Az EU vonat, nem börtön
További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
A világ állandóan változik, és ehhez Magyarországnak alkalmazkodnia kell, mondta Gyurcsány Ferenc hétfőn a Külügyminisztériumban a nagyköveteknek. Szerinte Délkelet-Ázsia és Kína fejlődése az egyik legnagyobb kihívás, de a terror elleni háború is hosszadalmasabb, mint hitték. Ez a háború egyébként megterheli a szövetségesi kapcsolatokat, mondta.
Göncz Kinga külügyminiszter ehhez kapcsolódva egy későbbi sajtótájékoztatón megerősítette, lehet, hogy 2008 után meg kell hosszabbítani a magyar kontingens kétéves mandátumát Afganisztánban.
Oroszország új szerepben
Gyurcsány hangsúlyozta az EU és Amerika iránti elkötelezettségét, kivéve az energiapolitikát. Szerinte itt a nemzeti érdek és a szövetségesi, partneri viszony szembekerült egymással, de szerinte neki van igaza. Oroszország kapcsán megjegyezte: ez az ország most ébred öntudatra, és annyi a pénzügyi tartaléka a magas olajárak miatt, hogy két évig meg sem érezné, ha nem lenne költségvetési bevétele.
Oroszország újfajta szerepet kér a világ alakításában, folytatta a kormányfő. Szerinte az EU és az USA, illetve Oroszország között erősödik a bizalmatlanság, "sőt nem egy esetben a gyanú, hogy valamelyik fél egyoldalúan a maga javára kívánja fordítani az eseményeket".
Koszovó függetlenedik
Gyurcsány nemrégiben találkozott Putyin orosz elnökkel, és szerinte Moszkva elvi meggyőződésből ellenzi Koszovó függetlenségét, ezért egyre messzebb kerül a világ egy ENSZ biztonsági tanácsi határozattól, amely rendezné a kérdést. Magyarország egyébként az EU, az USA irányvonalát követi ebben az ügyben.
Koszovó függetlenedése feltartóztathatatlan folyamat, és fel kell készülni arra, hogy orosz vétó esetén ne egyenként ismerje el a többi állam Koszovó függetlenségét, hanem a nemzetközi közösség adjon választ.
Németország köszönetet mondott
Koszovóról tárgyalt Gyurcsány hétfőn Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszterrel is. Ebben az ügyben nincs eltérés a német és a magyar álláspont között, közölte a magyar kormányfő.
A német külügyminiszter - aki közös sajtótájékoztatót és előadást is tartott hétfőn a budapesti Külügyminisztériumban - megköszönte azt a támogatást, amelyet a magyar kormány nyújtott Németországnak uniós elnökségének félévében. Steinmeier úgy vélte, Magyarország segített meggyőzni a szkeptikus tagállamokat egy új reformszerződés kidolgozásáról.
Többsebességes Európa
Gyurcsány még előadásában megállapította, hogy ma már nem kérdés, hogy többsebességes Európa lesz a jövőben. Magyarország szeretne a lehető legtöbb kérdésben együttműködni az országok minél nagyobb csoportjaival, kül- és belügyi, igazságügyi, tudományos és más területeken is.
Az EU vonatára fel is lehet szállni, és le is lehet róla szállni, mondta Gyurcsány. Egy későbbi sajtótájékoztatón, amikor erről kérdezték, Franco Frattini, az Európai Bizottság alelnöke azt válaszolta: egyetért ezzel a mondattal, hiszen "az EU nem börtön vagy fogda". Lehet úgy dönteni, hogy valaki belép, és együtt dolgozik velünk az európai integráció ügyén, de úgy is lehet dönteni, hogy valamelyik ország azt mondja: neki erre már nincsen tovább szüksége, mondta Frattini.
Sikeres a magyar külpolitika, mondta Gyurcsány
A magyar miniszterelnök szerint az elmúlt egy év külpolitikai szempontból sikeres volt, mert a legfontosabb célkitűzéseket elérték. A miniszterelnök beszámolt arról, hogy az ősszel Magyarországra látogat Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök, Bosznia-Hercegovina miniszterelnöke, a szerb kormányfő, és lesz szlovén-magyar közös kormányülés is. Gyurcsány és Frattini később elmondták, hogy várhatóan decemberben, "karácsonyi ajándékként" az új tagállamok polgárai is szabadon utazhatnak az EU-n belül. Ez az év végétől egyelőre csak a szárazföldi határok esetében valósulhat meg (jó esetben), a repülőtereken 2008 márciusától szűnik meg az útlevélkényszer.
Megszűnik az amerikai vízumkényszer?
Frattini közölte, az amerikai kongresszus a nyári szünet után tárgyalja és várhatóan elfogadja azt az új törvényt, ami lehetővé teszi, hogy egységes rendszerben kezeljék az EU-s állampolgárokat, tehát megszűnnek az uniós állampolgárok között eddig fennálló különbségek.
Ez az eredménye annak a diplomáciai nyomásnak, amit az EU az Egyesült Államokra gyakorolt, jegyezte meg Frattini. Szerinte nem elfogadható, hogy az Amerikai Egyesült Államok a terror elleni harc legnagyobb szövetségesét, az EU állampolgárait első- vagy másodosztályú állampolgárokként kezelje.
Magyar álláspont Malina Hedvig ügyében
Magyarország elvi álláspontja végig ugyanaz volt Malina Hedvig ügyében: mint kormánynak és államnak tartózkodnia kell attól, hogy beavatkozzon egy másik állam igazságszolgáltatásának ügyeibe egy konkrét bűneset, vagy annak gyanúja esetén, magyarázta Gyurcsány.
Ugyanakkor a miniszterelnök a sajtóértekezletet előtti beszédében hangsúlyozta: tárgyalni kell a szlovákokkal, figyelembe véve azt is, "ha Malina Hedvignek igaza volt". Gyurcsány egyébként nagyon örült annak, hogy hosszú évek után létrejött a miniszterelnöki találkozó pozsonyi kollégájával.
Kevésbé volt elégedett Gyurcsány Romániával. Csalódott a Tariceanu-kormányban, hiszen Románia nem teljesítette ígéreteit, nem születettek meg a beígért törvények délkeleti szomszédunkban. Ezzel valószínűleg a kisebbségi törvény elmaradására is utalhatott a magyar miniszterelnök.