További Külföld cikkek
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
- A fél világ lángba borult, és nem látni a végét
- A Hezbollah szétzúzása, közvetlen összecsapás Iránnal és az elpusztíthatatlan Netanjahu – Izrael háborújának egy éve
- Nemzeteket és a világot formáló választások éve volt 2024
- Kiderült, mikor és hogyan vesznek búcsút Jimmy Cartertől
Problematikus megszállás
"Az irakiak tartós nyugati befolyás alatt akár fegyveresen is szembeszegülhetnek" a megszállókkal - fogalmazott a CIA egyik jelentése a háború előtt. A titkosszolgálati jelentések szerint a megszállás "problematikusabb" lehet Huszein legyőzésénél - írja a Post egy a jelentések szövegét ismerő, neve elhallgatását kérő forrásra hivatkozva.
Egyes kormányzati források most a titkosszolgálatokat teszik felelőssé a háború vége óta az amerikaiakat ért veszteségekért, mondván alábecsülték a veszélyeket. A jelentések szövegéből azonban kiderül, éppen ennek ellenkezője történt.
A titkosszolgálatok számos figyelmeztetése ellenére a kormányzat héjái, főleg a védelmi minisztérium tartotta veszélytelennek a megszállás utáni Irakot. Míg a hadsereg akkori vezérkari főnöke, Eric Shineski "több százezres megszálló erő" szükségességéről beszélt, Paul Wolfowitz védelmi miniszter "jelentősen túlbecsültnek" tartotta a vezérkari főnök terveit.
Tervszerű ellenállás
Pedig a CIA figyelmeztette Bushékat: a köztársasági Gárda alakulatai terveket dolgoztak ki a megszállás utáni ellenállásra is. "A háborút követő káosz a terroristák laboratóriumává változtathatja Irakot" - hangzott a másik jóslat. Wolfowitz és főnöke, a nem kevésbé fanatikus háborúpárti Rumsfeld azonban úgy vélte, hogy "az ellenállás pár szökevény lelövése után megtörik" - nyilatkozta a lapnak White.
Annyiban feltétlenül igaza lehet a titkosszolgálatok kritikusainak, hogy a jelentések nem foglamaztak meg pontosan a várható veszélyeket. "Inkább csak következtetések voltak, az elemzők találgattak" - jellemezte a jelentéseket a katonai hírszerzés egyik alkalmazottja. Egy törvényhozási tisztviselő szerint a figyelmeztetések "egyáltalán nem voltak konkrétak, és több lehetséges szcenáriót is felvázoltak".
Esélytelen demokrácia
Condoleezza Rice, az elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója is a hiányos hírszerzést nevezte meg a jelenlegi nehézségek okaként. "Nyilvánvalóan voltak előre nem látható dolgok. Ezeket a problémákat most kezeljük" - nyilatkozta a CNN Late Edition című műsorának.
Pesszimistán látják a titkosszolgálatok Irak demokratizálásának lehetőségeit is. Bár Bush február 26-án még úgy vélte, Irak felszabadítása az egész térség demokratizálódását elősegítheti, a külügyminisztérium egy elemzése szerint erre kevés az esély. Irakban "nehezen valósítható meg a liberális demokrácia" - áll a jelentésben. "A képviseleti demokráciát pedig könnyen a maguk javára fordíthatják az Amerika-ellenes erők" - vélekedtek a külügyminisztérium elemzői.