Kubai menekültek érkeznek Magyarországra
További Külföld cikkek
- Nem tetszik az oroszoknak, hogy Donald Trump rátenné a kezét Grönlandra
- Trump csapata olyan javaslattal állhat elő, ami alapjaiban változtathatja meg a háborús helyzetet
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
A guantánamói amerikai haditengerészeti támaszponton őrzött kubai menekültek érkezhetnek Magyarországra, közölte pénteken egy miami kubai bevándorló csoport. Ramon Saul Sanchez, a kubai menekülteket segítő Demokrácia Mozgalom nevű amerikai csoport vezetője azt mondta, hogy Magyarország 29 kubait fogadott be. Öt menekült amerikai vízummal az Egyesült Államokban telepedhet le, heten pedig arra várnak, hogy valamely harmadik ország fogadja be őket.
Sanchez állításait Simonyi András washingoni magyar nagykövet nem kívánta kommentálni.
A Kuba szigetén levő guantánamói támaszponton 44 olyan menekültet őriznek, akiket az amerikai parti őrség az utóbbi években halászott ki a két ország között a tengerből. A menekültek közül 17-en éhségsztrájkot kezdtek 20 nappal ezelőtt fogva tartásuk mostoha körülményei miatt és mert Amerika nem tette lehetővé számukra a letelepedést. Éhségsztrájkjukat pénteken fejezték be, miután megtudták, hogy az Egyesült Államok, Magyarország és egy harmadik állam befogadja őket.
Az amerikai parti őrség azért Guantánamón helyezte el a kubai menekülteket, mert Washington megítélése szerint hazájukba való visszatérésük esetén üldöztetés várna rájuk. Az amerikai hatóságok közben harmadik országot kerestek, amely befogadná a menekülteket, akik között sok az ellenzéki, a másként gondolkodó. Némelyikük már több mint két éve az amerikai támaszponton tartózkodik.
Sanchez szerint egy hzaspár sorsa még nem tisztázott. Nekik szintén magyar vízumot ajánlottak fel, de nem fogadták el.
Az érvényben levő "nedves láb, száraz láb" politikát alkalmazva az Egyesült Államok azokat a menekülteket általában befogadja, akik elérik az amerikai partokat, azokat viszont, akik nem jutnak el a szárazföldig és a tengerből halásszák ki, visszaküldik Kubába.
A külügy megerősítette
Horváthé Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára az MTI-nek megerősítette a hírt. Az államtitkár beszámolt arról, hogy szűk körű külügyminisztériumi delegáció utazott Guantánamóra, amelyben a magyar Bevándorlási Hivatal is képviseltette magát. A Kuba szigetén található támaszponton a menekültek tájékoztatást kaptak Magyarországról és kitöltöttek kérdőíveket, amelyeket itthon értékeltek ki. Ezek alapján született meg a döntés arról, hogy 29-en kaphatnak politikai menekült státuszt az országban. Az erre vonatkozó dokumentumokat akkor írják majd alá, ha megérkeznek, de még nem tudni, hogy ez mikor történik meg.
Az államtitkár hangsúlyozta: a beilleszkedés valamennyi költségét, beleértve a lakásbérlést, a nyelvtanulást és a téli ruhákat, az Egyesült Államok fizeti egy éven keresztül. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kubai menekültek befogadása mind az öt parlamenti párti tudtával és beleegyezésével történik. Emlékeztetett arra is, hogy nem Magyarország az egyetlen Közép-európai állam, amelyik kubai menekülteket fogad be, hiszen nemrégiben ezt Csehország is megtette.