A hollandok nemet mondanának
További Külföld cikkek
- Nem tetszik az oroszoknak, hogy Donald Trump rátenné a kezét Grönlandra
- Trump csapata olyan javaslattal állhat elő, ami alapjaiban változtathatja meg a háborús helyzetet
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
Később jobb lenne
Az eredmények a vártnál is kedvezőtlenebbek, ugyanakkor azt mutatják, hogy magát a bővítés gondolatát a hollandok is támogatják, viszont több időt tartanak szükségesnek a csatlakozás előkészítéséhez. Ha a bővítés 2007-re halasztódna, már 57 százalék támogatná egy mostani referendumon, s a támogatottság 66 százalékra emelkedik, amennyiben a bővítés 2012-re tolódik.
A holland parlament alsóháza - csekély többséggel, - november elején döntött úgy, hogy az EU-bővítéssel kapcsolatos referendum lehetőségének megvizsgálására kéri fel a kormányt. E döntéssel nyílt meg az út azok előtt az országos felmérések előtt, amelyek a 2004-ben csatlakozásra váró országok belépésével kapcsolatos lakossági véleményeket tárják fel.
Visszakozó Munkáspárt
A D66 párt baloldali liberálisai által tett javaslatot a Pim Fortuyn Listája és a Munkáspárt is támogatta. A kereszténydemokraták és a liberálisok ellenzik a népszavazást, hasonlóképpen a leköszönő miniszterelnök, Jan-Peter Balkenende is. Friss hírek szerint a Munkáspárt most megváltoztatta álláspontját és már nem támogatja a népszavazás kiírásának gondolatát, ami el is döntheti a kérdést, s megakadályozhatja annak veszélyét, hogy egy hollandiai referendum megvétózza a tíz jelölt ország csatlakozását.
Nem valószínű a népszavazás
Hollandiában a jobbközép koalíció októberi összeomlását követően az országban január 22-én tartanak általános választásokat, s megfigyelők szerint bármilyen eredmény születik, várhatóan az új kormány is elveti a referendum kiírását, amennyiben az veszélyezteti az EU-bővítés meghatározott menetrendjét.
|