Hidegháborús rejtekhelyet tártak fel New Yorkban
Életbenmaradáshoz szükséges atombiztos eszközöket és lejárt szavatosságú kekszeket találtak egy hosszú ideje elfelejtett raktárban a New York-i Brooklyn híd alatt, jelentette a BBC. A titkos teremre a híd manhattani oldalán, véletlenül akadtak rá a híd vasszerkezet állapotának felmérése közben. Számos hasonló raktárat rendeztek be az ötvenes években az Egyesült Államokban, mikor a hidegháborús helyzetben az atomháború kitörése állandóan fenyegető veszélyt jelentett.
A felhalmozott ellátmány 350 ezer embernek elegendő kekszet, egészségügyi felszerelést és már kiürült víztartályokat tartalmazott. „A modern amerikai történelem” – kommentálta a városi közlekedési vállalat munkatársa a leleteket. „Az emberek egyszerűen féltek attól, hogy atomháború törhet ki” – véli Iris Weinshall.
Érdekesség, hogy az élelmiszert tartalmazó bádogdobozokon a dátum 1962, a kubai rakétaválság időpontja. Más tárgyakon 1957-es dátumozás található, ekkor lőtte fel a Szovjetunió Szputnyik nevű műholdját.
Az ólomréteggel ellátott, atomsugárzásnak is ellenálló speciális felszerelés csomagolására használt dobozokon figyelmeztetés olvasható: „csak ellenséges támadás esetén használható”. Az adminisztrációra is gondoltak a túlélőeszközöket összeválogató hatóságok, elhelyeztek ugyanis egy doboznyi cédulát, amire a nevet, címet, a közvetlen rokonok nevét, és a szükséges gyógyszereket kellett volna felírni.
A helyiséget a polgári védelem múzeumává alakítják, miután az egészségügyi szakemberek és a történészek befejezték a helyszíni szemlét. „Ez a legjelentősebb történelmi lelet, amit valaha találtunk” – mondta el Joseph Vaccaro, a rejtekhelyet felfedező munkások egyike.
A hidegháború témájára specializálódott John Lewis Gaddis, a Yale Egyetem professzora egyetértett, szerinte „a számos, ötvenes években épült rejtekhely közül minimális azoknak a száma, amelyekre még egyáltalán rá lehet bukkani”. „A legtöbb hasonló raktárat már szétszedték, a kekszek rég megpenészedtek. Óriási ritkaság egy még sértetlent találni, akár régészeti leletnek is tekinthető” – véli Gaddis professzor.