Juncker: nem kell a dráma a britekkel
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Mianmarban a junta több ezer foglyot enged szabadon tömeges amnesztia keretében
- Republikánus képviselő lett az amerikai Kongresszus alsóházának elnöke
- Még a beiktatása előtt ítéletet hoznak Donald Trump büntetőperes ügyében
- Katonai segítség érkezett Haitire az elharapódzó bandaháborúk miatt
- 18+Szexuális visszaélés miatt 167 beteg perelt be egy amerikai szülész-nőgyógyászt
- Donald Trump beszólt az Egyesült Királyságnak, kényes szektort bírált
- „Szlovákia, vigyázz, a megszállás megkezdődött” – több ezren tüntettek Fico oroszbarát politikája ellen
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
David Cameron ma kifejtette, hogyan szeretné szigorítani az Egyesült Királyságba irányuló bevándorlás feltételeit. Elképzelése szerint a Nagy-Britanniába érkező EU-s bevándorlóknak négy évet kellene várniuk arra, hogy adókedvezményeket vehessenek igénybe és önkormányzati lakhatást igényeljenek. Nem kapnának gyermekellátási segélyt és adókedvezményeket az otthon, például Magyarországon élő gyermek után. Kitoloncolnák őket Nagy-Britanniából, ha hat hónap után sem találnak munkát. Korlátoznák azt a jogukat is, hogy a családjukkal együtt költözzenek az Egyesült Királyságba. A munkakeresők nem kapnának segélyt, és az újonnan csatlakozott tagállamok polgárait nem engednék az országba, egészen addig, amíg az otthoni gazdaságaik teljesítménye nem közelítette meg az EU-s átlagot.
Cameron azt mondta, hogy az EU-n belüli vándorlás csökkentése az egyik kulcskérdés Nagy-Britannia EU-tagságának újratárgyalásához. A fenti javaslatok egész biztosan megkövetelik, hogy az EU alapszerződését is átírják, tette hozzá.
Mennyi az annyi
A legújabb adatok szerint 2013 júniusa és 2014 júniusa között 228 ezren költöztek az Egyesült Királyságba az EU-ból, az azt megelőző évben pedig 183 ezren. Ez még mindig sokkal kevesebb, mint ahányan az EU-n kívülről érkeztek, viszont ebben az évben közelítette meg az EU-s bevándorlás a leginkább a másik mutatót. A részletes számokat ebben a táblázatban böngészheti.
Darázsfészekbe nyúltak
Cameron nagyon veszélyes terepen jár a bevándorlók jogainak kurtításával. Az Európai Unió egyik kőbe vésett alapértéke a munkavállalók szabad mozgása, illetve, hogy az EU-s állampolgárokat minden tekintetben ugyanolyan elbánásban kell részesíteni, mint amilyet a befogadó ország a saját polgárainak biztosít.
Jean-Claude Juncker bizottsági elnök első reakciója nyugalomra intett. „Ezek a brit ötletek, és a vita részeit képezik. Nem kell drámázni, higgadtan és alaposan át kell beszélni a lehetőségeket.” Megerősítették, hogy Cameron telefonon egyeztetett Junckerral, mielőtt megtartotta a beszédét.
A volt igazságügyi biztos, Viviane Reding, aki jelenleg Juncker pártjában, a Néppárt európai parlamenti frakciójában politizál, már nem volt ilyen nyugodt. Úgy felpaprikázta magát, hogy a véleménye nem is fért el egy tvítben, rögtön ötöt lőtt ki egymás után.
„Egyszerű az ábra – írta. – Bent akar maradni az Egyesült Királyság a közös piacban, vagy nem? Ha igen, minden szabályt be kell tartaniuk. A tagállamok nem mazsolázhatják ki azokat, amelyek tetszenek nekik.”
Zsarolásnak nevezte Cameron szavait, és hozzátette, hogy soha nem fogja elfogadni, hogy az áruknak több joguk legyen az EU-ban való szabad mozgásra, mint az embereknek.
Politikai ügy az egész
Korábban már írtunk róla, hogy a brüsszeli vélekedés szerint Nagy-Britanniának esze ágában sincs kilépni az EU-ból, viszont tényleg fennáll a veszély, hogy nem fogják tudni keresztülvinni a számukra fontos szerződésmódosításokat. Ha így alakul, a brit kormány belehajszolhatja magát egy olyan helyzetbe, ahol minden erőfeszítése ellenére a bevándorlók ellen felheccelt brit szavazók a kilépés mellett döntenek a beígért népszavazáson.
Persze csak akkor, ha Cameron jövőre megnyeri a parlamenti választást, ami a fő célja a mostani fenyegetéseinek. Ha a Munkáspárt kerül hatalomra, az ő kezüket nem fogja köti az EU-s referendum ígérete, és minden maradhat a régiben.
Rovataink a Facebookon