A szélsőjobb kudarca Hollandiában

2014.05.22. 21:29 Módosítva: 2014.05.22. 21:29

Annak ellenére, hogy az előzetes várakozások szerint a szélsőjobboldali, populista holland szabadságpártot (PVV) az első-második helyek valamelyikére várták, csak harmadikok lettek az exit-poll eredmények szerint a csütörtök este kilenckor záródó EP-választáson, írja a NOS.nl. A PVV vezetője, Geert Wilders volt a választások előtt Hollandia legnépszerűbb politikusa.

A részvételi arány alacsony volt, a jogosultak 35 százaléka ment el szavazni, ez alacsonyabb a 2009-esnél. Az exit poll eredmények alapján a választáson a kereszténydemokrata CDA kapta a legtöbb szavazatot (15,4 százalék): ők öt képviselőt küldhetnek Brüsszelbe. A második a liberális D66 lett (15,3 százalék), valószínűleg négy képviselőt küldhetnek az Európai Parlamentbe. Az euroszkeptikus PVV (Szabadságpárt) várhatóan 3 képviselőre elegendő szavazatot kapott (12,7 százalék). Az adatokat az MTI szerint negyvenezer választópolgár megkérdezése alapján állították össze.

A kormányzó holland Munkáspárt (PvdA) listájának harmadik helyén szerepelt a magyar származású Piri Kati, az előzetes eredmények szerint a pártnak csak két helye lesz Brüsszelben, így Piri valószínűleg nem jut be. A jelölttel az EUrologus készített interjút, ezt itt olvashatja.

Hollandián kívül az Egyesült Királyságban nyílt meg a szavazás csütörtökön, de hivatalos választási eredményeket egészen vasárnap estig, amíg az egész kontinensen le nem zárul a választási folyamat, nem lehet közölni. Magyarországon például csak vasárnap választhatunk majd uniós képviselőket magunknak.

Az Egyesült Királyságban paradox módon várhatóan az euroszkeptikus, bevándorlásellenes Ukip (UK Independence Party) párt nyeri az EP-választást, az emberek többsége mégis inkább az EU-ban maradna, írja a Reuters. A felmérést kedden és szerdán készítették, a Ukip 27 százalékon állt, a Munkáspárt 26-on, a Konzervatívok pedig 22 százalékon. A Zöldek tíz százalékra, a Liberálisok kilenc százalékra számíthatnak a felmérés alapján.

A Ukip népszavazást szeretne a brit EU-tagságról, amit David Cameron is megígért 2017-re, feltételül szabva, hogy jövőre újraválasszák.

Az Európai Parlament által társfinanszírozott rovat.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.