Bush előre menekül
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Lejött a parnasszusról
Bush hétfőn valóban változatott eddigi, politika felett álló kampánystratégiáján. Bár hivatalosan csak szeptember elején - a szándékosan a szeptember 11-i évforduló elé New Yorkba szervezett republikánus elnökjelölt-választó kongresszuson - kezdi meg kampányát, hétfőn már nyílt kampánybeszédet tartott a republikánus állami kormányzók éves konferenciáján tartott beszédében - jelentette az AP.
Bush három klasszikus kérdéskör mentén igyekezett tematizálni a kampányt. Hagyományosan adóemelési törekvésekkel és a kormányzati bürokrácia növelésével vádolta a demokratákat, emellett az elmúlt évekhez hasonlóan puhánysággal vádolta őket a nemzetbiztonság területén.
Ki a nagyobb hazafi?
Olyanok bírálják a demokratákat gyengeséggel, akik sohasem harcoltak háborúban - reagált Bush beszédére Kerry. A többszörösen kitüntetett vietnami veterán folyamatosan támadja a katonai szolgálat elől a texasi Nemzeti Gárdába menekülő elnököt.
Korai kampánykezdet
Bushék idegességére jellemző, hogy már két hete elkezdték leforgatni azokat a reklámfilmeket, melyeket március 4-én, két nappal a demokrata elnökjelölt személyét feltehetően végleg eldöntő "szuperkedd" után kezdenek sugározni. Erre a múlt héten közölt közvélemény-kutatási adatok alapján szükség is lehet, a demokraták Bush politikáját napi szinten támadó politikája hatására az elnök népszerűségi indexe 50 százalék körülire csökkent, az elnökségért folytatott párharcban Kerry tizenkettő, Edwards tíz százalékkal veri Busht.
A korai kampánykezdetet Bush meggyőző anyagi háttere tette lehetővé - az elnök eddig 151 millió dollárt halmozott fel kampányalapjában. Összehasonlításképpen, a pénzgyűjtő zseninek tartott Howard Dean 41 millió dollárnyi adománnyal döntött meg minden eddig létező demokrata kampányrekordot.
Jövő héten eldőlhet
A demokraták előválasztási harca kedd este folytatódik. Ugyan három államban is előválasztást tartanak, a hagyományosan republikánus Utah és Idaho nem számít fontosnak egyik jelölt számára sem, Hawaii a maga kevés küldöttével szintén nem ígér véresen komoly harcot. A két még ténylegesen versenyben lévő jelölt is inkább jövő keddre koncentrál, amikor tíz államban - köztük a kiemelten fontos Kaliforniában, Georgiában, New Yorkban és Ohióban is - elnökjelöltet választanak.
Bár Kerry az eddigi tizenhét előválasztásból tizenötöt megnyert, maga is elismeri, hogy a verseny még nyitott. Nem véletlen, hogy már kedden megkezdi kampányhirdetései sugárzását a három legfontosabb államban, Georgiában - ahol a szomszédos Dél-Karolinából származó Edwards előnyt élvezhet - New Yorkban és Ohióban. Edwards eközben személyesen kampányol a déli államban.
|