További Külföld cikkek
- Németországnak elege lett az iszlamista terrorból, betiltják a kések használatát
- Meghalt egy gyerek a berlini magyar nagykövetségen
- Beépített ügynökökkel tervezett terrortámadást a New York-i zsidók ellen egy pakisztáni férfi
- Ria Novosztyi: A Nyugat észre sem vette, de a harmadik világháború elkezdődött
- Videón egy amerikai felhőkarcoló látványos robbantása
Wolfgang Schüssel osztrák kancellár a szankciók februári bevezetése óta mindenesetre mindent megtesz azért, hogy az összes létező nemzetközi fórumon elmondhassa véleményét a többi tizennégy tagállam Ausztria-politikájáról és sürgesse a tizennégyeket álláspontjuk felülvizsgálatára.
António Guterres Portugália most Ausztria segítségére lehet |
Bár békítő szándékú hangok tagadhatatlanul vannak az Unión belül, Portugáliának igencsak nehéz dolga lesz, ha vállalja a közvetítő szerepét a szélsőjobbos osztrák Szabadság Párt és Európa kevésbé jobb oldalon található politikai nézeteket valló többsége között.
Franciaország és Belgium például rendkívül erős nyilatkozatokban ítéli el a Haideri Ausztriát, így üzenve hadat saját radikális jobboldali szervezeteinek is. Más országok attól tartanak, hogy a büntető intézkedések esetleges feloldása után a közép-európai fiatal demokráciák válnának Ausztria elsőszámú partnerévé.
Ez utóbbi félelmek a magyar kormányzat Ausztria-politikáját figyelembe véve nem egészen alaptalanok. Orbán Viktor, magyar miniszterelnök egyike volt az elsőknek, akik hivatalosan is vendégül látták az osztrák kancellárt, miután a külügyminisztérium nyilatkozatában nem csatlakozott egyértelműen a haideri politikát elítélő országokhoz.
A csúcsértekezleten minden bizonnyal szóba kerül majd a bővítés ügye is. Ebben a kérdésben szintén nincs egységes európai vélemény, de a tagországok abban egyetértenek, hogy a szervezet külső átalakítása előtt mindenképpen tető alá kell hozni a belső, elsősorban gazdasági reformokat.