Egy piás láncdohányost a Bizottság élére?

2014.01.13. 08:49
Az EU legtovább szolgált miniszterelnöke és az eurócsoportot egy évtizeden át vezető Jean-Claude Juncker későn ugyan, de bejelentkezett az Európai Bizottság elnöki helyére. Elég lesz EU-párti renoméja?

Közismerten a jelenleg élő egyik legelkötelezettebb Európa-párti politikus a luxemburgi Jean-Claude Juncker, aki miközben az Unió az utóbbi évtizedek legtovább szolgált miniszterelnöke volt tavalyig, egy évtizeden át vezette a pénzügyminiszterekből álló, a közös valuta politikájának meghatározásáért felelős eurócsoportot.

„Kész lennék elvben indulni, amennyiben megfelelő a politikai program és más dolgok is rendben vannak” – fogalmazott az 59 éves korára veterán politikussá lett Juncker a német közszolgálati rádiónak múlt hét végén.

Barroso mögött, Merkel árnyékában?
Barroso mögött, Merkel árnyékában?
Fotó: Európai Bizottság

Miközben ugyanis a baloldalon hónapok óta világos, hogy Martin Schulz, az Európai Parlament jelenlegi elnöke a közös nevező az Európai Bizottság elnöki székéért, addig a jobbközép Európai Néppárt (EPP) csak márciusra ígéri, hogy dublini pártkongresszusán megnevezi közös jelöltjét.

Az EPP berkeiben azonban az egyetlen női vezető, Angela Merkel az, akinek a legnagyobb súlya lesz a jelölt kiválasztásában – az ő listáján azonban a brüsszeli sajtókörökben jól értesültek szerint nem szerepel vezető helyen Juncker. Az eurócsoport volt vezetője ugyanis sokszor kritikus volt Merkellel regnálása alatt a gazdasági válság német kezelése miatt.

A sajtóértesüléseket azonban nemcsak Merkel szóvivője, de maga Juncker is cáfolta. Utóbbi úgy fogalmazott, hogy baráti a kapcsolata Merkellel, akivel rendszeresen beszél telefonon is.

A Junckert a luxemburgi miniszterelnöki székben követő Xavier Bettel is arról biztosította a médiát, hogy Merkel nem akarja az Uniót megfosztani a volt eurócsoport-vezető kompetenciáitól.

Junckernek azonban nem is a kimagasló politikai és tárgyalási képességei árthatnak igazán, hanem az, hogy brüsszeli körökben az terjed róla, hogy láncdohányos, és szeret inni is.

Az eurócsoport új vezetője, a holland pénzügyminiszter, Jeroen Dijsselbloem is beszélt erről nemrég egy tévéműsorban hazájában – először törve meg a téma körüli tabut. Dijsselbloem szerint mióta nem Juncker vezeti az eurócsoport üléseit „a légkör jóval kálvinistábbra fordult”.

A holland kolléga vádja olyan keményre sikeredett, hogy Juncker egy a Luxembourg Wort hetilapnak nyilatkozva így reagált: “nincsenek alkohol problémáim és nem akarom kommentálni egy humoros holland talkshow-ban elhangzottakat”.

Junckert amúgy háttérbeszélgetésekben mások is régi vágású politikusnak írják le, aki szereti, ha a tárgyalások az éjszakba nyúlnak, miközben több üveg bort megnyitnak. Az eurócsoport elnökeként mandátuma vége felé kellemetlen pillanat volt az is, amikor egy sajtótájékoztatón felszínre hozta a közte és Chrisitne Lagarde, IMF-vezér közti ellentéteket.

A luxemburgi egyik legkomolyabb ellenfele Michel Barnier, a belső piacért felelős francia EU-biztos, aki szintén szeretné elérni, hogy a néppártiak a Bizottság élére jelöljék. Úgy tudni, hogy komoly esélyes az ír miniszterelnök, Enda Kenny is, aki tavaly év végén sikeresen zárta le az Írországot megsegítő EU–IMF-programot.

Az EUrologus mindenesetre reméli, hogy nem magánéleti ügyek és a munkát nem befolyásoló szokások alapján dől el, ki lesz a legalkalmasabb Európa vezetésére, hiszen bárkiről kiderülhetnek hasonlóan pikáns részletek.