- Külföld
- Eurologus
- EP 2017
- günther oettinger
- jávor benedek
- paks
- energia
- magánrepülő
- digitális
- paksi bővítés
Nem kérdezhették budapesti útjáról az uniós biztost
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- „Szlovákia, vigyázz, a megszállás megkezdődött” – több ezren tüntettek Fico oroszbarát politikája ellen
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
- Országos üzemzavar Németországban, káosz a reptereken
- Súlyos tüdőgyulladást kapott Ursula von der Leyen, minden programját azonnal lemondták
- Joe Biden fél lábbal már kint van a Fehér Házból, de a Japánoknak még keresztbe tett
- Hiperszonikus rakéta, drónanyahajó, lézerfegyverek – a háború kísérleti terep is az új fegyverek számára
- Elkapták a rotterdami ámokfutót, aki véletlenszerűen választotta ki áldozatait
A zöldpárti EP-képviselő arról faggatta volna Oettingert, akinek májusi útjára is Jávor írásos kérdése nyomán derült fény, hogy Mangold mennyiben érdekelt digitális ügyekben.
Az EP ipari szakbizottságának elnöke, a lengyel Jerzy Buzek, aki ugyanannak a pártcsaládnak, az Európai Néppártnak a tagja, mint Oettinger, félbeszakította Jávort, mondván, tartsa magát a szakbizottság napirendjéhez.
Oettinger az uniós javaslattevő szerv, az Európai Bizottság digitális fejlesztésekről szóló terveiről tájékoztatta a parlamenti testületet.
„A demokrácia alapja az intézmények és a szabályok,” mondta Buzek Jávornak, hozzátéve, hogy az Európai Bizottság hatáskörébe, illetve az EP alkotmányjogi szakbizottsága alá tartozik az ügy.
Az Európai Bizottság nem érti a problémát
Az Európai Bizottság korábban nem látott kifogásolnivalót abban, hogy Oettinger az orosz érdekek lobbistájaként is számon tartott Mangold magángépén repült Budapestre májusban egy digitális autókról szóló konferenciára. Jean-Claude Juncker, az EB elnöke úgy nyilatkozott, Oettinger útja miatt nem érti, miért kellene szankciót alkalmaznia a német biztossal szemben.
Pedig az uniós szabályok szerint a biztosok nem fogadhatnak el 150 eurónál nagyobb értékű ajándékot, illetve jelenteniük kell, ha lobbistákkal találkoznak. A magyar kormány szerint a költségeket a Mangolddal között keretszerződés értelmében az üzletember állta.
Jávor közölte: még soha nem tapasztalta, hogy egy EP-képviselőt megakadályozzon egy parlamenti bizottság elnöke abban, hogy kérdést tegyen fel a biztoshoz. Több zöldpárti képviselő is kitért Oettinger budapesti útjára, de a német biztos érdemben nem válaszolt. Azzal felelt az elhangzott kérdésekre, hogy szeretné a visegrádi országokat is bevonni a digitális autók fejlesztésébe.
Az Európai Bizottság szóvivője szerint azonban Mangold nem foglalkozik digitális ügyekkel, ezért közös repülőútja Oettingerrel nem számít hivatalos találkozónak, amit be kellett volna jelentenie. Jávor szerette volna a biztostól megkérdezni, hogy Mangold akkor milyen ügyekben érdekelt, mert Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, hogy évek óta szerződésben áll a magyar kormánnyal, és tanácsokat ad, többek között digitális ügyekben is.
Jávor gyanúja szerint Oettinger tanácsokat adott Mangold közbenjárásával a magyar kormánynak azzal kapcsolatban, hogyan védje ki az Európai Bizottság vizsgálatait a paksi bővítéssel kapcsolatban. Oettinger annyit reagált, hogy ő maga már két éve nem foglalkozik energiaügyekkel.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán !
Rovataink a Facebookon