További Külföld cikkek
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
Clinton elismerte a hamis tanúzás vádját
Az elnök a vizsgálat idején azzal érvelt, hogy csapdába csalták, mert tanúvallomása az után készült, hogy a különleges ügyésznek már átadták Lewinskyvel folytatott telefonbeszélgetéseinek titkos hangfelvételét. A döntő bizonyíték mégis Monica Lewinsky egyik ruhája volt, melyen azonosították Clinton "szexuális aktivitásának" bizonyítékát.
A Clinton-házaspár zavaros ügyei
Az úgynevezett Whitewater botrány nyomozása negyvenkét millió dollárt emésztett fel. Ebben az ügyben azzal vádolták a Clinton-házaspárt, hogy abban az időben, amikor Clinton arkansas-i kormányzó volt a 80-as években, felesége, mint jogász, ingatlancsalással szerzett pénzt - emlékeztet a Magyar Rádió Krónika című műsora. Ez a vád bizonyítékok hiányában megdőlt, mint ahogy a Travelgate nevű eset is.
Ebben Clintont azzal vádolták, hogy elnökké válása után egy régi, még kormányzósága idején neki dolgozó utazási céget bízott meg a fehérházi utazások szervezésével, és emiatt elbocsátotta az elnöki iroda illetékes dolgozóit. A nyomozás ebben az esetben kétmillió dollárba került.
Hasonló összegért vizsgálták azt az ügyet, amelyben Hillary Clinton egy régi ismerőse és korábbi üzleti partnere halálának okai után kutatták a nyomozók. Ez az eset végül azzal zárult, hogy a bíróság elfogadta az eredeti, öngyilkosságról szóló verziót.
Az amerikaik nem sajnálták a nyomozásra elment pénzt
Nem sikerült érdemi bizonyítékot találni az úgynevezett Filegate-ben sem. Ebben az esetben a demokrata Clintont azzal vádolták, hoyg illetéktelen adatgyűjtést folytatott republikánus politikusokról, az FBI archívuma segítségével. Az ügyekről David Kendall, Clinton jogi képviselője a bíróságon ezt mondta: alapos, hosszadalmas, de főleg drága és elfogult nyomozás folyt az elnök ellen.
Amerikában mégsem sajnálja senki ezt a pénzt, mert egy közvéleménykutatás bizonyította: a lakosság többsége alapvetően fontosnak tartja, hogy a hatalmon lévőket keményen ellenőrizhessék független hatóságok.