Andor fejlesztéspolitikai tárcát kap
További EU cikkek
Brüsszeli forrásokból származó információink szerint eldőlt, hogy Andor László, a magyar biztosjelölt valamelyik fejlesztéspolitikai tárcát kapja a kettő közül. A magyar kormány alapvetően is fejlesztési politikai tárca megszerzését tűzte ki célul, a regionális politikai portfólió neve többször el is hangzott.
A másik szóba jöhető tárca a foglalkoztatási, szociális és esélyegyenlőségi tárca. Ez utóbbi alá tartozik az Európai Szociális Alap (ESZA), amely önmagában 75 milliárd euró, a 2007-2013-as költségvetés 10 százaléka felett rendelkezik.
A magyar kormány másodsorban a bővítési vagy az energetikai tárcáért lobbizott, de értesüléseink szerint az elsőként kiszemelt fejlesztési tárcák egyikét sikerült megszerezni.
Míg a regionális politikai tárca alapvetően infrastrukturális-, a szociális humánerőforrás-fejlesztésekkel foglalkozik.
A kormány számára fontos volt, hogy egy úgynevezett pénzosztó tárcát kaphasson a magyar biztos. Megkérdezett brüsszeli forrásaink szerint ugyanakkor "az mítosz, hogy a biztosok pénzt oszthatnak". A tárcák költségvetését az eu hétéves keretköltségvetésében rögzítik, a konkrét leosztást az éves költségvetésben döntik el. Ezt a bizottság előterjesztése alapján az Európai Tanács (a kormányfők szervezete), illetve az Európai Parlament szavazza meg. A biztos tehát csak menedzseli a szervezetet és végrehajtja a költségvetést.
Ugyanakkor tény, hogy ügyes manőverezéssel egy biztos kedvezhet a delegáló országának, bár elvileg ez tilos - hiszen a biztosok nem országukat képviselik a bizottságban. Nem lényegtelen a tárca politikai súlya sem.
A regionális politikai tárca nagyobb költségvetéssel rendelkezik, de jellemzően a fejletlenebb EU-tagállamoknak juttatt pénzeket. A szociális tárca viszont minden tagállamban aktív - azaz, ha ezt a portfóliót kapná Andor, az minden bizonnyal növelhetné Magyarország lobbierejét a nagy tagállamokkal szemben.
A baloldali elkötelezettségű, a bankszakmából érkező Andor karakteréhez ráadásul passzolna is a szociális tárca. A porfolióhoz tartozik az ESZA mellett a képzési politika (az egyetemi össztöndíjak, a felnőttképzés és a humánerőforrás-fejlesztés), valamint az esélyegyenlőségi programok (mint a nemek közti integráció és a romaintegráció). Az utóbbiban Magyarország erősen érdekelt, az előbbi jelentősége pedig a válsággal nőtt - ahogy általában is a foglalkoztatáspolitikáé.