További Külföld cikkek
-
Az Atlantic a jemeni offenzíváról szóló teljes Signal-csoportbeszélgetést közzétette
- Szijjártó Péter Moszkvából jelentette be, hogy optimista a béketárgyalásokat illetően
- A változásról álmodtak Európa közepén, de csak csalódást és adósságot kaptak
- Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
- Nagyszülei ölhették meg a 2023-ban eltűnt két és fél éves francia kisfiút
Az EU-csatlakozással mindenki jól jár
![]() |
Robin Cook brit külügyminiszter |
Sok még a teendő mindkét fél számára
Cook ugyanakkor kiemelte, hogy a csatlakozáshoz még mindkét félnek sokat kell dolgoznia. Az EU-nak fontos belső reformokon kell túlesnie, amelyek közül kiemelte az intézményi reformot. Az Unió döntéshozó szerveit oly módon kell átalakítani, hogy azok a megnövekedett taglétszámmal is demokratikusan és hatékonyan tudjanak működni. Cook reményét fejezte ki, hogy az év végi nizzai csúcson ezeket a kérdéseket megnyugtatóan tudják rendezni, mert ,,tovább halasztani azokat nem lehet". A belső reformoknak mindenképp le kell zárulniuk 2003-ra - ez a helsinki értekezleten megjelölt dátum -, ekkora áll majd készen az Unió az új tagok fogadására, mondta a külügyminiszter. Ugyanakkor ezek az átalakítások nem véglegesek, a csatlakozó államoknak mindenképpen részt kell majd venniük a szervezet további formálásában, mert a reformok nem mehetnek a kibővítés kárára, tette hozzá.
Magyarországnak is sok teendője van még a teljes tagság kivívásáig, figyelmeztetett. Nyolcvanezer oldal EU-törvénykezés vár arra, hogy beillesszék a magyar jogba, és sok a javítanivaló olyan területeken, mint a szervezett bűnözés leküzdése, az állami szervek működése, vagy a környezetvédelem.
A felkészült jelölteknek nem kell majd várniuk
Cook megismételte Nagy-Britannia azon álláspontját, miszerint a csatlakozásra váró országok közül a legfelkészültebbeknek nem kell majd várakozniuk a hátrább állókra, ha megfeleltek minden elvárásnak. A külügyminiszter szerint Magyarország egyértelműen az élbolyba tartozik, és máris nagyon sokat tett a felkészülésért. Nagy-Britannia támogatja, hogy a jelöltek egyes területeken engedményeket kapjanak, hiszen irreális elvárás, hogy azok minden, gyakran költséges, EU-elvárásnak egyből megfeleljenek.
Brit-magyar ,,akcióterv"
![]() |
Cook és Martonyi Akcióterv |
A britek ellenzik a ,,kétsebességes" Európát és az Ausztria elleni szankciók feloldását
Újságírói kérdésre válaszolva Robin Cook elmondta, hogy kormánya ellenzi a német diplomácia által előterjesztett - és Franciaország által részben támogatott - ,,kétsebességes Európa" programját. Ugyan bizonyos területen indokolt lehet az egyes államok közti nagyobb együttműködés, véleménye szerint az intézményi rendszernek mindenképpen egységesnek kell lennie. A magyar külügyminiszter egyetértett a brit állásponttal, Magyarország nem támogatja a tagok közti bármilyen megkülönböztetést, nem ért egyet egy ,,kemény mag" létrehozásával.
Robin Cook megismételte, hogy országa továbbra is támogatja az Ausztria elleni szankciókat, mert ,,Haider idegengyűlölő nézeteinek nincs helye az EU-n belül". Szerinte a szankciók erőteljes jelzéssel kell, hogy szolgáljanak egész Európa számára, hogy nem lehet visszatérni a múltbéli szélsőséges nézetekhez.