További Külföld cikkek
- Azt állítják, nem nyúltak az újvidéki állomáson leomlott előtetőhöz, a tények mást mondanak
- A magyarok többsége Donald Trumpra tippel, hogy ő nyeri az amerikai elnökválasztást
- Legalább 36-an meghaltak, miután a szakadékba zuhant egy busz Indiában
- Letartóztatták az izraeli miniszterelnök gázai tűzszünetet megakadályozó tanácsadóját
- Tornádók csaptak le Oklahomában
David Kay, az amerikai fegyverzetellenőrök vezetője lemondásakor úgy nyilatkozott, hogy Iraknak a háború előtt már nem voltak tömegpusztító fegyverei, így erősen kétli, hogy valaha is előkerülhet még bármi.
Első kézből kívánt tájékozódni
A The Washington Post hétfői beszámolója szerint John F. Kerry massachusettsi szenátor felrótta az elnöknek, hogy félrevezette a népet, önkényesen választotta meg a háború időpontját, amikor kijelentette, hogy lejárt a diplomácia ideje. Kerry külön felhívta a figyelmet Dick Cheney alelnök szerepére, aki a szenátor szerint az iraki fenyegetés ecsetelésében élen járt és egyértelműen eltúlozta a veszélyt. A szenátor szerint még mindig megválaszolatlan a kérdés, mit keresett az alelnök a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) székházában a háború előtti hetekben.
Dick Cheney látogatásait annak idején úgy magyarázta, hogy első kézből akart tájékozódni, de nem befolyásolta az elemzőket a hírszerzési jelentések elkészítésében.
Az elnökjelöltek szerint
Wesley Clark négycsillagos tábornok, a NATO európai erőinek volt főparancsnoka úgy vélte, hogy a politika diktált a hírszerzésnek, és ezért súlyos csorba esett az Egyesült Államok szavahihetőségén a tömegpusztító fegyverek kérdésében.
John Edwards és Joseph Lieberman szenátorok, noha 2002 őszén megszavazták az elnököt a háború elindítására felhatalmazó kongresszusi határozatot, átfogó vizsgálatot javasoltak az ügyben. John Kerry, aki szintén igennel szavazott, hangsúlyozta hogy az elnök a kongresszus felhatalmazásának feltételeit megszegve anélkül indította el a háborút, hogy egy "legitim koalíciót" hozott volna létre és kimerítette volna az ENSZ által kínált lehetőségeket.
Fegyverkoncepciók a tervezőasztalon
David Kay az NPR közszolgálati rádiónak nyilatkozva kijelentette, hogy nem Bush elnök tartozik magyarázattal a népnek, hanem az amerikai hírszerzés tartozik magyarázattal az elnöknek. Kay az interjúban elmondta, mit kell érteni az elnök január 20-i, az unió helyzetét értékelő beszédében elhangzott mondaton, amely szerint Irakban "tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos programtevékenységeket" azonosítottak.
A megfogalmazás azt jelenti, hogy iraki tudósok, mérnökök különféle fegyverek, fegyverkoncepciók kidolgozásán munkálkodtak, de elképzeléseik nem jutottak túl a tervezőasztalon. Az elnök a kifejezést Kay tavaly őszi köztes jelentéséből emelte be a beszédbe.
A The New York Timesnak Kay azt mondta, hogy az amerikai hírszerzés nem látott át az iraki tudósokon, akik csak mímelték a különféle fegyverek tervezését, miközben a pénzt másra használták. "Az egész dolog irányított programból a korrupció melegágyává vált" - mondta a szakértő.
Fehér Ház: helyes döntés
A Fehér Ház hétfőn azt ígérte, hogy felülvizsgálják az iraki tömegpusztító fegyverek veszélyeiről szóló hírszerzési jelentéseket, mivel a hadműveletek áprilisi befejezése óta egyetlen tiltott fegyvert sem találtak s az utánuk kutató szakértők csoportjának minap lemondott vezetője szerint nem is fognak, mert már a háború előtt sem léteztek. Scott McClellan fehér házi szóvivő hétfőn közölte, hogy össze fogják vetni a háború előtti hírszerzési jelentéseket azzal, amit az Iraki Vizsgálati Csoport a helyszínen tapasztal. Az elnöki szóvivő leszögezte, hogy bármit is találnak vagy nem találnak a szakértők Irakban, a háborúról hozott döntés helyes és ezt csak megerősítik a mai ismeretek. Hangsúlyozta, hogy nem szabad elsietett következtetésekre jutni, hanem meg kell várni, hogy az Iraki Vizsgálati Csoport befejezze a munkáját.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!