Kemény EP képviselők: az igen-szavazó robot
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
- Az Iszlám Állam németországi karácsonyi vásárok megtámadására készülhet
- Pillanatok alatt öntött el egy várost az árvíz Nagy-Britanniában
- Túlélőket és holttesteket is találtak a Vörös-tengeren elsüllyedt turistahajónál
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatlba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
Dan Dumitru Zamfirescu kevesebb mint egy éve az Európai Parlament tagja a Nagy Románia Párt színeiben. Eddig nem csinált semmit mégis sikerült kitűnnie a képviselők tömegéből: hónapokon keresztül, 541 szavazáson át egyetlen alkalommal se nyomta meg a nem gombot. Hogy lehet ez?
„Azért szavazok igennel, mert minden javaslattal egyetértek” – hangzik el a magyarázat Zamfirescutól, akit a Der Spiegel című német hetilapnak sikerült elérnie telefonon (a hívásra stílszerűen Da!-val, igennel válaszolt).
Zamfirescu állításával azonban nehéz azonosulni, hiszen a különböző jogszabályokhoz beadott egymásnak teljesen ellentmondó módosításokat is gond nélkül megszavazta. Legutóbb például a dohánytermékek forgalmazását szabályozó uniós irányelvnél
- egyetértett azzal, hogy tilos legyen az ízesített (köztük a mentolos) cigaretták forgalmazása,
- és azzal is, hogy ne legyen tilos.
Igent nyomott arra, hogy a képes figyelmeztető üzenetek
- legalább a csomagolás 65 százalékát fedjék le,
- aztán arra, hogy csak 50 százalékát.
Egy jól irányzott igennel pontosan meghatározta, hol legyen a kép a csomagoláson, hogy aztán a következő gombnyomással ezt teljesen a gyártókra bízza.
A Spiegel cikke óta Zamfirescu kicsit megvariálta a szavazásait, de sok következetesség azóta sem figyelhető meg nála. Szomszédja, az osztrák Martin Ehrenhauser szerint Zamfirescu előtt nincs például szavazólista, ami nélkül egyszerűen képtelenség követni, mi történik a teremben.
Az EP plenáris ülésein tartott szavazásokon a képviselők 1-2 óra leforgása alatt több száz alkalommal nyomják meg a gombot. Egy szavazásra csak néhány másodperc jut, ezért a képviselők egy előre összeállított lista alapján, „kottából” szavaznak.
Jó pénzért csinálja
Zamfirescu magyarázatánál sokkal valószínűbbnek tűnik, hogy egyáltalán nem érdekli mi történik körülötte, és a szavazásokon csak azért vesz részt, hogy felvegye az ezért járó napidíjat. Az EP képviselők ugyanis alapfizetésük mellett minden munkával töltött napért nagyjából 300 eurós (90 ezer forintos) napidíjat kapnak.
A jelenlétet az üléseken kihelyezett jelenléti ív aláírásával kell igazolni, illetve a plenáris szavazások esetében a képviselőnek az adott napon rögzített szavazások legalább felén részt kell vennie. A feltételezések szerint Zamfirescu csak azért ült be az igen gombot nyomogatni, hogy megkapja a napidíjat. Ezt támasztja alá, hogy semmilyen parlamenti tevékenység nem kapcsolódik a nevéhez, nem készített jelentést, véleményt, nem adott be egyetlen módosító indítványt sem, sőt az EP honlapja szerint senki nem dolgozik neki Brüsszelben, vagy Strasbourgban. Szankcionálni ezért őt csak a választók tudnák, de kétséges, hogy a Nagy Románia Párt szavazói ezért megvonnák a bizalmat pártjától.
Méltó elődök
Zamfirescu múltja hasonlóan zavaros, mint ténykedése az Európai Parlamentben. Az egykori Securitate-ügynök a hetvenes években a délkelet-romániai Calarasi megye képviselője volt, majd a bukaresti központi közigazgatásban kezdett dolgozni a nyolcvanas években, és valamikor ekkor szervezte be a Securitate. Erről egyébként a Romania Libera című lapnak büszkén nyilatkozott. A kommunizmus bukása után a kilencvenes évek elején csatlakozott a Vadim Tudor vezette szélsőséges Nagy Románia Párthoz. Az EP-ben a nem kevésbé hírhedt Gigi Becalit váltotta, aki a parlamenti padsorokat idén év elején a börtönpriccsre cserélte.
Rovataink a Facebookon