Rádión üzenget Irán a briteknek

2007.04.03. 12:14
Irán diplomáciai úton rendezné a 11 napja foglyul ejtett 15 brit katona sorsát, sőt az állami rádióban közölt állításuk szerint már meg is kezdődtek az egyeztetések. A britek ugyan nyitottak a kétoldalú tárgyalásokra, azt azonban cáfolták, hogy bármilyen előrelépés történt volna. Tony Blair szerint a következő 48 óra kritikus.

A fogva tartott brit katonák helyzete megoldódik, ha a két ország „ezen az ösvényen halad tovább” – fogalmazott Ali Laridzsáni iráni főtárgyaló az állami rádióban. Tony Blair brit miniszterelnök szerint a következő 48 óra kritikus lesz, írja a BBC.

Laridzsáni kijelentésével arra utalt, hogy a két ország közti tárgyalások kedden új szakaszba léptek. „A brit kormány diplomáciai tárgyalásokat kezdett az iráni külügyminisztériummal. Az egyeztetés még kezdeti szakaszában van” – mondta. Brit források ugyanakkor cáfolták, hogy új tárgyalások kezdődtek volna, ugyanakkor úgy vélik, a korábban megkezdődött egyeztetések pozitívabb érzésekkel folytatódhatnak.

Diplomáciai utat javasoltak

Irán diplomáciai úton oldaná meg a 15 fogva tartott brit katona helyzetét, nem akarják bíróság elé állítani őket, jelentette ki korábban Laridzsáni. „Nem célunk, hogy az ügy tovább bonyolódjon” – fogalmazott a főtárgyaló. A brit kormány válaszában közölte, mindkét ország érdekelt abban, hogy a vita mihamarabb megoldódjon. „Maradtak még különbségek köztünk, de abban egyetértünk, hogy kétoldalú tárgyalásokat kell kezdeni, hogy megtaláljuk a diplomáciai megoldást” – mondta a brit külügyminisztérium szóvivője.

Laridzsáni hangoztatta azt az álláspontját, hogy a 15 katona iráni felségterületen volt, ezért fogták el őket, így garanciát szeretne arra, hogy hasonló eset nem fordul elő többet. A britek szerint a katonák nem léptek be iráni vizekre, kizárólag iraki felségterületen tartózkodtak. A főtárgyaló múlt héten kilátásba helyezte, hogy a 15 foglyot bíróság elé állítják, a vád pedig az iráni vizekre való behatolás lenne.

A helyzet nyugalmat és türelmet igényel, figyelmeztetett William Hague, a brit konzervatívok vezető külügyi politikusa. „Nem szabad túlságosan izgatottan kezelni a pozitív jelzéseket, és nem szabad depressziósnak lenni a negatív jelzésektől” – tette hozzá.