Merkel: Így nem fog menni a terrorizmus elleni harc
Legfrissebb híreink
- Donald Trump hozzácsatolná Kanadát az Egyesült Államokhoz
- Újabb részletek derültek ki Orbán Viktor indiai vakációjáról
- Gyermekbántalmazási botrány miatt távozik az anglikán egyház vallási vezetője
- A brit kormányfő szerint Elon Musk hazugságokat és álinformációkat terjeszt
- Erős földrengés rázta meg Tibet szent városát, többtucatnyian meghaltak
- Videón, ahogy szörnyű bosszút állnak a feldühödött bringások az őket veszélyeztető autóson
- A Financial Times szerint Európa veszélyben van, Oroszország már most hibrid háborút folytat
- Donald Trump miatt változtatta meg a dán király a címerét
- A Kongresszus hivatalosan is megválasztotta Donald Trumpot amerikai elnöknek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miat
"A katonáink együtt szolgálnak Afganisztánban, és ha kellett, egymás mellett haltak meg. Ilyen körülmények mellett az ember nem szeretne amiatt aggódni, hogy a szövetségese megfigyeli - mondta Angela Merkel német kancellár péntek hajnalban Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján. Merkel az amerikai hírszerzés európai adatgyűjtésével kapcsolatban nyilatkozott. Az NSA a legfrisebb hírek szerint Merkellel együtt 35 szövetséges állami vezetőt hallgatott le.
Az uniós vezetők a kétnapos EU-csúcs első estéjén megegyeztek abban, hogy Franciaország és Németország az év végéig új keretmegállapodást dolgoz ki az amerikaiakkal a nemzetbiztonsági szolgálatok együttműködéséről. Ehhez aztán, ha akar, a többi tagállam is csatlakozhat. A rövid határidő azt sejteti, hogy nem részletekbe menő, inkább az általános elveket rögzítő megállapodásról lesz szó.
Szavaknál többre lesz szükség?
Ezen túlmenően azonban az unós vezetők nem vetettek be semmilyen furkósbotot, noha Merkellel együtt a Guardian legújabb cikke szerint összesen 35 állami vezetőt hallgattak le az amerikaiak világszerte. Az európaiakat ugyan felháborította az NSA kíváncsiskodása, de úgy tűnik, hogy a retorzió elmarad. Nem gyorsítják fel az új uniós adatvédelmi szabályozás elfogadását (sőt, 2015-öt tűzték ki a rendelet hatályba léptetésére, az eddig remélt 2014 helyett), és nem lengették be az EU-USA szabadkereskedelmi tárgyalások felfüggesztését sem. Pár soros közös nyilatkozatukban azonban utaltak arra, a bizalomvesztés visszavetheti a közös harcot a terrorizmus ellen. - Szavaknál többre lesz szükség - figyelmeztetett Merkel a sajtótájékoztatón, de nem válaszolt arra a kérdésre, vár-e bocsánatkérést, vagy bármilyen más konkrét lépést Washingtontól.
Rovataink a Facebookon