Gyurcsány nem fog EU-s pénzből vizsgálódni
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Tűlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
- Több mint harmincan meghaltak, és száznál többen eltűntek egy kongói kompbalesetben
Kedden reggel írtunk róla, hogy a Fidesz parlamenti frakciója állítólag kezdeményezni fogja a Demokratikus Koalíciónak (DK) járó költségvetési támogatások felfüggesztését. A Napi Gazdaság szerint a kormánypárt azért döntött így, mert a Gyurcsány tulajdonában álló Altus Zrt. 1,5 milliárd forintos megbízást kapott, hogy monitorozza a hazai operatív programok végrehajtását. A Fidesz szerint az Altusnak nyújtott pénz akár a DK-hoz is kerülhet, amit bújtatott párttámogatásként értékelnek.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke kedd délután Brüsszelben teljes abszurditásnak nevezte a vádakat. „Én úgy látom, hogy Orbán miniszterelnök politikai értelemben meg kívánja ölni a Demokratikus Koalíciót. Nem fog neki sikerülni” – mondta. A volt kormányfő arról beszélt, hogy a fent megnevezett összeg töredéke, „egy-kétszer tízmillió forintnyi ” bevétel kerülhet csak az Altushoz.
„A brüsszeli Bizottság egy négyéves időszakra választott ki három nemzetközi konzorciumot, nagyjából 10-12 vizsgálati program lefolytatására. Ennek a keretösszege az a bizonyos ötmillió euró (másfélmilliárd forint), amiről a fideszesek beszélnek. Ezt mind nem nyertük el, mert nem is lehet elnyerni – szögezte le. – A 10-12 programból eddig négyet írtak ki. Egy-egy programnak nagyjából a megbízási díja kevesebb, mint tizede ennek a másfélmilliárd forintnak” – folytatta. Gyurcsány elmondása alapján az Altus 11 céget fog össze a pályázatban résztvevő konzoriumában, közöttük oszlik még tovább az elnyert összeg. A négy eddig kiírt pályázatból egyet nyertek el, fejezte be.
Világossá tette még, hogy egyáltalán nem áll szándékukban eltitkolni, hogy milyen adományokból tartják fönn a pártot. „Ha a miniszterelnöknek pedig üldözési mániája van, akkor kezeltesse magát” – mondta.
Csekkolja le ön is!
Az Európai Bizottság adatbázisában ráakadtunk az Altus sikeres pályázatának magyar nyelvű értesítőjére. A 2014. március 5-ére datált tájékoztató szerint az Európai Bizottság azzal bízta meg az Altus Zrt. által vezetett nemzetközi konzorciumot, hogy a kohéziós politika és az Európai Strukturális és Beruházási alapok jövőbeli fejlődésére vonatkozó tanulmányokat készíttessen. 11 ajánlattevő közül választották ki a cégcsoportot, amelyben német, olasz, lengyel, bolgár és osztrák székhelyű társszervezet is szerepel. A szerződés eredetileg becsült összértéke 5 millió euró.
A Fidesz nem kapott választ a Bizottságtól
Az Európai Parlament fideszes képviselői írásbeli kérdéssel fordultak az Európai Bizottsághoz, és adatigénylést is benyújtottak. "A képviselőcsoport elfogadhatatlannak tartja, hogy az Európai Bizottság egy olyan céget bízzon meg ezzel a feladattal, amelyik köztudottan egy párt vezetőjéhez – jelen esetben Gyurcsány Ferenchez – köthető. Az Európai Bizottság ezzel megsérti a pártpolitikai függetlenség elvét" – írták április végi közleményükben. Úgy tudjuk, a Bizottságtól még nem érkezett válasz, holott szabály szerint egy hónapon belül reagálnia kell az EU végrehajtó testületének a képviselői kérdésekre.
Mekkora állami támogatást kap a DK?
Gyurcsány Ferenc fölvázolta a DK költségvetési forrásait a sajtótájékoztatón. Három jogcímen kap párt vagy párthoz kötődő személy állami támogatást, mondta, és sorolta:
- A párt: havi 11 millió forint (összesen 132 millió)
- A párt alapítványa kap negyedévente 10 millió forintot (évi 40 millió)
- A párthoz tartozó négy parlamenti képviselőnek különböző jogcímeken – irodabérlés, alkalmazottak – a négy együtt mindegy hatvanmillió forint
Összesen mintegy 240 millió forint. Az állami támogatást tagdíjbevétel és a különböző adományok egészítik ki: ezek egy évben 40-60 millió forint körül mozogtak az elmúlt három évre visszamenőleg, mondta Gyurcsány.
Gyurcsány megy majd be ellenőrizni?
Azokra az aggályokra, hogy esetleg ő személyesen folytat le majd vizsgálatokat az illetékes magyar minisztériumoknál ennek az EU-s megbízásnak a keretében, azt válaszolta:
„Én nem vagyok ennek a cégnek az alkalmazottja, sem szerződéses sem egyedi szakértői alapon. Jól teszi a cég, hogy engem nem alkalmaz, mert én nem értek ehhez.” Hozzátette még, hogy nem is az Altus fog eljárni Magyarországon, hanem a konzorcium osztrák vagy a német tagjának megbízásából egy magyar szakértő.
Rovataink a Facebookon