További Külföld cikkek
- Jármű hajtott a tömegbe New Orleansban, tíz ember meghalt
- Késes támadás történt Olaszországban szilveszterkor
- Négy hajléktalan lelte halálát egy tűzesetben Bulgáriában
- Majdnem teljes sötétségbe borult Puerto Rico szilveszterkor
- Hszi Csin-ping: Senki sem akadályozhatja meg Kína és Tajvan újraegyesítését
Az alelnöknek jelentett
|
A hetilap birtokába került 2002 júniusi feljegyzésében Entifad Kunbar, az INC egyik lobbistája John Hannah-t, Cheney egyik nemzetbiztonsági tanácsadóját jelöli meg az ellenzéki szervezet titkosszolgálati jelentéseinek címzettjeként. Hannah nemcsak mint "alapvető kapcsolat" szerepel a feljegyzésben, de még közvetlen fehér házi telefonszáma is meg van adva.
Csak fontosnak akarnak látszani
A másik megjelölt címzett, William Luti szintén dolgozott Cheney stábjában. A jelentések kézhezvételekor azonban már a védelmi minisztérium rejtelmes nevű, az iraki háború tervezésével foglalkozó Különleges Tervek Hivatalánál dolgozott.
Hannah nem reagált a Newsweek megkeresésére. Cheney egyik közeli munkatársa azonban mentegetni próbálta főnökét és a tanácsadót is. Elmondása szerint Hannah politikai, és nem titkosszolgálati kérdéseket vitatott meg az INC képviselőivel. A Pentagon egy, szintén a neve elhallgatását kérő munkatársa szerint Luti és Hannah "belekeverése" a feljegyzésbe csak az INC fontosságának látszatát akarja növelni.
Előítéletes gondolkodás
Némileg ellentmond a mentegetőzésnek, hogy Cheney - aki korábban a képviselőház titkosszolgálati bizottságát is vezette, az idősebb Bush védelmi minisztereként és Gerald Ford kabinetfőnökeként is napi kapcsolatban állt a titkosszolgálatokkal - szigorúan ellenőrizte az Egyesült Államok kémtevékenységét.
Ebéd az elnökkel
"[A felderítés] nagyon fontos terület, az elnök felkért rá, hogy felügyeljem... Kínos és kemény kérdéseket szoktam feltenni" - vallott ebbéli tevékenységeiről maga az alelnök az NBC tévéadónak 2002 szeptemberében. A kérdésekre kapott válaszokat George W. Bushsal csütörtökönként folytatott magánebédjein elemzi ki - meghatározva ezzel az elnök politikai döntéseit - írja a Newsweek.
Az alelnök, bár elvileg a teljes titkosszolgálati adatforgalomra rálátással bírt, mégis határozottan vallotta, hogy Irak állhat a szeptember 11-i terrortámadások mögött. (A felvetést mind a CIA, mind az FBI elvetette, Cheney azonban még idén szeptember 14-én is előhozakodott Mohamed Atta és az iraki ügynökök azóta már többször cáfolt prágai találkozójával.) Ugyanígy a titkosszolgálatok legalábbis óvatos megfogalmazásaival szemben tényként kezelte, hogy Irak újraindította atomfegyverprogramját. (A háború előestéjén, március közepén konkrétan azt mondta: "Hisszük, hogy Irak atomfegyvereket birtokol".)
Cheney a Newsweeknek nyilatkozó munkatársai hevesen tagadták, hogy az alelnök téves hírszerzési adatokból vont le hibás következtetéseket. Egyikük elmondása szerint Cheney mindig is a titkosszolgálatok évi összegző elemzését tartotta "zsinórmértéknek". Azt, hogy a háború pártjára állt, az alelnök egyszerű döntési kényszernek nevezte idén júliusban a neokonzervatív American Enterprise Institute politikai kutatóintézetben tartott beszédében. "Hogy is hagyhatná figyelmen kívül az iraki fenyegetést akárcsak egyetlen felelős politikus is" - kérdezte.
Főleg akkor, ha a fenyegetés mértékét saját hatalomra kerülése érdekében néhány iraki ellenzéki még alaposan el is túlozta.