Eldőlt, hogy melyik magyar pártnak hány mandátuma lesz az EP-ben: Fidesz 44, Tisza 30, DK 8 százalék
További EP-választás 2024 cikkek
- Meglehet a nagy brüsszeli alku, aminek Orbán Viktor nem örül
- Már ma este, vacsora közben eldőlhet Európa jövője
- Több tízmillió forintnyi búcsúpénzt kapnak a távozó EP-képviselők
- Hivatalosan is jelentkezett a Tisza a Néppártba, de ebbe még a KDNP beleszólhat
- Saját szövetségesük tehet keresztbe a Mi Hazánk uniós terveinek
Hivatalosan is véget ért az idei európai parlamenti választás, miután június 9-én este 11 órakor bezárt az utolsó európai szavazóhelyiség. Eddig az Európai Unió oldalán becsléseket közöltek az eddigi eredményekből, de ezután immáron valódi részeredményeket is közölhetnek.
Az első adatokat kicsivel 23 óra után közölte a Nemzeti Választási Iroda. Jelenleg 99,53 százalékos feldolgozottságnál
a Fidesz–KDNP megnyerte a választást, a szavazók 44,58 százaléka ikszelte a kormánypártokat.
A Fideszt a Tisza Párt követte 29,72 százalékkal, a dobogó képzeletbeli harmadik fokára pedig még a Demokratikus Koalíció–MSZP–Párbeszéd-pártszövetség ért fel 8,11 százalékos eredményével, míg mandátumot még a Mi Hazánk szerzett, miután a választók 6,75 százaléka ikszelte a Toroczkai László vezette pártot.
Nem jutott be az EP-be a Momentum Mozgalom, ahogy a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Jobbik se. A liberális pártra 3,69, az MKKP-re 3,58 százaléknyian szavaztak, rajtuk kívül a Jobbik érte el az 1 százalékot, a többi lista, tehát az LMP, a Vona Gábor vezette Második Reformkor, a Márki-Zay-féle Mindenki Magyarországa Néppárt, illetve a Gattyán György alapította Megoldás Mozgalom 1 százalék alatti eredményt ért el.
Az eredmények alapján a Magyarországnak járó 21 mandátum az alábbi módon oszlik el a pártok között (zárójelben a változás 2019-hez képest):
- Fidesz–KDNP – 11 mandátum (–2 mandátum)
- Tisza Párt – 7 mandátum (+7 mandátum)
- Demokratikus Koalíció–MSZP–Párbeszéd – 2 mandátum (–3 mandátum; 2019-ben 4 DK-s, 1 MSZP-s volt)
- Mi Hazánk – 1 mandátum (+1 mandátum)
Azaz 2019-hez képest kiesett a Momentum, a Jobbik, illetve gyakorlatilag az MSZP – a Momentum akkor kettő, a Jobbik és MSZP 1–1 mandátumot szerzett. Az MSZP 2024-gyel ellentétben legutóbb még külön indult, ugyanakkor a DK–MSZP–P közös listáján a párt jelöltjeként Tüttő Kata az ötödik, nem bejutó helyen szerepelt.
Orbán Viktor: Mind a két választást megnyertük
A Fidesz–KDNP szokásához híven a budapesti Bálnában tartotta eredményváróját, a Fidesz-elnök Orbán Viktor valamivel fél egy után állt színpadra, hogy értékelje az eredményeket. A magyar miniszterelnök az EP- és az önkormányzati választások kapcsán kijelentette, mindkettőt pártszövetsége nyerte.
Orbán szerint Magyarországon az emberek világosan megüzenték, békét akarnak, és szerinte megerősítést kapott a békepárti kormányzati politika. Mint fogalmazott, szerinte a kormánya ezzel a felhatalmazással azt vállalja, hogy kettőzött erővel küzdenek azért, hogy kívül tartsák az országot a háborúból.
Migráció stop, gender stop, háború stop, Brüsszel stop
– így összegezte az EP eredményeit a magyar kormányfő. Magyarország 20 éves EU-tagsága óta egyébként ez volt a Fidesz–KDNP-nek a legrosszabb szereplése, ennél mindig magasabb volt a szavazataránya az Orbán Viktor vezette pártnak.
Magyar Péter: Ami itt történt, az politikai földindulás
A Tisza Párt alelnöke, Magyar Péter is beszédet tartott a választásokról, ami kapcsán kijelentette,
még küzdünk a budapesti közgyűlésben az aranyéremért, de ami látszik, hogy ez az orbáni hatalomgyárnak ma a Waterlooja, a vég kezdete.
Pártjának választási eredményét úgy értékelte, az politikai földindulás volt, és a következő, 2026-os parlamenti választásokra egyetlenegy potens kihívója akadt a kormánypártoknak, ez pedig az ő pártja, ami hivatalosan is az ellenzék legnagyobb pártjává vált.
Magyar Péter szerint bebizonyították, hogy az ország nem az Orbán Viktoroké, a Rogán Antaloké, a Tiborcz Istvánoké, a Mészáros Lőrinceké, nem a Döbrögiké, hanem a Görgei Artúroké, a Hunyadiaké, a Kossuth Lajosoké, a '48-as és '56-os szabadságharcosoké, és minden magyar Ludas Matyi hazája.
Donáth Anna: A győzelem sohasem végleges, a vereség sohasem végzetes
Kicsivel egy óra után tartott beszédet a Momentum elnöke, a mostani választás után eddigi EP-s mandátumától elbúcsúzó Donáth Anna. Beszédében először felsorolta, pártja hol nyert az önkormányzati választásokon, ugyanakkor beszéde második részében az EP-választásokra is kitért.
Miután a párt bőven alulmaradt az ötszázalékos küszöbnek, így 2019-hez képest egy mandátumot sem szerez a liberális párt. A pártelnök ettől függetlenül megköszönte 120 000 szavazójuk támogatását, akik kedvéért folytatják, mert nem maradhat képviselet nélkül ez a 120 000 ember, akik között vannak ilyen-olyan bőrszínű, szexuális orientációjú, vallású emberek.
„Senkivel nem váltanám le ezt a közösséget” – mondta az elnök, és megígérte, hogy megrázzák magukat, és erősebben térnek vissza, majd Winston Churchill szavait idézve kijelentette:
A győzelem sohasem végleges, a vereség sohasem végzetes.
Donáth végül elmondta, mennyire büszke Cseh Katalin munkájára, hozzátéve, hogy a teljesítményét nem százalékokban mérik, hanem abban, hogy egész Európában tudják, mi az a Momentum. Ezenkívül bejelentette, nem tervez lemondani pártelnöki posztjáról.
Európában az Európai Néppárt nyert
Ugyanakkor a 720 fős parlamentben mindössze 21 képviselőt ad Magyarország, a választás tétje leginkább az volt, hogy az uniós politika hogyan fog alakulni az elkövetkezendő öt évben – megmarad-e a jelenleg működő balközéptől a jobbközépig terjedő informális koalíció a jobbközép Európai Néppárt, a szociáldemokrata S&D, illetve a liberális Renew között.
Az előzetes becslések szerint az EPP–S&D–Renew informális koalíciónak megvan a többség,
ugyanakkor 2019-hez képest a szociáldemokraták és a liberálisok száma is csökkent.
Az EPP-pártcsalád elnöke, Manfred Weber és a pártcsalád csúcsjelöltje, Ursula von der Leyen is arra kérte eddigi két koalíciós partnerét, hogy folytassák együtt a munkát – Weber emellett Olaf Scholz német kancellárnak és az odahaza vereséget szenvedő Emmanuel Macron francia elnököt is felkérte arra, hogy hivatalosan is ajánlják von der Leyent az Európai Bizottság élére.
A szélsőjobboldali pártok több országban is jóval erősebben szerepelnek. Franciaországban például Marine Le Penék megnyerték a választást, ahogy Ausztriában is az FPÖ szerezte a legtöbb szavazatot, de Olaszországban is vélhetően Giorgia Meloniék lesznek az elsők, míg Hollandiában és Németországban a második helyet szerezheti meg a Geert Wilders vezette Szabadságpárt, illetve az Alternative für Deutschland.
Június 9. történelmi nap, hiszen első alkalommal tartják egy időben az önkormányzati és az európai parlamenti választásokat. Kövesse az eseményeket az Index percről percre tudósításában. Böngéssze az Index választási mellékletét, amelyben mindent megtalál az önkormányzati és az európai parlamenti választásokról! Cikkek, felmérések, kisokos, jelöltek – egy helyen a legfontosabb információk. A voksolás napján keresse nálunk a részvételi adatokat, az eredményeket térképekkel és mandátumokkal, valamint kövesse az este hét órakor kezdődő stúdióbeszélgetésünket, amelyben helyszíni bejelentkezésekkel és szakértők elemzéseivel várjuk önöket!
(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.