Navracsics Tiborral felállt a Juncker-bizottság

2014.10.22. 12:56 Módosítva: 2014.10.24. 13:40
Az Európai Parlament (EP) konzervatív-szociáldemokrata-liberális többsége szerda délben jóváhagyta Jean-Claude Juncker új Európai Bizottságát. A magyar biztos Navracsics Tibor lesz, akinek az EP nyomására átalakították az eredeti feladatkörét. Juncker azt ígérte, hogy az EU most felálló új vezetősége az emberek valódi problémáival, mindenekelőtt a munkanélküliséggel foglalkozik majd.

423 igen, 209 nem szavazattal, 67 képviselő tartózkodása mellett az Európai Parlament áldását adta Jean-Claude Juncker új Bizottságára. Az EP szakbizottságai az elmúlt három hétben meghallgatták az összes biztosjelöltet, és két politikus ellen emelték föl a szavukat. A szlovén Alenka Bratušeket visszautasították, Navracsics Tibort pedig nem javasolták az oktatási, kulturális, ifjúságpolitikai és uniós polgársággal foglalkozó tárca élére. Juncker engedett a parlament nyomásának, és átalakította a magyar jelölt tárcáját: elvette tőle az EU népszerűsítésének feladatát, és a sportügyeket osztotta rá helyette.

Azt akarom, hogy vége legyen annak a kormányzási módszernek, amelyben minden biztos a saját pecsenyéjét sütögeti 

– jelentette ki az Európai Bizottság megválasztott elnöke szerda délelőtt Strasbourgban. A veterán luxemburgi miniszterelnök egy sokat látott iskolaigazgató higgadtságával vázolta föl az Unió jelenlegi helyzetét, és azt fejtegette: 

egy vérprofi politikusokból álló csapatot rántott össze a Bizottság vezetésére, akik úgy kézben fogják tartani a kontinens problémáit, mint még soha senki. 

Összpontosítsunk!

Juncker nagy hangsúlyt fektet rá, hogy működőképes Bizottság jöjjön létre, amely nem aprózza el az erőforrásait, hanem néhány fontos, összeurópai témára összpontosít. Az intézményt projektcsapatokba szervezi át, mindegyik élén egy alelnökkel. Az alelnököknek hozzáférésük lesz mindegyik főigazgatóság munkájához és vétójoggal élhetnek, ha egy-egy javaslatot fölöslegesnek vagy nem a Bizottság hatáskörébe tartozónak ítélnek. A „felügyelő alelnökök” rendszerének bevezetésére azért is volt szükség, mert az idén huszonnyolc tagúra dagadt testületben már annyian vannak, hogy csak miniatűr portfóliókat tudott volna kiosztani, ha egyik országot sem szerette volna kihagyni.

Egy erősebb és magabiztosabb testület képe rajzolódott ki Juncker bemutatójából. Az ötvenkilenc éves politikus mindazonáltal hozzátette: „az én koromban már nem kezdünk diktátor karrierbe”. A rázós feladatokat minden bizonnyal az első alelnökre, Frans Timmermansra bízza majd. A volt holland külügyminiszterrel egyébként is szinte többet foglalkoznak Brüsszelben, mint a Bizottság új elnökével. „Remélem, hogy ő lesz a jobbkezem. Remélem, hogy néha a bal kezem is” – mondta a Parlamentben Juncker, és a mellette ülő Timmermansra sandított.

Timmermans feladata lesz annak a monitorozása, hogy az EU programjai maradéktalanul megvalósulnak-e a tagállamokban. Ezenkívül arra is figyel majd, hogy a Bizottság tevékenysége összhangban áll-e az Európai Unió Alapjogi Chartájával. Nem csinál titkot belőle, hogy nem kedveli különösebben a magyar kormányt. 

Politikai alku az új Bizottságról

Hónapok alkudozásának eredménye a mai szavazás. „Sokat kellett harcolnom azért, hogy a nemzeti kormányok kilenc nőt jelöljenek a Bizottságba” – emlékezett vissza Juncker. „Sok férfi jelöltet visszautasítottam.

Kilenc hölgy huszonnyolc biztosból azonban továbbra is nevetségesen kevés

– tette hozzá. 

A néppárti Junckernek arra is ügyelnie kellett, hogy kielégítse legnagyobb politikai riválisaik, az európai szocialisták igényeit, akik bizonyos feltételekkel támogatták csak Juncker felemelkedését.

Ezért egyrészt minden nyilvános felszólalásában kiemelte, hogy a megszorítások Uniójának vége, az EU új feladata a gazdasági növekedés ösztönzése, és a munkanélküliség elleni harc. Másrészt jelentős pozíciókat osztott szocialista politikusokra, hogy ellensúlyozza a számbeli néppárti fölényt. A Bizottság új vezetőségében 14 politikus az Európai Néppárt soraiból kerül ki, 8 a szociáldemokrata táborból, 5 a liberálisoktól, egyet pedig a brit konzervatívok küldenek.

A megegyezés értelmében az EP szociáldemokrata frakciója az egész folyamat alatt Juncker mögött állt, és még néhány problémás jelöltet is lenyelt a békesség kedvéért. Gianni Pitella frakcióvezető a végszavazás előtt azért kifejtette: “Mindig a többség kritikus szelleme leszünk. Ha Frans Timmermans nem lett volna alelnök, nehezebb helyzetben lennénk.”

A Zöldek nem szavazták meg, a toryk tartózkodtak

Jávor Benedek (PM) és Meszerics Tamás (LMP) frakciója, az európai Zöldek leszavazták a Juncker-csapatot. “Már az is elég ok arra, hogy nemmel szavazzunk, hogy Navracsics Tibornak az oktatási és kulturális tárcát adták” – indokolta a döntést Rebecca Harms frakcióvezető. A radikális baloldali GUE/NGL frakció sem csatlakozott a többségi döntéshez. Ennek a két pártcsaládnak nem ül politikusa az új Bizottságban.

A brit konzervatívokat soraiban tudó „Konzervatívok és Reformerek” (ECR) egy biztossal, Jonathan Hill-lel képviseltetik magukat Juncker oldalán. Előre bejelentették, hogy tartózkodni fognak a szavazáson.