További Külföld cikkek
- Több ezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- Tiltotta a Facebookról Donald Trumpot a milliárdos, mégis együtt vacsorázott vele hálaadáskor
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
Háborúra készül Irán ellen George W. Bush, írja a Sunday Telegraph amerikai katonai és hírszerzési forrásokra hivatkozva. A brit lapnak nyilatkozó, nevük elhallgatását kérő illetékesek szerint a Pentagon tervezési osztálya már kétezer iráni célpont elleni támadás tervét dolgozta ki.
Irán ügyében jelenleg még a diplomáciájé a főszerep, de immár egyre többen érzik úgy, hogy az atomválság ügye zsákutcába jutott. Erre utalt Bernard Kouchner francia külügyminiszter is, aki szerint, bár elsősorban tárgyalásos megoldást kell keresni, nem árt megbarátkozni a háború gondolatával.
Az amerikai kormányzaton belül az utóbbi időben újra megerősödtek a héják, a kezdeményezést az utóbbi időben a katonai megoldást - konkrétan az atomfegyverek bevetését - pártoló Dick Cheney alelnök vette át a tárgyalásos-szankciós utat preferáló Condoleezza Rice külügyminisztertől, aki a Telegraph értesülései szerint hajlik a kiegyezésre Cheney-vel.
A lapnak nyilatkozó katonai és hírszerzési források szerint az amerikai kormányzat megkezdte a háború kiprovokálását. Állításuk szerint az amerikai csapásra egy Irak kapcsán kirobbanó konfliktus adhat majd okot.
Az Egyesült Államokban immár nem csak Bush ellenfelei, hanem szövetségesei is háborúról beszélnek, aminek az előcsatározásai már most folynak Irakban. Az Irán elleni csapás indoka is majd az lehet, hogy az iráni forradalmi gárda felszerelésben és kiképzésben is segítséget nyújt az iraki lázadóknak.
A Telegraph forrásai szerint a háború felvezetése így egy, az iráni határon átnyúló amerikai katonai akció lehet, melynek során csapást mérnek a forradalmi gárda az iraki határhoz közeli bázisaira, ahol az amerikaiak megalapozott gyanúja szerint az Irakban szolgáló csapataik ellen bevetett páncéltörő gránátok származnak. Az amerikai tervezők reményei szerint az amerikai lépés aránytalan válaszra - feltehetően az olajcsapok elzárására - késztetheti Iránt, ami immár alapot adhat az iráni nukleáris létesítmények elleni csapásra.
A nukleáris létesítmények ellen a Telegraph értesülései szerint Cheney alelnök szíve szerint bunkerrobbantó taktikai atomfegyvereket vetne be - azaz ismételten az Egyesült Államok vetne be atombombát. De egyelőre még azon is vita folyik, hogy korlátozott csapást, vagy totális háborút indítsanak. Az utóbbi esetben az amerikai légierő több száz célpontot, köztük a Forradalmi Gárda kiképzőtáborait és bázisait is bombázná.
A háború esélyét növeli a Telegraph forrásai szerint, hogy a most a diplomáciai megoldásért harcoló Condi Rice egyrészt gyengébb pozícióban van Cheneynél, másrészt ő sem számít galambnak. Az iraki háborút is támogatta, és most sem zárkózik el a katonai csapástól, mint a diplomácia utáni eszköztől. Azaz, jó esély van rá, hogy Cheney és Rice mindkettejük számára elfogadható megoldást találjon, ami biztosan magában foglalja majd a katonai csapás lehetőségét is.