Immár hivatalos, amerikai csapaterősítést küldenek Irakba

2007.01.11. 11:09
A hetek óta tartó kiszivárogtatások pontosak voltak, Bush szerdán ismertetett új iraki stratégiája így nem okozott meglepetést. Az elnök csapatokat küld Irakba, egyben egymilliárd dolláros segélyprogramot indít az iraki gazdaság fellendítésére.

Szerda este – magyar idő szerint csütörtök hajnalban – George W. Bush hivatalosan is ismertette új iraki politikáját. Sok meglepetést a beszéd nem tartalmazott, hiszen a bennfentesek már hetekkel ezelőtt ismertették a részleteket, a legutóbb pedig a hét elején szivárogtattak ki majdnem teljesen pontos adatokat a csapaterősítés várható méretéről.


Az Irakba küldött erősítés feladata "a biztonsági helyzett robbanásszerű javítása"

A hét eleji hírek 20 ,000-es erősítésről szóltak, ezt Bush másfélezer katonával toldotta meg. Az Irakba küldött erősítés feladata "a biztonsági helyzett robbanásszerű javítása". A csapaterősítés fő feladata Bagdad megtisztítása lesz a fegyveresektől, tekintet nélkül arra, hogy szunnita lázadókról, vagy síita milicistákról van-e szó.

A hadsereg tervét támogatta

Bush döntése, mint azt korábban írtuk, már csak azért sem meglepő, mert ez tükrözi leginkább a hadsereg tábornoki karának a véleményét.

A tábornokok ugyanis – szemben a kivonulást ajánló, kétpárti Iraqi Study Grouppal (ISG) – legalább húszezres csapaterősítést tartottak szükségesnek, hogy megfékezhessék a felekezetek közti erőszak tombolását. Bush terve abban is követi a tábornokok – és ez esetben az ISG – ajánlását, hogy a biztonsági feladatokba egyre nagyobb létszámban vonnának be iraki csapatokat.

Az is a tábornoki kar véleményét tükrözi, hogy Bush konkrét célok teljesítését követeli az iraki kormánytól az amerikai segítség fejében. Bush emellett egymilliárd dolláros rekonstrukciós programot is hirdetett.

Kemény fellépés Iránnal szemben

Az ISG egyik fő ajánlása az volt, hogy az Egyesült Államok kezdjen tárgyalásokat Iránnal és Szíriával. Bush ezzel szemben kemény fellépést hirdetett az Irakban beavatkozó két, amúgy is ellenségesként elkönyvelt állammal szemben.

Az új iraki politika elfogadása ellen a novemberi időközi választásokon a törvényhozás mindkét házában többséget szerzett demokraták nem sokat tehetnek, egyetlen lehetőségük a Pentagon költségvetésének – azaz a csapatküldés anyagi hátterének – megvétózása lenne. Bár a képviselőházi többségi frakció vezetője Nancy Pelosi ezzel fenyegetett, a Demokrata Párt végül szabad mandátumot adott képviselőinek a kérdésben.

Az új stratégiát máris több bírálat érte. Richard Durbin szenátor szerint Bush figyelmen kívül hagyta az egykori iraki parancsnok, John Abizaid intését, aki a tábornoki karból szinte egyedüliként a csapaterősítések ellen érvelt, mondván az megakadályozná az irakiakat a nagyobb felelősség válalásában, írja a BBC. Bírálták az új tervet azért is, mert szinte minden elemében szembe megy az ISG ajánlásaival.