További Külföld cikkek
-
Egy nap alatt csaknem 50 ezren látogatták meg Ferenc pápa ravatalát
- Feszültség Ázsiában: India kiutasít minden pakisztáni állampolgárt a fegyveres támadás után
- Dél-Korea kifejlesztette a világ első génmódosított anthraxvakcináját
- Élőben közvetíti a TV2 Ferenc pápa temetését, exkluzív interjú várható Orbán Viktorral
- Késelés történt egy francia középiskolában, az egyik diák meghalt
A NASA vezetői vasárnap megígérték, hogy heti hét napot és napi 24 órát dolgozva minden adatot átszűrnek, a felderítő műholdak felvételeitől kezdve az utolsó roncsdarabig mindent tüzetesen átvizsgálnak. A Challenger ugyancsak hét áldozatot követelő 1986-os katasztrófája után két és fél évig nem indítottak az amerikaiak űrrepülőgépet, mire sikerült megállapítani a baleset okát. Amennyiben az űrrepülőgépek most is a hangárokban maradnak, felmerül a kérdés: mi lesz a Nemzetközi Űrállomás (ISS) ellátásával.
Folynak a találgatások
A szerencsétlenség okairól folyó találgatások középpontjában a Columbia bal szárnyán levő hőérzékelők elvesztése áll. A január 16-i indításkor a baloldali szárnyfelületbe csapódott a külső hajtóanyag-tartály kemény habszigetelésének egy leszakadó darabja. (Ez a tartály, valamint két oldalsó hordozórakéta az indítás után egy idővel leválik az űrsiklóról.)
Ron Dittemore, a NASA űrsikló-programjának az igazgatója szombaton elmondta, hogy ilyen már korábban is előfordult. A földi irányító központ az indítás után úgy ítélte meg, hogy a levált darab nem rongálta meg az űrsiklót a súrlódási hőtől védő burkolatot. Az űrsiklót 20 ezer szilikát-alapú különleges kerámiacsempe borítja, pótlásuk, kijavításuk az űrben nem lehetséges. Dittemore szerint utólag nem zárható ki, hogy a Columbia szárnyába csapódó darabnak mégis köze lehetett a szerencsétlenséghez, de szavai szerint egyelőre nem szabad elhamarkodott következtetéseket levonni. Sean O,Keefe, a NASA vezetője vasárnap az NBC televízióban ugyanezt hangoztatta, bár elismerte, hogy a vizsgálatok során kiemelt figyelmet fordítanak erre az eshetőségre is.
A Columbia 16 napos küldetése során hibátlanul működött. A Föld légterébe érve azonban a bal szárny szenzorai felmondták a szolgálatot, ami azt jelezheti, hogy hatalmas hő kezdte áthatni a szerkezetet. Először a hidraulikai érzékelők hibásodtak meg, majd néhány perc alatt további hő- és nyomásérzékelő szenzorok, köztük az, amelyik a baloldali fő futómű gumiabroncsának a nyomását jelzi.
Csődbe mehetnek a repülőgép gyárak?
A Columbia katasztrófája minden eddiginél súlyosabb helyzetbe hozhatja az amerikai Boeing repülőgépgyárat, amely amellett, hogy a NASA legjelentősebb üzletfele, a polgári repülésnek a 2001-es szeptemberi terrorcselekményekkel elinduló válsága miatt rendeléseinek és forgalmának komoly visszaesését kénytelen elkönyvelni. A Boeing a NASA-val folytatott együttműködésében évente mintegy kétmilliárd, más számítások szerint (az űr- és kommunikációs vállalati ágazat) 10-11 milliárd dolláros bevételre számíthatott. A chicagói nagyvállalat éves bevételeinek nagysága viszont meghaladja az 54 milliárd dollárt. Kritikusabbá válhat a helyzete egy sor kisebb alvállalkozónak, akik gyakorlatilag teljesen a NASA űrprogramnak dolgoznak.
Mindez kapcsolódhat ahhoz, milyen jövőt szánnak majd most a nemzetközi űrállomás programnak, amivel az űrsiklók indítása erősen összefüggött. A Boeing ennek a programnak is a legnagyobb amerikai beszállítója. Ha nem jut majd az amerikaiakra a szállítások eddigi része, akkor azokat nyilván az oroszoknak kell majd pótolniuk, az amerikai partnerek ezt üzletileg igencsak megérezhetik majd - vélik amerikai űripari elemzők. A Boeing 2001. szeptember 11. óta már mintegy 30 ezer munkahelyet épített le, 2002. évi nyeresége fél milliárd dollárral volt kisebb a 2001-esnél. A vállalat washingtoni kormányzattól kapott megrendeléseinek értéke már csökkent az elmúlt évben.
Több Progressz teherűrhajót gyártanának az oroszok
Orosz űrhajózási szakértők szerint a Columbia űrsikló katasztrófája az amerikai űrkutatás megtorpanását eredményezi, ami legalábbis rövid távon megkérdőjelezi a Nemzetközi Űrállomás (ISS) jövőjét is. Az ISS ellátását javarészt amerikai űrrepülőgépekkel végzik, rakterük sokkal nagyobb befogadóképessége miatt. Az űrállomás építése hosszú időre leállhat, hiszen a szerkezeti elemeket is az űrsiklók szállítják az ISS bővítéséhez. Az idei évre a NASA hat űrsikló-küldetést irányzott elő, ebből ötöt az űrállomáshoz, a legközelebbit március elsejére. Az orosz űrkutatási hivatal, a Roszaviakozmosz felajánlotta segítségét a tragédia okainak tisztázásához. Orosz-amerikai összefogásra lehet szükség a Nemzetközi Űrállomás, az ISS legénységének ellátására. Ezt a feladatot eddig javarészt az amerikai űrsiklók látták el.
A Progressz a tervek szerint elindul
Szergej Gorbunov, a Roszaviakozmosz szóvivője bejelentette, hogy vasárnap Bajkonurban a tervek szerint megtörténik annak a Progressz M-47-nek az indítása, amely üzemanyagot, élelmiszert, dokumentumokat és berendezéseket szállít az ISS-re. A Roszaviakozmosz szerint elképzelhető, hogy több Progressz teherűrhajó gyártására is szükség lesz, az ISS legénységének ellátása érdekében, mivel ezek a típusok az amerikai űrsiklók 100 tonnás kapacitásával szemben csupán 2-5 tonnányi terhet bírnak a világűrbe szállítani.
Az oroszok kisegítenék Amerikát
Az orosz fél - a közös űrprogramot folytatandó - kész amerikai megrendelésre Szojuz űrhajókat gyártani. Közlése szerint azonban az orosz űrkutatásnak csak erre az évre vannak meg a szükséges hajói ebből a típusból, a 2004-es feladatokat ellátó két Szojuz még nem készült el. Az orosz űrkutatási szakemberek úgy vélték, hogy előfordulhat: leállítják a pilóta vezényelt amerikai űrhajók világűrbe juttatását, legalább 2007-2008-ig, amíg elkészülnek az új konstrukciók. Álláspontjuk szerint ez megkérdőjelezi az amerikai-orosz-kanadai-japán együttműködéssel megépített ISS jövőjét is. Elképzelhető az is, hogy az űrállomásról a Földre rendelik az ott szolgálatot teljesítő űrhajósokat, és az objektum személyzet nélkül működne, legalábbis átmenetileg.
Orosz megfejtések
Orosz szakértők véleménye szerint a Columbia végzetét okozó technikai zavarnak három forrása lehetett. A legvalószínűbbnek azt tartják, hogy az évek során elöregedett az űrsikló fémszerkezete. Mint ismeretes, a Columbia a NASA flotta legöregebb tagja. A második helyre a Columbia egyik szárnyának a NASA által is jelzett sérülését tették az orosz specialisták. Álláspontjuk szerint nem zárható ki az sem, hogy az űrsikló vezérlési rendszerében következett be a zavar, akár az elektronikus rendszerek, akár valamelyik computer meghibásodása miatt. Az orosz Interfax hírügynökség által vasárnap megkérdezett specialisták nem zárták ki szabotázs lehetőségét sem, bár szerintük ez a legkevésbé valószínű verzió.
Az orosz politikai vezetők közvetlenül a katasztrófa után részvétüket fejezték ki amerikai és izraeli kollégáiknak.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
A rejtély, amit hatmilliárd forint sem oldott meg – nem adják fel Madeleine McCann ügyét
Még több támogatást kaptak.
április 17., 21:12
- Külföld
Kína visszaütött a vámháborúban, az amerikai hadsereg is térdre kényszerülhet
Peking felfüggesztette bizonyos ritkaföldfém-ásványok és mágnesek exportját Amerikába.
április 17., 19:32
- Külföld
Egy nap alatt csaknem 50 ezren látogatták meg Ferenc pápa ravatalát
A szentatya tüdőgyulladása alatt többször megjegyezte, hogy otthon szeretne meghalni.
5 perce
- Külföld
Áremelkedésre figyelmeztet az Egyesült Államokban a Shein és a Temu
Donald Trump vámjai az e-kereskedelemre is hatással vannak.
április 18., 06:18
- Külföld
Trumpék olyan tárgyalásba kezdtek, ami történelmet írhat
Ha viszont az amerikaiak elszámítják magukat, annak súlyos következményei lehetnek.
április 18., 06:20
- Külföld
Donald Trump hatalmas ígéretet tett Giorgia Meloninak
Több fontos téma is szóba került a két vezető megbeszélésén.
április 17., 20:37
- Címlapon
Index-információ: magyar gyártósorokról gördülhetnek le az emberszerű robotok
Palkovics László kormánybiztos exkluzív beszámolót adott lapunknak.
1 órája
- Mindeközben
Köllő Babett 15 éves lánya is veszélybe került az isztambuli földrengés miatt: „Mindenki sikított”
3 órája
- Külföld
Ferenc pápa térfélválasztásra szólította fel az emberiséget
Az egyházfő nagycsütörtöki gondolatait a Szent Péter bazilikában ezernyolcszáz pap hallgatta.
április 18., 07:43
- Külföld
Küszöbön a megállapodás, de Moszkva újabb offenzívára készül – Zelenszkij szerint Kína fegyverekkel segíti Putyint
április 17., 06:15
- Külföld
A szlovák parlament elfogadta a civil szervezetekről szóló „orosz törvényt”
A parlament napokig vitázott a szövegen.
április 18., 06:22
- Címlapon
Bede Zsolt berontott Ferenc pápa gyászmiséjére, ahol Magyar Péterrel üvöltözött
Botrányt rendezett a jobboldali aktivista a Szent István-bazilikában.
4 órája
- Külföld
Orosz légi fenyegetés Lengyelországban, felszálltak a NATO vadászgépei
Portugál és svéd gépek is segítenek.
április 18., 07:24
- Külföld
Ítéletidő tombol az Alpokban – havazás szigetelt el városokat a külvilágtól
A hatóságok erős szélre, lavinaveszélyre, áradásokra és földcsuszamlásokra figyelmeztettek.
április 17., 17:27
- Címlapon
Bizonytalan a szombati esküvők sorsa, mert a kormány késlekedik a gyásznap kihirdetésével
Semjén Zsolt bejelentette a szombati gyásznapot, de a kormány még nem hirdette ki azt.
44 perce
- Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság magyarázatot követel Magyarországtól Benjamin Netanjahu ügyében
Az ICC május 23-ig adott határidőt a válaszadásra.
április 18., 07:21
- Külföld
Vizsgálatot indított az MCC brüsszeli irodája ellen az EU
A bejelentés szerint a szervezet jogi kiskapukat kihasználva titkolja a költségvetését.
április 17., 10:03
- Külföld
Helyet követel a NAÜ az iráni-amerikai tárgyalásokon
Rafael Grossi: Nem hagyhatnak ki minket.
április 17., 15:23
- Külföld
Lehallgatásbiztos telefontokot ajánlottak a Magyarországra készülő európai parlamenti képviselőknek
A LIBE delegációja mindenre felkészült.
április 17., 13:32
- Külföld
Marco Rubio bejelentette a külföldi dezinformáció ellen küzdő szolgálat bezárását
A Global Engagement Center néven alapított cég régóta a republikánusok célkeresztjében volt.
április 17., 12:10
- Külföld
Aggódnak az Európai Unió vezetői: Donald Trumppal tárgyal Giorgia Meloni
Az Egyesült Államok, az EU és az olasz kormányfő is profitálhat a helyzetből.
április 17., 10:52
- Külföld
A londoni orosz nagykövet semmi kivetnivalót nem talál abban, hogy a brit partoknál tengeralattjárókat figyelnek meg
A kémkedés tényét nem tagadta.
április 17., 09:58
- Külföld
Különleges engedményeket vezettek be az izraeli hadseregben
A szerződéses női katonák például többféle színű körömlakkot is használhatnak.
április 17., 07:15
- Mindeközben
Stohl András óriásit bakizott A 100 milliós játszmában, ezt senki nem bírta ki nevetés nélkül
8 órája
- Címlapon
Egyszerre rémisztő, sokkoló és előremutató, ami az araboknál történik
Egyre biztosabb, hogy ez lesz a jövő.
2 órája
- Címlapon
Rekordgyorsasággal kelnek el a budapesti lakások, tízéves csúcson az értékesítési tempó
A kérdés, hogy meddig tart a lendület.
40 perce
- Külföld
Szijjártó Péter Pakisztánban: Közvetlen légi járat létesülhet, és élénkülhet a kereskedelem a két ország között
A külgazdasági és külügyminisztert 17 magyar cégvezető is elkísérte az útra.
április 17., 12:19
- Külföld
Tragédia Nápoly közelében, lezuhant egy felvonó kabinja, négyen meghaltak
Elszakadt a kötél.
április 17., 21:30
- Külföld
Hamis dokumentumokkal próbáltak bejutni Németországba afgán menekültek
Az új kormány leállítaná a befogadási programokat.
április 17., 16:18
- Címlapon
Forradalmi áttörés: kifejlesztették a világ első génmódosított vakcináját a lépfene ellen
Az anthrax a bioterrorizmus eszköze, ami az emberekre és az állatokra is halálos veszélyt jelenthet.
43 perce
- Címlapon
Egy 21 éves női exkézilabdázó halt meg a budapesti közlekedési balesetben
A 2023–24-es szezon végén vonult vissza a sportolástól az Érd korábbi játékosa.
4 órája