete egy helyi terrorcsoporttal, valószínűleg a Jemaah Islamiyahal együttműködve hajtotta végre a robbantásokat.
Az iszlám fundamentalista szervezet már korábban is követett el bombamerényleteket nyugati külképviseletek ellen. A terroristák képviselője JI-Führer Abu Bakar Bashir azonban visszautasította ezeket a vádakat. A férfi szerint a merényletek mögött egy külföldi csoport állhat, sőt, tulajdonképpen az Egyesült Államok érdeke, hogy az ilyen és hasonló merényletekkel az iszlám befolyását aláássa - tudósított a Focus Online.
Kétfrontos háború
Bush elnök hétfői nyilatkozatában kijelentette, száz százalékig meg van róla győződve, hogy az al-Kaida áll a robbantások mögött. Elmondása szerint ez újabb szomorú példa arra, hogy mi történik akkor, ha a terroristák szabadon mozoghatnak. Mint kifejtette, az utóbbi idők merényletei nem terelik el az Egyesül Államok figyelmét Irakról, és ha kell, akár kétfrontos háborút is vívnak a terrorizmus ellen.
Az ENSZ egyhangúlag elfogadott közleményében elítélte a robbantásokat, és minden államot felszólított arra, hogy működjön közre a tettesek kézre kerítésében - jelentette a Spiegel. A nyilatkozat szövege szerint a robbantás teljes mértékben elítélendő terrorista cselekedet volt.
Eltérő adatok az áldozatok számáról
Helyi idő szerint 23 órakor robbantak fel azok a bombák, amiket két turisták által közkedvelt klub, és az amerikai konzulátus épülete előtt helyeztek el. A merényletnek a hivatalos közlések szerint 181 halálos áldozata van, a kórházi illetékesek azonban legalább 190 halottról és 300 sebesültről beszélnek.