Trump nélkül se dől be a klímaegyezmény
További Európai Parlament cikkek
- Az NVB megállapította az EP-választás végeredményét
- Nemzetközi sajtó: Orbánék kapták a legtöbb szavazatot, de új kihívójuk nagy győzelmet aratott
- Beszavazták az Európai Parlamentbe a budapesti antifa támadások olasz vádlottját
- Ursula von der Leyen bukását is okozhatja egy vizsgálat
- Gyurcsány Ferenc elárulta, együttműködne-e Magyar Péterrel
Megszavazta a párizsi klímaegyezmény rendelkezéseinek végrehajtását lehetővé tévő intézkedéseket szerdán az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülése.
Az elfogadott szabályokkal az Európai Unió teljesítheti a vállalásait, amit nemzeti célokra bontottak le. Ezek érintik a mezőgazdaságot, a közlekedést, az építőipart, illetve a hulladékkezelést, amelyek az üvegházhatású gázok kibocsátásának 60 százalékát adják, de az EU széndioxid-kibocsátási piaca nem fed le. Így
A képviselők 2050-re 80 százalékos csökkentést szeretnének a 2005-ös szinthez képest.
A nagy többséggel elfogadott javaslat alapján az uniós gazdasági átlag alatti tagállamok jutalmat kapnak, ha 2020 előtt lépnek.
A plenáris ülésen az Európai Bizottság elnöke is felszólalt. Jean-Claude Juncker szomorú fejleménynek nevezte, hogy Donald Trump nemrég úgy döntött, kilépteti az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből.
„Sajnos nem mindenki fogadja el a tények igazságát”
– szúrt oda az Egyesült Államok elnökének. Szerinte ez a lépés jele annak a jele, hogy Washington lemond a részvételről a Föld sorsát meghatározó közös cselekvésben. A csalódottsága mellett leszögezte, hogy
Az Európai Unió nem fogja újratárgyalni a szerződést, annak a rendelkezéseit végre kell hajtani. „Húsz évet töltöttünk tárgyalással, most eljött az ideje a cselekvésnek” - mondta.
Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke hibának nevezte az amerikai döntést, mert a klímaváltozás az egyik legnagyobb világszintű probléma.
„A mai szavazás teljesen világos üzenetet küld Trump elnöknek: Európa tiszteletben tartja a vállalásokat és megragadja a zöld növekedésben rejlő lehetőségeket, akár az Egyesült Államokkal, akár nélküle” - mondta a jogszabály felelőse, a holland liberális Gerben-Jan Gerbrandy.
(MTI)
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.