További Külföld cikkek
-
Ukrajna most azért küzd, hogy találjon még sorozható katonákat
- Tornádók söpörnek végig az Egyesült Államokon, legalább tizenhat ember meghalt
- Elszabadultak az indulatok Belgrádban, köveket és üvegeket dobáltak a tüntetők, a könnygáz is előkerült
- Donald Trump háborút indít a Vörös-tengeren: Olyan pokol száll rátok, amilyet még soha nem láttatok
- Szenzáció Dubajban: a Burdzs Kalifán elevenedett meg Magyarország
![]() |
ENSZ-harckocsik Ruandában |
A bizottság több javaslatot is tett a békefenntartás reformjára. Legfontosabbnak a konfliktusmegelőzést tartották a tagok, és ehhez egy információs és elemzőközpont felállítását javasolták, ami lehetővé tenné az ENSZ számára, hogy ne "csak sodródjon az eseményekkel". A jelentés a New York-i központ modernizációját, megfelelő kommunikációs berendezésekkel és magasan képzett munkatársakkal való ellátását is fontosnak tartja, mert "enélkül az ENSZ-vezetés csak útban van, és képtelen megfelelően reagálni a történésekre".
|

A legfontosabb javaslat azonban az, amely lehetővé tenné a békefenntartó erők számára, hogy ne csak önvédelemre használják fegyvereiket - ahogy a jelenlegi szabályok diktálják -, hanem olyan esetekben is, amikor a civil lakosságot fenyegeti veszély. A riport aláhúzza, hogy bár a békefenntartóknak egyenlőként kell kezelniük a konfliktusban álló feleket, egyértelmű agresszió esetén "nem engedhető meg, hogy az ENSZ-csapatok átadják a kezdeményezést támadóiknak". Ugyanakkor a jelentésben az is szerepel, hogy a békefenntartás alapelvei továbbra sem változhatnak, azaz az ENSZ-missziónak a háborúzó felek beleegyezésére kell támaszkodnia, azokat egyenlően kell kezelnie, illetve csakis önvédelemre hasznáhat fegyvert.
A bizottság arra is rámutat, hogy a békefenntartást komolyan megnehezíti, hogy a missziók finanszírozása ad hoc alapon történik. Bár nem tesz javaslatot ENSZ-hadsereg létrehozására, a jelentés szükségesnek látja egy állandó, a tagállamok seregein belüli készenléti erő, illetve tiszti és szakértői csoport felállítását, ami a Biztonsági Tanács döntését követően 30 napon belül bevethető.
A jelentés ugyanakkor figyelmeztet, hogy a javaslatok nem önmagukban nem vezetnek majd sikerre, ha a tagállamokból hiányzik a politikai akarat a békefenntartó akciók pénzügyi és politikai támogatására. A bizottság vezetője sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, realisztikusan kell kitűzni a célokat és biztosítani kell a szükséges forrásokat: ehhez pedig a tagállamok politikai elszántságára van szükség.
A jelentés valószínűleg a szeptember 6-a és 8-a közt megrendezésre kerülő ENSZ milléniumi találkozó egyik fő témája lesz. A New York-i találkozón a világ 150 állami vezetője lesz jelen, hogy megvitassa az ENSZ szerepét a következő évezredben.