Közép-Európa az EP-ben tiltakozott
Legfrissebb híreink
- Földrengés veszélyére figyelmeztetnek Fukusima közelében
- A „nácizmus rehabilitálása” miatt kapott letöltendő börtönt egy ember Oroszországban
- Magánzárkába dugták az Iránban letartóztatott európai riporternőt
- Oroszország hatalma visszaszorulóban, Vlagyimir Putyin mindent egy lapra tett fel
- Azbej Tristan: Vannak olyan országok, ahol a karácsony nyilvános megünneplése egyet jelent az életveszéllyel
- Meghalt a világ egyik legnagyobb médiavállalatának volt vezetője, Richard Parsons
- A levegőbe emelkedett Kína új csodafegyvere
- Vlagyimir Putyin elutasította Donald Trump béketervét, hiába tartaná távol Ukrajnát a NATO-tól
- Kazah légikatasztrófa: ukrán drónok jelenlétéről beszélnek az oroszok
- Hogyan került és maradt hatalmon Szíriában egy megvetett, lenézett kisebbség?
Csütörtök délelőtt az Európai Parlament jóváhagyta a 120 ezer menedékkérő áthelyezéséről szóló tervet kötelező tagállami kvóták alapján. A két nagy frakció: az Európai Néppárt és a szociáldemokraták is a javaslat mellé álltak. A legtöbb kelet és közép-európai képviselő azonban kiszavazott a saját frakciójából, és elutasította a menekült-elosztást. A kollektív régiós ellenállásra a parlamenti munkáról statisztikákat készítő votewatch.eu oldal is fölfigyelt.
A román, a lengyel, a szlovák, a lett, a magyar és a cseh képviselők többsége nemmel szavazott vagy tartózkodott. Rajtuk kívül csak az Egyesült Királyság képviselői utálták jobban az ötletet.
Hét magyar képviselő vett részt a szavazáson. A fideszes Bocskor Andrea, Gál Kinga, Schöpflin György és a jobbikos Balczó Zoltán nemmel, a DK-s Molnár Csaba és Niedermüller Péter, valamint a szocialista Szanyi Tibor igennel voksolt.
A 751 fős testületből csak 556-an vettek részt a szavazáson. 370-en igent nyomtak a kötelező kvótákra és az áthelyezési műveletre, 134-en nemet, 52-en pedig tartózkodtak.
Sok képviselő azért nem volt jelen, mert az EP elnöksége csak pár nappal korábban határozott róla, hogy előrehozzák ezt a döntést az eredetileg tervezett októberi időpontról. Elsősorban azért, hogy ezzzel is megegyezésre sürgessék a tervről döntő tagállami minisztereket. Több fideszes honatya a velencei kihelyezett frakcióülésen tárgyalt ezen a héten, ezért nem jött Brüsszelbe.
A közép-európai blokkból két ország feltűnően pozitívan állt a javaslathoz: Szlovéniából mind a 8 EP-képviselő ott volt tegnap, és igennel szavazott a kvótákra. A bolgár képviselők 11-1 arányban a javaslat mellé álltak.
Rovataink a Facebookon