További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
Az eurót ellenző britek egy csoportja vonult szerdán a Bank of England londoni épülete elé: vállukon koporsót vittek, így "gyászolták" a január elsején megszűnő tizenkét európai valutát. Az angol font szerelmesei a brit nagyközönségnek próbált a jelképpel üzenni, és főleg azt a kisebbségben lévő 42 százalékra próbálnak hatni, akik elfogadnák az eurót hivatalos fizetőeszközként.
A negyedik legnagyobb gazdaságnak nem kell az euró
A tiltakozók szóvivője, Jim Reynolds szerint az új pénznemet elfogadó országok elvesztették gazdaságuk feletti ellenőrzést, miután a gazdasági politikát befolyásolni nem tudják, és saját kamatlábat is képtelenek már megállapítani. A különböző euró-ellenes szervezetek rendszeresíteni kívánják a tiltakozásokat, és egységesíteni a tábort.
A no egyik plakátja |
A szóvivő gondolatait a britek 58 százaléka helyesli, hiszen a két hete a Guardian napilapban publikált közvélemény-kutatás eredményei szerint ennyien ellenzik az eurót és támogatják az angol fontot. A brit miniszterelnök a kisebbséghez tartozik, és gigászi feladat lesz meggyőzni az eurószkeptikus briteket az egységes európai valuta szükségességéről.
"Keep the pound"
A 2001-es brit választásokat is meghatározta az euró: az ellenzéki konzervatív párt választási kampányának fő szlogenje a "Keep the pound" (Tartsuk meg a fontot) volt. Tony Blair munkáspártja pedig népszavazást ígért az eurózónához való csatlakozásról. A britek szkepticizmusuk ellenére reálisan látják a jövőt: 62 százalékuk vallja azt, hogy tíz éven belül elkerülhetetlen az euró átvételét.