Harckészültségben a déloszét hadsereg

2008.07.04. 09:57
Mozgósították a hadsereget Dél-Oszétiában, miután éjszaka a grúz erők széleskörű támadást hajtottak különböző dél-oszétiai célpontok ellen, közölte a kormányszóvivő. Azt mondta, ha folytatódik a lövöldözés, fegyverrel válaszolnak. A grúz békefenntartó műveletek törzsfőnöke szerint nem igaz, hogy a grúzok éjszaka tüzet nyitottak.

Harckészültségbe helyezték a szakadár Dél-Oszétia hadseregét, miután egy éjszakai tűzharcban életét vesztette három ember, közölte a szakadár grúz tartomány kormányzata az AFP-vel. Korábban általános mozgósításról szóltak a hírek, ezt Irina Gaglojeva kormányszóvivő jelentette be. Eduard Kokojti dél-oszétiai elnök később tagadta az általános mozgósítást, szerinte a hadsereg képes kivédeni a grúz támadást.

Közölte azt is, hogy a grúz erők széleskörű támadást hajtottak végre az éjszaka különböző dél-oszétiai célpontok ellen. Mint mondta, az aknavetőkkel, gránátvetőkkel és kézifegyverekkel indított támadásban három ember vesztette életét és további tíz sebesült meg.

Garglojeva szerint az általános mozgósítás rendkívüli lépés, ami a tavaly tavaszi - a mostanihoz hasonló - tűzharcok óta nem történt. Hozzátette, az elmúlt napokban Grúzia is harckocsikat sorakoztatott fel a dél-oszétiai régió közelében.

Eduard Kokojti dél-oszétiai elnök azt állította, hogy a Chinvali és más települések elleni támadás előtt két órával a grúz békefenntartók elhagyták az általuk felügyelt területet és grúz területre mentek. Ez szerinte a békefenntartói feladat tudatos megszakítását jelenti és súlyos csapás a békefolyamatra. Úgy vélekedett, hogy a grúz békefenntartók tudtak Tbiliszinek a dél-oszétiai települések ellen intézett támadásáról, amit nem akadályoztak meg.

A grúz békefenntartó műveletek törzsfőnöke, Mamuka Kurasvili, aki a dél-oszétiai Egyesített Békefenntartó Erők grúz zászlóaljának tevékenységét is felügyeli, pénteken Tbilisziben újságíróknak szándékos félretájékoztatásnak nevezte azt, hogy az előző éjszaka a grúz fél tüzet nyitott Chinvali lakott részeire. "Ez nem az első alkalom, hogy Chinvali hatóságai alaptalanul próbálják megvádolni a grúz felet a tűzharc kirobbantásával." Valójában az történt, hogy a törvénytelen dél-oszétiai fegyveres alakulatok tűz alá vették a grúz békefenntartók, a grúz rendőrök több állását, valamint négy grúz települést, mondta. Állítása szerint a grúz fél többszöri követelése ellenére sem szűnt meg a lövöldözés, és a grúz fél csak ezt követően nyitott tüzet a dél-oszétiai fegyveresekre.

Dél-Oszétia 1991-ben jelentette be elszakadási szándékát Grúziától, amelyet követően heves harcok robbantak ki a térségben. Az összetűzésekben ezrek haltak meg, és több százezer grúzt űztek el otthonukból. A mintegy 60 ezer lakost számláló területen 1992 óta szolgálnak békefenntartó erők.

Az orosz külügyminiszter is megszólalt

Az orosz külügyminiszter pénteken óva intette Grúziát attól, hogy erőt alkalmazzon Dél-Oszétiában és Abháziában, s felszólította Tbiliszit, hogy jogi kötelezettséget is vállaljon erre. Szergej Lavrov teljesen elfogadhatatlannak minősítette a dél-oszétiai helyzet alakulását, az erőszakcselekményeket. Az orosz külügyminiszter Tbiliszi kétarcúságát hangsúlyozta: egyrészt szerinte Grúzia békülékeny jelzéseket ad, másrészt viszont "az események furcsa egybeesése folytán mindezt magasba csapó feszültség kíséri". Lavrov szorgalmazta, hogy a következő lépésként a felek állapodjanak meg arról, hogy lemondanak az erő alkalmazásáról. (MTI)