Frank Engel: Hagyjátok a dumát. Tudjuk, mi történik és miért

2017.04.06. 09:54
A Fidesz a pártcsaládjának körbeküldött levélben magyarázkodik a CEU miatt és reklamál, amiért támogatás helyett pont az ellenkezőjét látják a kollégáiktól. Egy néppárti képviselő kidobná őket a csoportból, sőt, Magyarországot is az EU-ból.

A Fidesz-KDNP európai parlamenti küldöttsége szerdán körlevelet küldött a pártcsaládja, az Európai Néppárt képviselőinek, amelyet sikerült teljes terjedelmében megszereznünk. Eszerint a lex CEU kritikusait „súlyosan félrevezette az amerikai milliárdos Soros propagandája”.

Varázsvilág

Kapcsolódó

Már az ELTE teljes vezetése is kiáll a CEU mellett

Mezey Barna rektor is támogatja a magánegyetemet.

„Amikor a normális világban jelentkezünk egy egyetemi képzésre, diplomát kapunk”, de a „varázsvilágban” kettőt. „Csak létre kell hozni egy egyetemet Európában anélkül, hogy valaki zavartatná magát a tanítással a saját nem uniós országában és élvezze a jogtalan előnyt, hogy európai és nem európai (amerikai, kínai, japán)” diplomát is kiadhasson, így versenyképesebbé válva a többi magyar egyetemnél (bár például az ELTE vezetése kiállt a CEU mellett). „Ahogy George Orwell Állatfarmjának világában, vannak egyenlőek és vannak néhányan, akik egyenlőbbek a többieknél.”

Ez ellen a levél szerint egy döntéshozó védené a saját országa egyetemeit a normális világban (ehhez képest Bécs és Vilnius is bejelentkezett a CEU-ért). „A propaganda és virtuális valóság varázsvilágában az európai jogalkotó azt írja Twitterre a saját és választóköre érdekei ellenében, hogy a méltányosság és az egyenlő szabályozás kialakítása tulajdonképpen egy támadás az egyetemi szabadság ellen. Azért, mert rosszul informált, vagy ami még rosszabb,” vak politikai elfogultság miatt.

Kapcsolódó
Gyorsan megszigorították a határidőket a CEU-t is érintő törvényjavaslatban

Gyorsan megszigorították a határidőket a CEU-t is érintő törvényjavaslatban

Előbbre hozták a hatályba léptetést. És rájöttek, hogy nem lehet az amerikai szövetségi kormánnyal egyezményt kötni.

Senki sem zárja be a CEU-t, csak azt szavazták meg, hogy ha egy nem európai felsőoktatási intézmény folytatni akarja a hazai diplomák kiadását egy európaival párhuzamosan, azt meg kelljen erősíteni egy kétoldalú egyezménnyel az adott ország hatóságaival. „Egy normális és általános minimumkövetelmény” – írják a feltételről, amivel az a gond, hogy az Egyesült Államokban az oktatás nem szövetségi, hanem állami jogkör, azaz nem látszik, hogyan tudna ennek megfelelni a CEU.

„Kedves kolléga, kérjük, ne legyen Soros úr, a szocialisták, a riválisaink – akiknek megvan a saját politikai céljuk – gyanútlan, félrevezetett, passzív eszköze.

A hamis hírek és a propaganda mai sajnálatos világában továbbra is rendelkezésre állunk kollégaként bármilyen kérdésükre, hogy tisztázzuk a helyzetet és kijavítsuk az óriási félreértéseket, amelyeket hazugságok és propaganda okozott.”

Támogatás helyett „az ellenkezőjét látjuk”

Az email mintha arra utalna, hogy már az Európai Néppártban is szakad a cérna.

„arra számítottunk, hogy ebben az esetben [...] biztosan támogatnak minket a kollégáink itt és az Európai Bizottságban is. Az ellenkezőjét látjuk.”

Kapcsolódó
A Fidesz pártcsaládjából is felszólaltak Orbán politikája ellen

A Fidesz pártcsaládjából is felszólaltak Orbán politikája ellen

Öt európai parlamenti frakció képviselője állt ki Strasbourgban azzal, hogy meg kell állítani Orbánt.

Az Európai Bizottság vizsgálja a lex CEU-t, amit a Néppárt frakciójának elnöke, Manfred Weber is kért. Szerinte az EU-nak „pártviták helyett komoly vizsgálatra van szüksége”, de „a gondolkodás, a kutatás és a szólás szabadságát” mindenféleképpen meg fogja védeni a pártcsoport. Szerdán egy sajtótájékoztatón egy néppárti képviselő is kiállt a CEU mellett, akárcsak korábban Navracsics Tibor, az Európai Bizottság Fidesz-kormány által kijelölt magyar tagja, aki az oktatásért felel. Azóta két kollégája, a néppárti Carlos Moedas és a Bizottság kettes számú embere, az alapjogokért felelős szocialista Frans Timmermans is csatlakozott hozzá.

Kapcsolódó
Brüsszelben vizsgálják a CEU-törvényt

Brüsszelben vizsgálják a CEU-törvényt

Jövő héten újból tárgyalják a magyar felsőoktatási törvényt az Európai Bizottság vezetői.

Timmermanst külön is megemlíti a levél. Azt állítja, hogy a bizottsági első alelnök a múlt héten egy olyan szöveget küldött körbe az Európai Bizottságban, amely felszólítja a biztosokat, hogy az „informális kapcsolataikat használva jelezzék az aggodalmaikat” a magyar kormánynak, „különösen azon az európai parlamenti politikai csoporton keresztül”, amelyhez a magyar kormány tartozik.

Téma volt a CEU a Néppártban

A Politico egy luxemburgi néppárti képviselő válaszát is megszerezte. Frank Engel azt kérte, „hagyjátok a dumát. Tudjuk, mi történik és miért.”

„Miért nem hagyjátok ott a Néppártot és az EU-t a saját feltételeitek szerint? [...] Gyakorlatilag és tényszerűen amúgy is kint vagytok. Szóval menjetek. Kérlek, menjetek.”

Osztrák néppárti kritika is érkezett

A Népszava szúrta ki, hogy az osztrák néppártiak európai parlamenti delegációvezetője is kritizálta a lex CEU-t. Othmar Karas szerint „ez nem demokrácia, hanem hangulatkeltés”, és Orbán Viktor a nemzeti konzultációval ugyanazt a kettős játékot játssza, mint ami a brexithez vezetett. Kedden leveleket küldött többek között Manfred Weber néppárti frakcióvezetőnek, Joseph Daul elnöknek és Szájer Józsefnek, a frakció alelnökének.

Frank Engel – a másik luxemburgi néppárti képviselővel, Viviane Redinggel együtt – a Fidesz régi néppárti kritikusa, ezért az ő véleményéből nem érdemes általánosítani. 2015-ben például „szánni való populistának” nevezte Orbán Viktort. Akkor mélyponton volt a Néppárt és a Fidesz kapcsolata, miután a miniszterelnök a halálbüntetést bevezethetőségét pedzegette, és alapos fejmosást is kaptak a magyar képviselők.

Kapcsolódó
Összezárt a Néppárt Orbánnal szemben

Összezárt a Néppárt Orbánnal szemben

A Fidesz EP-frakciója hallani sem akar a halálbüntetésről.

A kormány azzal magyarázta ki magát, hogy biztosan nem vezetik be az uniós alapjogot sértő halálbüntetést. Ezután a jelek szerint normalizálódott a Fidesz és a Néppárt kapcsolata. A jobbközép pártcsoportnak jól jön a viszonylag sok, 12 magyar európai parlamenti képviselő, miközben a Fidesznek is kapóra jön a legnagyobb frakció politikai támogatása, az egyéb előnyökről nem is beszélve. Orbán Viktor nemrég még legfőbb uniós szövetségesével, az euroszkeptikus lengyel Jog és Igazságossággal is hajlandó volt szembemenni a Néppárt érdekében.

Úgy értesültünk, hogy nem volt vita Magyarországról a szerda délutáni néppárti frakcióülésen, amin az összes képviselő részt vesz. A frakcióvezető Manfred Weber felvezette a témát, és azt mondta, hogy fel fogják kérni az EU ellenőrző testületét, az Európai Bizottságot, hogy elemezze ki az új magyar felsőoktatási törvényt, és alkosson véleményt, amit majd a magyar kormánynak be kell tartania. Azt mondta, bízik a fideszes képviselőtársaiban, és türelemre intett.

Előtte szűkebb körben is összejöttek a nemzeti küldöttségek vezetői, ott már forróbb lehetett a hangulat.

Orbán is írt levelet

Az Origónak a kormányfő sajtófőnöke megerősítette, hogy Orbán Viktor levelet írt Manfred Weber néppárti frakcióvezetőnek. Ebben azt kérte, kellő körültekintéssel járjon el az ügyben. Több „jó szándékú és Magyarországgal szimpatizáló” közéleti szereplő valótlan tényeken alapuló nyilatkozatokat tett. „A valótlanságok között szerepel, hogy Magyarországon a kormány egyetemet zárna be, és tanszabadságot sértően akarna beavatkozni bármely felsőoktatási intézmény működésébe.”

Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!

Az Európai Parlament által társfinanszírozott rovat.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Keményen kiosztotta az európai vezetőket J. D. Vance, szerinte a legnagyobb veszélyek belülről érkezhetnek

Keményen kiosztotta az európai vezetőket J. D. Vance, szerinte a legnagyobb veszélyek belülről érkezhetnek

Az amerikai alelnök szerint Európának nagyobb terhet kell vállalnia a saját védelmében.

február 14., 15:28

  • Külföld
Európa kinyújtotta békejobbját Donald Trumpnak, de a kesztyűt sem fél felvenni ellene

Európa kinyújtotta békejobbját Donald Trumpnak, de a kesztyűt sem fél felvenni ellene

Az EU nem hagyja szó nélkül, ha Amerika keménykedni fog.

február 14., 15:33

  • Külföld
Az egész világ Csernobilra figyel, de az ukránok egy sokkal nagyobb veszély miatt aggódnak

Az egész világ Csernobilra figyel, de az ukránok egy sokkal nagyobb veszély miatt aggódnak

A szakemberek szerint a dróntámadásban egy fontos daruszerkezet is megsérült.

február 14., 15:20

  • Külföld
Ha Ukrajnát még egyszer megtámadná Oroszország, azonnal felvennék a NATO-ba

Ha Ukrajnát még egyszer megtámadná Oroszország, azonnal felvennék a NATO-ba

Harcias kijelentéseket tett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és négy amerikai szenátor.

február 14., 17:45

  • Külföld
Ukrajnát nyugtatják a szövetségesei Amerika kijelentései után

Ukrajnát nyugtatják a szövetségesei Amerika kijelentései után

Szerintük visszafordíthatatlan a folyamat.

február 14., 14:48

  • Külföld
Friss hírek érkeztek a kórházba került Ferenc pápáról

Friss hírek érkeztek a kórházba került Ferenc pápáról

Az egyházfő összes programját lemondták, már a jubileumi szentév sem az ő miséjével indul.

február 14., 16:41

  • Külföld
Hiába próbál Donald Trump béketeremtő lenni, bombázással fenyegetőzik

Hiába próbál Donald Trump béketeremtő lenni, bombázással fenyegetőzik

Az elnök kijelentette, hogy Teherán a tárgyalás vagy a bombák közül választhat.

február 14., 13:44

  • Külföld
Egy bíró döntött, akár meg is menekülhetnek a külföldre szánt amerikai támogatások

Egy bíró döntött, akár meg is menekülhetnek a külföldre szánt amerikai támogatások

Donald Trump amerikai elnök lépése jogsértő volt az USAID programjaival kapcsolatban.

február 14., 16:43

  • Külföld
Műszaki probléma miatt vissza kellett fordítani az amerikai külügyminiszter Münchenbe tartó gépét

Műszaki probléma miatt vissza kellett fordítani az amerikai külügyminiszter Münchenbe tartó gépét

Kezdődik a Müncheni Biztonsági Konferencia, amelyen szinte minden ország képviselteti magát.

február 14., 06:33

  • Külföld
Magyar professzor árult el részleteket a csernobili erőmű elleni támadás veszélyeiről

Magyar professzor árult el részleteket a csernobili erőmű elleni támadás veszélyeiről

Megengedhetetlennek tartja, hogy a háborúzó felek atomerőművekkel „játsszanak”.

február 14., 18:43

  • Külföld
Ezúttal nemcsak Magyarország színeiben fog pompázni a dubaji Burdzs Kalifa

Ezúttal nemcsak Magyarország színeiben fog pompázni a dubaji Burdzs Kalifa

Idén valami sokkal kreatívabb dologra készülnek.

február 14., 17:48

  • Külföld
Elpusztult Eimei, a világ legidősebb óriáspandája

Elpusztult Eimei, a világ legidősebb óriáspandája

32 éves volt.

február 14., 12:21

  • Külföld
Hajtóvadászat indult Szíriában

Hajtóvadászat indult Szíriában

Végtelen kínzásról számolt be egy túlélő.

február 14., 06:51

  • Címlapon
Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Diákok kérdezték a minisztert.

2 órája

  • Címlapon
Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Az Index megkeresésére cáfolta a híreszteléseket a BDPST Group.

3 órája

  • Címlapon
Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz a 928 milliós szolgálati villája ügyében

Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz a 928 milliós szolgálati villája ügyében

Sem a saját monogramos üvegre, sem a 31 milliós növénybeszerzésre nem adott magyarázatot.

2 órája

  • Külföld
Elon Musk ultimátumot adott az OpenAI-nak

Elon Musk ultimátumot adott az OpenAI-nak

A vezetők for-profittá kívánják alakítani a céget, ezért fontolgatja a felvásárlást a Tesla-vezér.

február 14., 18:04

  • Külföld
Szankciókat vezetett be egykori ellenfelére Volodimir Zelenszkij

Szankciókat vezetett be egykori ellenfelére Volodimir Zelenszkij

Petro Porosenko alkotmányellenesnek nevezte a döntést.

február 14., 09:41

  • Külföld
Rossz hír a csokiimádóknak, a klímaváltozás tovább emelheti a kedvelt édesség árát

Rossz hír a csokiimádóknak, a klímaváltozás tovább emelheti a kedvelt édesség árát

A tartós hőség nem tesz jót a kakaóbabnak.

február 14., 09:54

  • Külföld
Tragédia Dél-Koreában, többen meghaltak egy szállodaépítkezésen

Tragédia Dél-Koreában, többen meghaltak egy szállodaépítkezésen

Hat munkás életét vesztette a tűzben.

február 14., 11:20

  • Külföld
Legmagasabb kategóriába sorolt ciklon pusztított Ausztrália nyugati partjain

Legmagasabb kategóriába sorolt ciklon pusztított Ausztrália nyugati partjain

Port Hedland 15 ezer lakosát felszólították, hogy otthon zárkózzanak be.

február 14., 10:37

  • Külföld
Nem várt problémák merültek fel a Notre-Dame tornyainál

Nem várt problémák merültek fel a Notre-Dame tornyainál

Nyáron nyitják meg a tornyokat, amelyek új látogatási útvonalat is kapnak.

február 14., 12:04

  • Címlapon
Újabb kínai óriásberuházás érkezik Magyarországra

Újabb kínai óriásberuházás érkezik Magyarországra

A befektetés mintegy 800 új munkahelyet teremt.

5 órája

  • Külföld
Több kolozsvári iskola kapott e-mailben bombafenyegetést

Több kolozsvári iskola kapott e-mailben bombafenyegetést

Egyelőre mindenki biztonságban van.

február 14., 16:27

  • Külföld
Drogfüggő édesanya ölte meg két gyermekét Londonban

Drogfüggő édesanya ölte meg két gyermekét Londonban

A bírósági ítélet még várat magára.

13 perce

  • Külföld
Videón, ahogy a bálna bekap egy kajakost

Videón, ahogy a bálna bekap egy kajakost

Modern Jónás-történetet vettek filmre.

február 14., 12:45

  • Külföld
Elítélték az ír turistalányt megerőszakoló és meggyilkoló indiai férfit

Elítélték az ír turistalányt megerőszakoló és meggyilkoló indiai férfit

A 28 éves Danielle McLaughlint még 2017-ben ölték meg, amikor a keleti országban nyaralt.

február 14., 18:51