További Külföld cikkek
- Az oroszok szerint egy ukrán drón zuhant egy bevásárlóközpontra, legalább egy ember meghalt
- Ajtók és ablakok törtek be, több lakás megrongálódott egy robbanásban Maroshévízen
- A szlovén hegyimentők bejelentették: egyelőre nem tudják kimenteni a magyar túrázót
- Először tartottak misét a rezsim bukása óta a szíriai keresztények
- Nem jelent meg a kihallgatásán Jun Szogjol dél-koreai elnök
World Drug Report 2000 |
A marihuána és a hasis a kedvenc, visszaesett a kokain
A legnépszerűbb drog továbbra is kannabisz: 144 millióan élnek vele világszerte. Amfetamin-származékokat 29 millióan használnak, kokaint 14 millióan, ópiumszármazékokat pedig 13,5 millióan.
A kokain a nagy vesztes: az Egyesült Államokban a szert használók száma 70 százalékkal esett vissza 1985 óta. Ebben az országban összesen 40 százalékkal kevesebben használnak kábítószert, mint 15 évvel ezelőtt. Olaszországban és Spanyolországban szintén csökkent a heroinfogyasztók száma, de Németországban nem változott.
A jelentés szerint alternatív termesztési programoknak köszönhető, hogy Bolíviában, Pakisztánban, Laoszban és Thaiföldön csökkent a koka- és máktermelés. Afganisztánban, az egyik legnagyobb ültetvényországban a térséget sújtó szárazság miatt esett vissza a termelés.
Magyarországon hiányosak és elmaradottak a statisztikák
Az Ifjúsági és Sportminisztérium 1999-es (legfrissebb) adatai szerint Magyarországon csaknem 13 ezer, egészségügyi intézményt is megjárt drogfogyasztót tartanak számon, 17,3 százalékuk 18 éven aluli.
Hazánkban is a kannabisz-származékok a legnépszerűbbek, ezeket követik az amfetaminok, majd az ópiátok (főként heroin). Az adatok jelentős része azonban értelmezhetetlen, mert többéves helyzetet dokumentál.
Az alkalmi vagy rendszeres, de egészségügyi ellátást nem kapott drogfogyasztókra vonatkozó, sajtóban megjelent becslések többnyire igen eltérőek. Egyértelmű azonban, hogy valamennyi drogfajtából többet fogyasztottunk 1999-ben, mint egy évvel ezelőtt.