EU: Párizs uniós segítséget kérhet
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- 105 éves korában meghalt a Pearl Harbor elleni támadás túlélője
- Vlagyimir Putyin bocsánatot kért az azeri elnöktől az utasszállító gépet ért „tragikus incidens” miatt
- Letartóztattak egy férfit, miután whiskyt öntött a szenteltvízbe a karácsony esti misén
- Embert ölt a volt politikus, aki vadászat közben vaddisznónak nézett egy férfit
- Magyarország volt pekingi nagykövete megdöbbenve figyeli a német gazdaság öngyilkosságát
- Majdnem minden ötödik gyerek háborús övezetben él az UNICEF jelentése szerint
- Összecsapások törtek ki az afgán-pakisztáni határon, többen meghaltak
- Franciaország kérte egy Indonéziában halálra ítélt francia állampolgár kiadatását
- Korlátozzák a turizmust a világ egyik legnépszerűbb utazási célpontjánál
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
Egy perc csenddel kezdődött az Európai Bizottság (EB) szokásos déli sajtótájékoztatója a párizsi terrortámadás miatt. Az EU tagállamainak és intézményeinek vezetői korábban arra kérték az európaiakat, hogy csatlakozzanak a néma megemlékezéshez az áldozatokról.
„Nem a félelem fog irányítani minket” – hangsúlyozta Margaritisz Szkínász bizottsági szóvivő. Egyelőre vizsgálják a helyzetet, a Bizottság a szerdai ülésén fog kézzel fogható döntéseket hozni. Ma a külügyminiszterek tanácskoznak a terror elleni harcról, pénteken a bel- és igazságügyi miniszterek rendkívüli ülésen tárgyalnak a külső határőrizet megerősítéséről, közös légiutas-nyilvántartásról és a lőfegyverek miatti biztonsági intézkedésekről. Mindenesetre a Bizottság felpörgeti az áprilisban közzétett biztonsági stratégia egyes intézkedéseit, mint a fegyverekről és a hatástalanításukról szóló jogszabályok felülvizsgálatát.
A tagállamok dolga a biztonsági szűrés
Az Európai Bizottságot arról a terroristáról is kérdezték, aki a francia hatóságok szerint a menekültekkel érkezett. A helyszínen talált szíriai útlevél tulajdonosa Lérosz szigetén érte el a görög partot, ahol uniós „hotspot”, azaz a menekültek regisztrálásában részt vevő fogadóállomás is működik.
Az október 3-i határátlépéskor még nem működött a hotspot, önállóan nem is regisztrál senkit az ottani kilenc ember, ráadásul a tagállamok november 12-ig csak a kért szakértők alig felét ajánlották fel.
Natasha Bertaud szerint a biztonsági ellenőrzés a tagállami hatóságok dolga, az EU menekültügyi és rendőri szervezetei csak segítséget nyújtanak ehhez. Az illető ujjlenyomatát az uniós adatbázisba betáplálva, a schengeni információs rendszeren keresztül elvileg kiszűrhetik a gyanús személyeket.
Párizs kérhet segítséget
Egy terrortámadás esetén a tagállamok egy uniós szolidaritási mechanizmuson keresztül segíthetnek, de ezt Párizsnak kell kérnie és még nem tette meg, mondta Margaritisz Szkínász.
A schengeni övezeten belüli határellenőrzések visszaállításáról is sok kérdés érkezett, de ezt szükség – például terrortámadás esetén – engedik a szabályok.
Párbeszéd a belgiumi hatóságokkal
Az Európai Bizottság szóvivője előre azzal nyugatta a párizsi támadások brüsszeli szála miatt aggódó újságírókat, hogy az EB biztonsági kérdésekben szorosan együttműködik a belgiumi hatóságokkal.
Rovataink a Facebookon