Ez lesz Navracsics dolga Brüsszelben

2014.09.10. 17:14

Az Európai Bizottság megválasztott elnöke személyes hangvételű levélben tudatta leendő beosztottjaival, hogy mit vár el tőlük a következő öt évben. A magyar biztosnak az oktatási rendszer modernizálását, az oktatási infrastruktúra fejlesztését tűzte ki célul, illetve olyan intézkedésekre számít, melyek segítik a fiatalokat, hogy a jövőben jobban megismerjék az EU-s politikák jelentőségét.

“A fiatalabb generációk és a leginkább segítségre szorulók különösen nagy figyelmet érdemelnek az Európai Uniótól” - folytatja. Majd kifejti, hogy az EU feladata segíteni az oktatás megújítását úgy, hogy az hozzájárulhasson a gazdasági növekedéshez. “A kultúrának katalizátorként kell működnie az innovációban és a fejlesztésben, ezért nagyon fontos a kulturális sokszínűség felkarolása, és annak a segítése, hogy az európai kulturális szektor termékei minél szélesebb közönség számára elérhetőek legyenek”.

A levél másik fő üzenete az, hogy a Bizottságnak  Juncker elképzelése szerint egy olajozottabban működő, célorientált szervezetté kell válnia, amelyik arra is képes, hogy hatékonyabban kikényszerítse a fontos feladatok végrehajtását tagállami szinten is. Ezért vezeti be a felügyelő alelnökök rendszerét.

Navracsics Tibor munkáját elsősorban egy balti-tengeri trió fogja koordinálni: Jyrki Katainen Finnországból, Valdis Dombrovskis Lettországból és Andrus Ansip Észtországból. Mindhárom politikus országuk miniszterelnöki székéből érkezik a Bizottságba.

Navracsics Tibor twitterén ezt írta kijelölt feladatáról angolul: 

Később kiadott közleményében pedig elárulta, bár más portfólióra számított, mégis testhezállónak tartja a feladatot. 

A provokációnak szánt népszerű tanár - avagy reakciók a kinevezésre

A Zöldek európai parlamenti frakciója kétségeinek adott hangot, hogy Navracsics Tibor alkalmas-e a posztra. Úgy látják, hogy a magyar külügyminiszter kinevezése az állampolgársági ügyekkel is foglalkozó tárca élére felér egy provokációval. 

A zöldekhez tartozó LMP nevében nyilatkozó Schiffer András is úgy látja, hogy 

a szocialista Kovács Lászlóhoz hasonlóan a magyar biztosjelölt újfent nem a saját kormányzati és közigazgatási tapasztalatainak megfelelő területre kapott felkérést.

Ellenben a többi ellenzéki párt képviselőjével szemben az oktatásügyet stratégiailag sokkal fontosabbnak tartja, mint azokat a feladatokat amelyekről az elmúlt hetekben szó volt.

Jávor Benedek, az Együtt-PM európai parlamenti képviselője szerint Navracsicsnak adni azt a portfóliót, amely alá többek között a civil szervezetek európai szintű felügyelete is tartozik, az Ökotárs és a Demnet elleni razziák másnapján, csak vicc lehet. Azt is elmondta, hogy hogy a jelölt megszavazása részükről "a politikai perverzió kategóriájába tartozna".

"Nehéz lesz majd a kulturális sokszínűség mellett érvelni úgy, hogy itthon a politika megmondja, hogy mi az igazi kultúra, hogy az ifjúságot hogyan kell nevelni, és hogy az állampolgári önszerveződéseket az adóhivatal vagy más hatóságok közreműködésével akarja ellehetetleníteni", mutat rá Jávor.

 A Demokratikus Koalíció véleménye szerint egy rossz kormány rossz jelöltje a leggyengébb láncszem, a külügyminiszternek gyakorlatilag üres portfólió jutott, mert az Európai Uniónak sem közös kulturális, sem közös oktatáspolitikája nincs.

És mivel Navracsics eddig is Európa ellen dolgozott, most olyan feladatot bíztak rá, amelynek semmi köze Európához.

Az MSZP sincs lenyűgözve Navracsics posztjától, a gesztus mögött a többi baloldali párthoz hasonlóan Orbán unióellenes kirohanásait látja, de azt is leszögezi:

az, hogy csak ez a poszt jutott nekünk, nem minket, magyarokat minősít

A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja viszont kiemelkedő jelentőségűnek tartja a feladatot. Közleményükben Navracsics több, mint húszéves egyetemi oktatói tapasztalatát méltatják. “Az ELTE népszerű tanáraként a mai napig aktív szereplője az oktatási rendszernek”, írják. “Személyében Jean-Claude Juncker olyan politikusra bízta a tárca vezetését, aki személyes tapasztalattal rendelkezik az általa felügyelt területről.”

Kurucz Éva kormányszővivő közölte: a Jean-Claude Juncker által javasolt biztosi portfólió a jövőről szól, ezért a kormány kiemelkedő sikernek tekinti Navracsics Tibor jelölését erre a feladatra.