Jöhet az orosz gáz az EU-ba
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
- Rosszul lett egy utas a repülőn, Ursula von der Leyen sietett a segítségére
- Elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
A németek és a franciák megegyezésére volt szükség ahhoz, hogy múlt héten az uniós tagállamok nagykövetei szinte teljesen egyhangúlag beleegyezzenek a gázirányelv módosításába.
Az Európai Parlament már 2017-ben jóváhagyta az Európai Bizottság előterjesztését, az intézményközi tárgyalások azonban lelassultak és most sikerült áttörést elérni. Az eredeti javaslat arra vonatkozott, hogy az Európai Bizottságnak legyen lehetősége ellenőrizni a harmadik országból, tenger alatti vezetékeken érkező nyersanyagot. A változtatásokkal együtt így is komoly befolyása maradt a Bizottságnak.
Az új szabályok az Unió kizárólagos hatáskörébe utalnák a nem uniós országokkal EU-n belüli gázvezetékekről szóló megállapodások megkötését. Annak a tagállamnak, amelynek területén a gázvezeték első belépési pontja található, konzultálnia kell az érintett nem-EU-tag országgal, mielőtt az uniós szabályok alóli kivételről döntés születik. A Bizottság hozza meg a kötelező erejű döntést arról, hogy megadható-e a kivétel. Amennyiben a tagállam helyzetértékelése eltér a Bizottságétól, a Bizottságé a döntő szó.
A téma leginkább az Északi Áramlat 2 elnevezésű vezeték kapcsán vált ismertte, amelynek köszönhetően Oroszország Ukrajna kikerülésével közvetlenül szállíthat Németországba gázt. Ez a projekt nem került veszélybe, azonban lassabb, drágább és bonyolultabb lesz befejezni. Ugyanakkor ezzel az orosz részesedés a német gázpiacon 40-ről 60 százalékra fog nőni. Jelenleg uniós szinten a gázbehozatal 42 százalékát Oroszország adja.
Az Európai Parlament jelentéstevője, a lengyel néppárti Jerzy Buzek így kommentálta a döntést: “Sokan szerették volna, ha ezek a tárgyalások kudarcba fulladnak, hiszen enélkül a megállapodás nélkül az uniós szabályok nem vonatkoznának a nem uniós országokból induló gázvezetékekre. Ezzel a megállapodással minden jövőbeli nem uniós gázvezetéknek meg kell felelnie az uniós szabályoknak, vonatkozik ez az Északi Áramlat 2-re is.”
(Borítókép: Vincent Mundy / Bloomberg / Getty Images)
Rovataink a Facebookon