Nem sikerült a Clintoni erődemonstráció
További Külföld cikkek
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
- Izland elnöke bemutatta a csak női vezetőkből álló új kormányt
- Meglátogatta a horvát egészségügyi miniszter a zágrábi késelőt, rejtély, miről beszélhettek
- Szijjártó Péter a RIA Novosztyinak: Az amerikai kormányzat politikai bosszút indított Magyarország ellen
Az amerikai elnökjelöltek a napokban hozták nyilvánosságra kampányuk első negyedéves pénzügyi adatait. Hillary Clinton eredményéről már írtunk, azonban legnagyobb riválisa eddig még nem adta közre az adatokat. Most a The New York Times összeállításából kiderül, hogy Barack Obama az év első három hónapjában 25,7 millió dollár kampánypénzt gyűjtött össze, ezzel pedig alig 400 ezerrel marad el az új rekordot felállító Clintonnétól.
A fiatal politikus nem mellékesen a keresett pénzből 1 millió kivételével az egészet már az előválasztási kampányban elköltheti. Eddig 6,5 milliót használt fel, így jelenleg 19 millió van még a kasszájában.
Clintonné azzal biztosította be első helyét, hogy az adományozóktól származó 26 millióját megfejelte a szenátori kampányszámlájáról átutalt 10 millióval, ezzel összesítésben 36 millióval zárt. Az egykori first lady eddig 5 milliót költött, maradék 31 milliójából 24-et fordíthat az előválasztási kampányra.
A harmadik legfontosabb demokrata elnökaspiráns John Edwards 14 milliót kalapozott össze, ebből a kiadások után maradt még 10,5 milliója.
Obamának lehetnek még tartalékai
Obama az említett összeget több mint 100 ezer adományozónak köszönheti, ebben kategóriában pedig Hillary Clintont is beleértve az összes jelöltet jócskán maga mögött hagyja. A hivatalos számadatok is alátámasztják, hogy a gyűjtött pénz egy ötöde 200 dollárnál kisebb összegekből jött össze. A fiatal politikusnak sok olyan adományozót is sikerült megszólítania, akik eddig még sohasem áldoztak pénzt politikai kampányra
Hollywood is ringbe szállt
Vasárnap az is kiderült, hogy számos amerikai sztár is a pénztárcájába nyúlt, és utalt kisebb-nagyobb összegeket valamelyik elnökjelölt kampányszámlájára. Közülük többen még nem tették le egyértelműen voksukat az egyik induló mellett: Barbra Streisand és Steven Spielberg például mindhárom demokrata éllovast támogatja, írja a CNN.
A kisemberekhez hasonlóan a hollywoodi hírességek között is Obama vezeti a versenyt. Admányozói között olyan neveket találunk, mint Morgan Freeman, Tom Hanks, Eddie Murphy vagy éppen Jennifer Aniston. Azért Hillary Clintonnak sincs oka panaszra, őt többek között Michael Douglas, Jerry Springer és Chevy Chase is segítette adományával. John Edwards itt is a harmadik helyre szorult, őt például az X-men 3 rendezője, Brett Ratner támogatta.
A republikánusoknál szintén nyílt a verseny
Republikánus oldalon hatalmas meglepetést okozott Mitt Romney korábbi Massachusetts-i kormányzó 23 milliója. Ezzel a pénzgyűjtésben alaposan maga mögött hagyta a másik két esélyes republikánus elnökaspiráns Rudy Giuliani-t és John McCain-t. Viszont kevésbé ismert, mint két riválisa, ezért a keresett pénz felét már az első három hónapban el is költötte.
A korábbi New York-i polgármester Giuliani 15 millió dollárjával a második helyen végzett a háziversenyben, azonban nem elhanyagolható részlet, hogy ebből 10 milliót csak márciusban sikerült összeszednie, jegyzi meg a CNN. További bizakodására adhat okot, hogy a közvéleménykutatások szerint jelentős előnnyel vezeti a republikánus elnökjelöltségért folyó versenyt.
McCain 13 milliója viszont már-már csalódásnak számít a többi jelölt teljesítményéhez képest, arról nem is beszélve, hogy ebből majdnem 10 milliót már el is költött az előválasztási kampányban.
Bushnak sikerült
A pénzgyűjtési időszak első negyedéves eredménye azért kap nagyobb figyelmet, mert általában ilyenkor dől el, hogy melyik induló tudja önmagát pártja egyértelmű elnökjelöltjeként megjeleníteni. Ha valakinek ez sikerül, akkor hagyományosan felsorakoznak mögé a párton belül és kívül is a támogatók, ezzel pedig behozhatatlan előnyre tehet szert az előválasztáson.
Ezt a 2000-es kampányban mindkét későbbi elnökjelöltnek, Al Gore-nak és George W. Bush-nak sikerült elérnie, de a 2004-ben vesztes demokrata John Kerry is erre alapozta kampányát. Jelenleg azonban egyik oldalon sem sikerült követni a majdnem 30 éve bevált forgatókönyvet, ezért a 2008-as kampány sokkal keményebb versenynek bizonyulhat, mint azt mondjuk Hillary Clinton és csapata előre gondolta volna.
A közvéleménykutatások szerint Clintonné még stabilan vezet a demokraták között, azonban bezavarhat a képbe Al Gore esetleges indulása. Bill Clinton egykori alelnöke ugyanis elsősorban Hillary-tól vinne el fontos szavazatokat. Ugyanakkor eddig többször is azt állította, hogy nem jelölteti magát az elnökválasztáson.
A republikánusoknál is hasonló helyzet állt elő, mivel a felmérések szerint Rudy Giuliani meggyőző előnye McCainnel szemben meredeken zuhanni kezdhet, ha az egykori Tenessee-i Fred Thompson vagy a korábbi házelnök Newt Gingrich is beszáll a versenybe.