Nem támogatja tovább Magyarország Ukrajna EU-s integrációját

2017.11.24. 14:51 Módosítva: 2017.11.24. 17:10

Eddig szívesen támogattuk Ukrajna EU-integrációs törekvéseit, azonban erre a továbbiakban nincsen mód, tekintettel arra, hogy az ukránok két lábbal tiporják a kisebbségi jogokat és az Európai Unióval kötött megállapodásokat

– nyilatkozta Szijjártó Péter a Keleti Partnerségről szóló csúcstalálkozón Brüsszelben. Amíg az ukrán kormány nem vonja vissza a kisebbségek jogait sértő, szeptemberben elfogadott oktatási törvényt, addig nem fog változni a magyar álláspont a kérdésben.

Kapcsolódó
Ukrán nyelvtörvény: Kijev üres garanciát adott Balognak

Ukrán nyelvtörvény: Kijev üres garanciát adott Balognak

A garancia csak lufi, az oktatási törvény felfüggesztése helyett már a gyakorlati megvalósításáról van szó. Közben az ukránok már a kettős állampolgárság ellen indítanának támadást.

Magyarország hátba szúrásként értékelte azt, hogy négy nappal az EU-val kötött társulási megállapodás aláírása után az ukrán parlament elfogadott egy olyan törvényt, amely ellentétes a nemzetközi, így EU-s normákkal is.

A külügyminiszter szerint komoly vita volt a csúcs közös nyilatkozatáról. Végül el tudták fogadni a szöveget, mert belekerült egy mondat arról, hogy minden országban biztosítani kell a nemzeti kisebbségekhez tartozó egyének már megszerzett jogait, ahogy ezt az ENSZ és az Európai Tanács döntései is kimondják. Ez anélkül, hogy név szerint hivatkoznának rá, egyértelmű utalás a vitatott ukrán oktatási törvényre.

Újságírói kérdésre a külügyminiszter elmondta, a zárónyilatkozatról nem zajlott háttéregyeztetés, az elmúlt évek kétoldalú tárgyalásain folyamatosan napirenden volt az oktatási törvény és a kisebbségek jogainak kérdése Magyarország és Ukrajna között.

A szeptember végén hatályba lépett ukrán törvény 7., az oktatás nyelvéről szóló cikke miatt több ország, köztük Magyarország, Bulgária, Románia és Lengyelország is tiltakozott. A vitatott pont csak az első négy osztályban engedélyezi a nemzeti kisebbségek anyanyelvű oktatását. Így az 5. osztálytól felfelé, az anyanyelvi tárgyak kivételével, minden tantárgyat ukránul oktatnak majd. 

Több munkát ad Szijjártó az újságírókkal szóba álló minisztériumi munkatársaknak

“Ha egy újságíró fantáziája túlfut, azzal nekem szerintem nincsen különösebb dolgom” - reagált Szíjjártó Péter az Indexen péntek megjelent információkra, amelyek szerint ő válthatná a Miniszterelnökség élén Lázár Jánost, ha a Fidesz megnyeri a 2018-as parlamenti választásokat. A cikk egy külügyes forrásra hivatkozva arról is ír, hogy ha nem Szijjártó Péter vezetné a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, akkor szétválaszthatják a tárcát. „Azzal viszont van dolgom, hogy úgy látom, van néhány munkatársam, aki ráér ilyen baromságokról fantáziálgatni. Úgyhogy majd mondom is Lázár miniszter úrnak, hogy neki is meg nekem is több munkát kell adnunk a munkatársainknak, mert úgy látom van szabad kapacitásuk.” Az Index egy másik forrása egyébként ugyanebben a cikkben cáfolta a minisztérium szétválasztására vonatkozó információkat.

A Keleti Partnerséggel az EU szorosabb politikai és gazdasági együttműködésre törekszik hat ex-szovjet országgal. Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Georgia (korábbi, oroszos nevén Grúzia), Örményország, Moldova és Ukrajna vezetői kétévente tartanak a mostanihoz hasonló csúcstalálkozót az Európai Unió tagállamainak és intézményeinek vezetőivel. A november 24-i csúcs az ötödik a sorban, amit megrendeznek, 2009-ben indították az EU szomszédságpolitikájának ezt a részét.

Szijjártó Péter a csúcstalálkozó munkaülése után nyilatkozott magyar újságíróknak. Az EU keleti partnereivel folytatott tárgyalásokról elmondta, hogy Magyarország álláspontja továbbra is az, hogy az Európai Unió csak akkor tud erős lenni és úgy tudja visszaszerezni versenyképességét, ha minél több szövetségest tud szerezni, és minél több tagja van.

A külügyminiszter értékelése szerint a keleti országokkal folytatott tárgyalások és szabadkereskedelmi megállapodások energetikai szempontból is fontosak az EU-nak. Szijjártó Péter szerint az azeri az egyetlen gázforrás, ami a közeljövőben szóba jöhet a dél-kelet európai térség energiaellátásának diverzifikációjára.

A jogállamiság és a szólásszabadság Európa legfontosabb értékei

Az EU képviselői óvatosak az orosz befolyás elleni küzdelemmel. A csúcs előtt a sajtónak nyilatkozó EU-tisztviselők arról beszéltek, hogy a volt szovjet tagköztársaságok nyugati nyitását nem lehet ellenséges lépésként felfogni, az nem irányul senki ellen. A csúcstalálkozó vége előtt kiszivárgott részletek szerint a zárónyilatkozat jóval visszafogottabb lett. Nem tesz említést a hatosfogat nyugatbarát tagjai, azaz Georgia, Moldova és Ukrajna EU-s csatlakozásáról. Ahogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a csúcs után nyilatkozott: a Keleti Partnerség nem egyenlő az uniós csatlakozási tárgyalásokkal: Az EU elismeri Georgia, Moldova és Ukrajna uniós törekvéseit, de csak annak a 2016-os uniós döntésnek a keretei között, amely kimondja, hogy a társulási megállapodások nem vezetnek tagsághoz.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke arról beszélt, hogy a csúcstalálkozón elfogadott közös nyilatkozat szükségképpen egy kompromisszum eredménye és személy szerint támogatta volna, hogy az határozottabb legyen. Ennek ellenére azt tartja a legfontosabbnak, hogy az aláírók kifejezték: számukra az egység a legfontosabb. Donald Tusk kiemelte a zárónyilatkozatból a mondatot, ami szerinte a legnagyobb jelentőségű, és amelyről nem csak az EU keleti szomszédainak, de mind a 27 uniós tagállamnak sem szabad elfelejtenie:

A csúcstalálkozó résztvevői ismételten elkötelezik magukat amellett, hogy megerősítik a jogállamiságot, az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok érvényesülését, a nemzetközi jog alapelveit, amelyek mind a Keleti Partnerség lényegéhez tartoznak. Az Európai Unió továbbra is elkötelezett valamennyi partnere területi egységéért, függetlenségéért és szuverenitásáért.

Erőtlen az EU az orosz propagandával szemben

Oroszország nem nézi jó szemmel az EU keleti kapcsolatépítését. Elemzők szerint Putyin éppen a Keleti Partnerség kezdeményezést élte meg fenyegetésként és közvetett módon ez indította be azokat a folyamatokat, amelyek a 2013-as ukrán válságot kirobbantották és oda vezettek, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.

Petro Porosenko ukrán elnök csütörtök este részt vett az Európai Néppárt (EPP) rendezvényén, amin egyébként ott volt Orbán Viktor is, hiszen a Fidesz is a jobbközép pártcsalád tagja. A találkozó után az EPP kiadott egy közleményt, amelyben támogatják a hat keleti állam, köztük Ukrajna európai törekvéseit, amelyek szerintük ezekben az országokban a reformok hajtóerejét képezik. Petro Porosenko a találkozó után köszönetet mondott Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének, amiért az kiállt az illegálisan elcsatolt Krím-félszigeten élő tatár kisebbség mellett.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelői páncélozott harckocsik és tankok tucatjainak mozgásáról adtak jelentést az alig burkolt orosz katonai segítséggel, szeparatisták által elfoglalt kelet-ukrajnai területeken a csúcstalálkozót megelőző napokban. Arról is hírt adtak, hogy nagyjából száz azonosító nélküli katona foglalta el a térségben található Luhanszk belvárosát (úgy néz ki, összekapott a két elszakadni vágyó oroszbarát terület).

Kapcsolódó
Moszkva tényleg nem tudja, mihez kezdjen a szakadárjaival

Moszkva tényleg nem tudja, mihez kezdjen a szakadárjaival

Donyeck segítségképp megszállta Luganszkot, amelynek vezetője Moszkvába sietett. A Kremlnek nincs használható rendezési terve Kelet-Ukrajnára.

Kapcsolódó
Mondja meg az EU-nak, mit gondol az álhírekről!

Mondja meg az EU-nak, mit gondol az álhírekről!

Reszkessetek, álhírek, lesz itt konzultáció meg egy egész munkacsoport is! De vajon mi lesz az EU-ról hazudozó kormányokkal?

A közelmúltban Oroszország figyelmeztette az EU-t, hogy ártani fog a kétoldalú kapcsolataiknak, ha az Unió többet költ az orosz propaganda elleni fellépésre. A csúcs ideje alatt is folyamatos az orosz propagandagépezet működése. Az Európai Tanács sajtófőnöke arról beszélt újságíróknak a csúcs ideje alatt, hogy Oroszország tevékenysége ezen a területen árt a kétoldalú kapcsolatoknak, az EU-nak pedig kötelessége ezt szóvá tenni és ez ellen fellépnie.

Kapcsolódó
Újabb szintet lépett a kormány brüsszelezése

Újabb szintet lépett a kormány brüsszelezése

Támogatja, amit kért, ellenzett, megszavazott, majd megint ellenzett.

Hogy mindez mennyire hatékony és mennyire komolyan vehető, már egy másik kérdés. Az EU külügyi szolgálatának az orosz propaganda kelet-európai ellensúlyozásán dolgozó részlegén jelenleg 14-en dolgoznak. Ez minden nyilatkozat ellenére mutatja, hogy az Európai Unió külpolitikai kérdésekben nem képes önállóan fellépni.

Kapcsolódó
Tizenegy ember védi Európát az orosz propagandától

Tizenegy ember védi Európát az orosz propagandától

Egy alulfizetett kamikaze EU-osztag áll köztünk és Putyin kommunikációs arzenálja között.

Szóljon hozzá az EUrologus  Facebook-oldalán !

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Donald Trump csapata már régen tudta, hogy csak blöff az elnök gázai tervezete

Donald Trump csapata már régen tudta, hogy csak blöff az elnök gázai tervezete

Az övezet birtoklásáról és újjáépítéséről szóló elképzelését tárgyalási trükknek állították be.

február 6., 13:36

  • Külföld
Ismét lövöldözés volt a brüsszeli metróállomásnál, egy ember megsebesült

Ismét lövöldözés volt a brüsszeli metróállomásnál, egy ember megsebesült

A nyomozók vizsgálják az esetet.

február 6., 12:09

  • Külföld
Megnevezték a tíz embert meggyilkoló svéd lövöldözőt

Megnevezték a tíz embert meggyilkoló svéd lövöldözőt

Rickard Andersson mentális problémákkal küzdött.

február 6., 13:42

  • Külföld
Andrej Babis volt cseh miniszterelnököt látogatta meg titokzatos prágai útján Szijjártó Péter

Andrej Babis volt cseh miniszterelnököt látogatta meg titokzatos prágai útján Szijjártó Péter

A külügyminiszter szerint a cseh ellenzék nem támadná Magyarországot a szuverenitás védelme miatt.

február 6., 16:32

  • Külföld
Hollandia betiltja a DeepSeek használatát a köztisztviselők számára

Hollandia betiltja a DeepSeek használatát a köztisztviselők számára

Kémkedési aggályok merültek fel.

február 6., 12:04

  • Külföld
A Disney, a McDonald’s és a Meta nyomdokaiba lép a Google

A Disney, a McDonald’s és a Meta nyomdokaiba lép a Google

Szerdán tették közzé éves jelentésüket, amelyből eltűnt egy 2021 óta jelen lévő mondat.

február 6., 12:23

  • Címlapon
Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat

Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat

Ha azt gondolta, hogy az állampapír volt a legjobb befektetés, gondolja újra.

2 órája

  • Külföld
Trump aláírta a rendeletet, amely kitiltja a transznemű nőket a női sportágakból

Trump aláírta a rendeletet, amely kitiltja a transznemű nőket a női sportágakból

Az amerikai elnök az olimpiára érkező transznemű nők vízumkérelmét is megtagadja.

február 6., 15:23

  • Címlapon
Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese

Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese

Nagyon sok a bizonytalanság, akár előrehozott választások is jöhetnek Ausztriában.

1 órája

  • Külföld
Februártól a Török Áramlaton keresztül kapja Szlovákia az orosz gázt

Februártól a Török Áramlaton keresztül kapja Szlovákia az orosz gázt

A kormány szerint Magyarország számára is létfontosságú a vezeték.

február 6., 16:57

  • Címlapon
Megfélemlítette a dolgozókat a letartóztatott kiskunhalasi, nemátalakító maszek műtéteket végző orvosok esete

Megfélemlítette a dolgozókat a letartóztatott kiskunhalasi, nemátalakító maszek műtéteket végző orvosok esete

A nemzetközileg elismert urológus 600 ezer és egymillió forint közötti összeget kért a betegektől.

4 órája

  • Címlapon
Először szólalt meg Volodimir Zelenszkij a Trump–Putyin-telefonbeszélgetésről

Először szólalt meg Volodimir Zelenszkij a Trump–Putyin-telefonbeszélgetésről

Az ukrán elnök közölte: országa semmilyen megállapodást nem fogad el, ami nélküle születik.

3 órája

  • Külföld
Gazdasági válságba sodorhatják Szerbiát az újvidéki tüntetések

Gazdasági válságba sodorhatják Szerbiát az újvidéki tüntetések

A demonstrálók további iratokat követelnek, amelyekből kiderülhet a baleset valódi felelőse.

február 6., 06:03

  • Külföld
Ezekben az országokban szeretnék a legtöbben, hogy a vallás beleszóljon a politikába

Ezekben az országokban szeretnék a legtöbben, hogy a vallás beleszóljon a politikába

Inkább a szegényebb országokra jellemző a vallásos nacionalizmus.

február 6., 08:36

  • Címlapon
Brüsszel elesett, káosz szélén Európa fővárosa

Brüsszel elesett, káosz szélén Európa fővárosa

A belga repterek csütörtökön egyáltalán nem fogadnak és indítanak repülőgépeket, de ez csak a jéghegy csúcsa.

7 órája

  • Külföld
Az új amerikai kormányzat hivatalos fórumon idézte Szijjártó Pétert

Az új amerikai kormányzat hivatalos fórumon idézte Szijjártó Pétert

Szaúd-Arábia továbbra is kiáll az önálló palesztin állam mellett.

február 6., 09:15

  • Külföld
Washington bejelentette: nem fizet többet a Panama-csatornán való áthaladásért

Washington bejelentette: nem fizet többet a Panama-csatornán való áthaladásért

Panamára jelentős politikai nyomás nehezedik.

február 6., 08:45

  • Külföld
Megérkezett az első bevándorlócsoport Donald Trump fogolytáborába

Megérkezett az első bevándorlócsoport Donald Trump fogolytáborába

Az amerikai elnök tovább bővítené a férőhelyek számát a telepen.

február 6., 09:28

  • Címlapon
Németh Dávid: Nagy ívekben halad a magyar gazdaság, és nem vagyunk bevállalósak

Németh Dávid: Nagy ívekben halad a magyar gazdaság, és nem vagyunk bevállalósak

A K&H Bank vezető elemzője szerint a helyzet nem egyszerű.

57 perce

  • Címlapon
Rosszabb állapotban vannak az egészségünkért dolgozók, mint az átlag magyar

Rosszabb állapotban vannak az egészségünkért dolgozók, mint az átlag magyar

A kutatások szerint az emberek jobban gyógyulnak egészséges ápolók mellett.

33 perce

  • Külföld
Több tucat internetes csalót vettek őrizetbe Nigériában

Több tucat internetes csalót vettek őrizetbe Nigériában

A harminchat előállított személy közül a legtöbb 35 év alatti.

február 6., 16:06

  • Címlapon
Az MNB elárulta, mi most a helyzet az ötforintosok bevonásával

Az MNB elárulta, mi most a helyzet az ötforintosok bevonásával

Donald Trump lépése után került ismét napirendre Magyarországon a kérdés.

15 perce

  • Címlapon
Megvett egy medvét, hogy megmentse az anyját

Megvett egy medvét, hogy megmentse az anyját

Bulmár végül a Tandori család tagja lett.

32 perce

  • Külföld
Lekapcsolt internet miatt késelte meg édesanyja párját egy férfi

Lekapcsolt internet miatt késelte meg édesanyja párját egy férfi

A nőt is megsebesítette.

február 6., 10:37

  • Külföld
Rejtély az Egyesült Államokban: 100 ezer tojást loptak el egy raktárból

Rejtély az Egyesült Államokban: 100 ezer tojást loptak el egy raktárból

A bűnüldöző szervek szerint a lopás a tojások egekbe szökő árával függhet össze.

február 6., 10:48

  • Külföld
Összesen 85 iskola kapott bombafenyegetést Horvátországban

Összesen 85 iskola kapott bombafenyegetést Horvátországban

A belügyminiszter szerint a fenyegetések tartalma a magyarországihoz volt hasonló.

február 6., 19:26