Több pénzt költene klímavédelemre és innovációra az EP
Legfrissebb híreink
- A Kongresszus hivatalosan is megválasztotta Donald Trumpot amerikai elnöknek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miat
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- 18+A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
- Hátrébb lép Kanada miniszterelnöke, bejelentette a lemondási szándékát
- Nicolas Sarkozyt azzal vádolják, hogy illegális támogatást kapott a líbiai diktátortól
- „Sz*rnak ránk. Ez érthető oroszul is, ugye?” – több országra is kiakadt Volodimir Zelenszkij
- Joe Biden tilalmat vezetett be az USA tengerpartjai mentén végzett energiahordozó-kitermelésre
Módosítaná az Európai Bizottság költségvetési tervezetét az Európai Parlament Regionális Fejlesztési Bizottsága. A testület döntött arról, hogy a Bizottság 2021 és 2027 közötti időszakra javasolt keretköltségvetését milyen változtatásokkal kellene támogatni az Európai Parlamentnek. A javaslat lényege, hogy a regionális fejlesztési kiadásokat 378,1 milliárd euróval szeretnék megnövelni, ez 14 százalékkal több, mint a Bizottság által javasolt emelés. Ugyanakkor ennek az alapnak a szerkezete jelentős változáson esik át, a plusz források ipari innovációra, környezetvédelemre, a társadalmi kohézióra, integrációra lesznek fordíthatók, kevesebb pénz jut majd azokra a pályázati lehetőségekre, amelyeknek egyik legnagyobb haszonélvezője Magyarország volt. A számítások szerint, a Bizottság eredeti javaslatát alapul véve Magyarország mai árakon számítva 5,7 milliárd euróval kaphat majd kevesebbet a következő hét éves költségvetésből.
A javaslat egyik előterjesztője, Constanze Krehl szociáldemokrata EP-képviselő is azt emelte ki a szavazás után (ahol 25 igen, 1 nem és 9 tartózkodás mellett támogatták az előterjesztést), hogy a régióknak lehetőségük nyílik kivenni a részüket az éghajlatváltozás elleni küzdelemből, hiszen a rendelkezésre álló összegek 30 százalékát lehet majd erre fordítani.
Az Európai Parlament ezen döntés alapján alakítja majd ki az álláspontját a februári plenáris ülésen, ezt követően kezdődhetnek meg a tárgyalások a tagállamokat tömörítő tanáccsal. És bár az Európai Parlament nagyon szeretné, ha még a májusi EP-választások előtt véglegesítenék a költségvetést, a tagállamok folyamatosan arról beszélnek, hogy elegendő, ha ősszel születik megegyezés. Akkor viszont már az új Európai Parlamenttel kell majd alkudozniuk, igaz, a végső szót a tagállamok mondják ki.
Borítókép: Az Európai Parlament ülésterme az uniós testület plenáris ülésén Brüsszelben MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Rovataink a Facebookon