- Külföld
- Eurologus
- EP 2015
- paks
- jávor benedek
- európai bizottság
- környezetvédelem
- közérdekű adat
- paksi bővítés
Brüsszel: Nem lenne szabad titkosítani a paksi szerződéseket
Legfrissebb híreink
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- 18+Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
- Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
- Halálos lövöldözés Brüsszelben, több metróállomást is le kellett zárni
- Nagyot bukott a Trump-birodalom 2024-ben
- Az ausztrál kormány egy időre megtiltja a külföldieknek a lakásvásárlást
- Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
Csütörtök délben bejelentették Brüsszelben, hogy EU-s kötelezettségszegési eljárás indul a magyar kormány ellen azért, mert nem hirdették meg nyílt közbeszerzési pályázaton a paksi bővítési projektet, hanem azt felajánlották az orosz állami atomenergiai cégnek, a Roszatomnak. Szerdán kiderült: nem ez az egyetlen eleme a bővítésnek, amelyet az Európai Bizottság (EB) vizsgál.
Környezetvédelmi szabályokba ütközhet ugyanis, hogy titkosították a paksi bővítés üzleti és műszaki adatait, derül ki az EB leveléből, amelyet Jávor Benedek EP-képviselő (Párbeszéd Magyarországért) tavasszal beadott panaszára válaszul írt az EU végrehajtó-felügyelő szerve. Felvilágosítást kérnek a magyar hatóságoktól.
Egy idén márciusban módosított törvény szerint a paksi bővítéssel kapcsolatban nem ismerhetőek meg közérdekű adatként az alvállalkozókkal kötött szerződésekben és a megvalósítási megállapodásokban foglalt üzleti és műszaki adatok. Tavasszal az Index is beszámolt róla, hogy a törvényhozóknak emiatt még meggyűlhet a baja az Európai Bizottsággal.
Az EB környezetvédelmi főigazgatósága egy szerdán közzétett levélben elismerte: „felmerülhet annak a gyanúja, hogy [a rendelkezés] ellentétes lehet a környezeti információkhoz való hozzáférésről szóló előírásokkal.” Ezért egy úgynevezett EU Pilot eljárásban múlt héten felvilágosítást kértek az érintett magyar hatóságoktól. „Csak így állapítható meg ugyanis teljes bizonyossággal a ténybeli és a jogi helyzet minden aspektusa, és csak így vonható le a megfelelő következtetés” – nyugtat meg minden, a Bizottság legjobb szándékaiban eddig esetleg kételkedő olvasót a szabatosan megfogalmazott levél az EU felügyelő testületétől.
Rovataink a Facebookon