Görög hitel: még nincs megegyezés
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- A Facebook-vezér először tiltotta, most már kész támogatni Trumpot
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
- Ügyészek ellen emelne vádat Trump új igazságügyi miniszterjelöltje
- Megijedt a román elit, a kínai TikTokot vádolják a vasárnapi vereség miatt
- Ön felszállna egy sofőr nélküli városi buszra?
- Évek óta nem látott hadműveletet indítottak lázadók Szíriában
- Zelenszkij tanácsadója: Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem maximálisan pragmatikus
Elillant a görög tárgyalásokat övező hétfői optimizmus. Habár a legmagasabb politikai szinten az állam- és kormányfők bizakodóan nyilatkoztak a görög reformtervekről és a megegyezésről, mára kiderült, a részletek mégsem stimmelnek.
Szerda este úgy ültek le az eurózóna pénzügyminiszterei, hogy a hitelezők nem voltak elégedettek a legutóbbi görög reformjavaslattal, amelyet az EU-s intézmények vezetői jó alapnak tartottak a megegyezésre. Itt írtunk róla bővebben, hogy mik voltak a javaslat részletei, itt pedig elemzésünket olvashatja arról, hogy a görög gazdaság valójában nincs akkora bajban, mint elsőre gondolnánk.
A BBC szerint a hitelezők – főleg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) – azt kifogásolták, hogy a kiadásokat kevésbé csökkentették volna a görögök, mint azt ők javasolták, miközben rengeteg adót emeltek volna meg. Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök a Twitteren kelt ki, szerinte tárgyalópartnereit olyan érdekek irányítják, amelyek a kormánya megbuktatására játszanak. Amikor Portugália, Írország vagy Spanyolország akart ilyen reformokat hozni, azzal ugyanezeknek a hitelezőknek nem volt semmi baja – írta. „Ez a különös hozzáállás azt jelzi, hogy nem érdekeltek a megegyezésben, vagy különleges érdekeket támogatnak” – vágta a hitelezők fejéhez.
Christine Lagarde, az IMF igazgatója azzal kontrázott, hogy a görög adótervek nem életképesek. „Nem lehet pusztán az adóbeszedés javításának ígéretére építeni egy programot, ahogy azt hallottuk az elmúlt öt évben, nagyon kevés eredménnyel” – mondta. „A hitelezők hiteles, kézzel fogható intézkedéseket várnak el” – jelentette ki. A közel 8 milliárd eurós megtakarítási csomagnak, amit most a görögök ajánlanak, 92 százaléka új állami bevételekből jönne, az IMF szerint viszont a túl sok adóztatás visszafogja a növekedést.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke hétfőn azt mondta: „Meg vagyok róla győződve, hogy ezen a héten megegyezünk, mert muszáj megegyeznünk. Nem játszhatunk hosszabbításra.” Már így is az utolsó utáni pillanatban járnak, hogy meghosszabbítsák az ország június végén lejáró EU-s pénzügyi mentőövét, amelyben bennragadt 7,2 milliárd euró. Erre a pénzre nagy szüksége van a görög kormánynak, hogy visszafizesse az aznap lejáró 1,6 milliárd eurós adósságát az IMF-nek.
Úgy tudjuk, Ciprasz ma este 10-kor még találkozik a hitelezőkkel. Az EU-s pénzügyminisztereket összefogó Eurócsoport elnöke, a holland Jeroen Dijsselbloem az ülés végén azt mondta: „Eltökéltek vagyunk, hogy egész éjszaka folytassuk a munkát, ha szükséges”. Sajtótájékoztatót nem is tartottak az értintettek. Csütörtök délután egy órakor, három órával az összes államfő és miniszterelnök csúcstalálkozója előtt megint összeülnek.
Rovataink a Facebookon